Kobieta, antykoncepcja, pigułki, tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywa
Fotolia
Związki i seks

Wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji

Przy wyborze metody antykoncepcji zwracamy uwagę na wiele czynników, jednak w pierwszej kolejności kierujemy się jej skutecznością. Zobacz, która metoda daje najlepsze zabezpieczenie przed ciążą.

Wskaźnik Pearla, zwany także Indeksem Pearla, określa skuteczność danej metody antykoncepcyjnej. Jak się go oblicza? Jaka jest jego wartość dla poszczególnych metod? Dlaczego czasem dla tej samej metody podaje się różną wartość?

 

Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla (nazwany tak na cześć autora) przedstawia ilość niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji. Im mniejszą ma wartość wskaźnik Pearla, tym bardziej skuteczna jest obrana metoda (sprawdź, czym różnią się od siebie metody antykoncepcyjne: nowoczesna antykoncepcja).

Przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń wskaźnik Pearla wynosi 80–90, co oznacza, że na sto par właśnie tyle (czyli 80 do 90) może spodziewać się dziecka.

Uwaga! Równanie służące do wyliczania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych, a ściślej mówiąc: wskaźnik niepowodzeń danego środka, opracował w 1938 roku Raymond Pearl, amerykański biologi statystyk, który w tym samym roku wykazał zgubny wpływ palenia na zdrowie.

 

 

Czytaj też: owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz.

 

Różne wartości wskaźnika Pearla

Choć wskaźnik Pearla wydaje się prosty, to jednak w wielu źródłach możemy znaleźć różne wartości wskaźnika dla tych samych środków antykoncepcyjnych. Skąd ta różnica?

Bywa, że podawana skuteczność metody wynikająca z badań klinicznych (specjalistyczne testy w warunkach laboratoryjnych) jest wyższa niż w życiu codziennym. Taki problem często spotykany jest zwłaszcza w przypadku tabletek antykoncepcyjnych - wiele kobiet zapomina o ich regularnym przyjmowaniu (co druga kobieta w USA pomija 1 tabletkę w cyklu, a 1/5 zapomina dwóch lub więcej), bądź w wyniku interakcji z różnymi lekami (antybiotyki, leki przeciwdepresyjne) skuteczność tabletki jest mocno obniżona.

Skuteczność metod barierowych (prezerwatywy, krążki dopochwowe) jest zależna przede wszystkim od umiejętnego stosowania danego środka, a skuteczność tzw. metod naturalnych – od wiedzy i doświadczenia kobiety.
Jeśli nie wiesz, która metoda antykoncepcji będzie odpowiednia, przeczytaj tekst: wiek i antykoncepcja

Komputer cyklu

Ciekawą alternatywą dla antykoncepcji są komputery cyklu, np. Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly (przeczytaj: 5 pytań o komputer cyklu), które, będąc certyfikowanym urządzeniem medycznym służącym do antykoncepcji, charakteryzują się skutecznością pigułki, jednak bez jej skutków ubocznych, a stosowanie komputera cyklu nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności.

Wskaźnik Pearla – zawodne i niezawodne metody

Jako niezawodne uważane są metody o wskaźniku do 2 (wskaźnik 2 oznacza, że na sto par w wyniku regularnego współżycia dwie kobiety zaszły w nieplanowaną ciążę), średnio skuteczne to metody o wskaźniku od 2 do 5, a powyżej tej wartości uważa się metody za nieskuteczne.

Oto porównanie metod antykoncepcyjnych pod względem wartości indeksu Pearla.

 • tabletka antykoncepcyjna jednofazowa (np. Yasmin, Logest, Yasminelle, Mercilon, Marvelon, Novynette): 0,2 – 0,5
 • tabletka antykoncepcyjna sekwencyjna czterofazowa (np. Qlaira): 0,2 – 1,4
 • komputery cyklu (np. Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly): 0,64
 • krążek dopochwowy (NuvaRing): 0,65
 • tabletka antykoncepcyjna dwufazowa (np. Anteovin ): 0,7
 • plaster antykoncepcyjny: 0,9
 • minipigułka jednoskładnikowa (np. Cerazette, Azalia, Ovulan, Suzette): od 1 do 3
 • metoda objawowo-termiczna Rötzera: od 1 do 3
 • wkładka wewnątrzmaciczna (spirala): od 1 do 3
 • prezerwatywa: od 3 do 7
 • dopochwowe środki plemnikobójcze: od 8 do 36
 • stosunek przerywany: od 10 do 35
 • brak antykoncepcji: od 80 do 90

Sprawdź, która metoda antykoncepcyjna jest bezpieczna dla mamy

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Starania o dziecko
5 pytań o komputer cyklu
Już wiesz, że chcesz być mamą. Mijają kolejne miesiące waszych prób... i nic. Tymczasem współczesna technologia wychodzi naprzeciw parom, które chcą zostać rodzicami. Na rynku dostępne są komputery cyklu, dzięki którym można bardzo precezyjnie określić dni płodne.

W poczęciu upragnionego dziecka skutecznie pomaga komputer cyklu, np. Baby-Comp, który po porodzie równie dobrze może służyć jako metoda antykoncepcji. 1. Co to jest Baby-Comp? Baby-Comp to tzw. komputer cyklu - urządzenie medyczne precyzyjnie określające fazy płodności kobiety i moment owulacji . Jest to możliwe poprzez porówanie zmiany temperatury w przebiegu cyklu, do bazy danych ponad 1 miliona cykli znajdującej się w pamięci urządzenia. „Dzięki niezwykle dokładnym pomiarom i algorytmicznym porównaniom otrzymanych wyników, następuje określenie momentu cyklu oraz precyzyjne wskazanie fazy płodności” - mówi dr med. Przemysław Binkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa. Analizując uzyskane dane, komputer cyklu Baby-Comp może wskazać datę owulacji z wyprzedzeniem i obliczyć najlepszy czas na poczęcie dziecka , co ma ogromne znaczenie w przypadku par, które z różnych względów (np. praca związana z częstymi wyjazdami) nie są codziennie razem. Poznaj 5 sposobów na poczęcie dziewczynki 2. Czy komputer typu Baby-Comp wykryje nieprawidłowości cyklu?
 Jeżeli twoje problemy z zajściem w ciążę są spowodowane np. cyklami bezowulacyjnymi czy niewydolnością ciałka żółtego, komputer cyklu Baby-Comp umożliwi rozpoznanie tych problemów. Problemy spowodowane zaburzeniami hormonalnymi  lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi mogą, zostać zdiagnozowane dzięki wydrukowanym danym z urządzenia. Wydruki te są również bardzo przydatne podczas wizyty u lekarza ginekologa, gdyż dokładnie obrazują twój cykl miesiączkowy, który może być cyklem bezowulacyjnym . 3. Do czego jeszcze może służyć komputer cyklu Baby-Comp? W czasie owulacji szansa na zapłodnienie wynosi około 40%. Dzięki stosowaniu komputera cyklu Baby-Comp, możesz dokładnie śledzić swój cykl i poznać moment owulacji, ponieważ komputery cyklu są urządzeniami...

seks, kobieta, mężczyzna
fotolia
Związki i seks
Która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza?
O zwycięstwie w kategorii skuteczności decyduje wskaźnik Pearla. Sprawdź, jak się go oblicza.

Wskaźnik Pearla stworzono w 1932 roku.  Jest bardzo prosty: informuje ile ze 100 kobiet zajdzie w ciążę, stosując daną metodę antykoncepcji przez rok. Im mniejsza wartość indeksu wskaźnika Pearla, tym skuteczniejsza jest dana metoda antykoncepcji. Wykaz poszczególnych metod: • Niestosowanie żadnej antykoncepcji - wskaźnik Pearla 85-90 • Globulka antykoncepcyjna - wskaźnik Pearla 8-36 • Kalendarzyk małżeński - wskaźnik Pearla 5-9 • Prezerwatywa - wskaźnik Pearla 3-7 • Metoda termiczno-objawowa - wskaźnik Pearla 1-4 • Spirala (bez hormonów) - wskaźnik Pearla 1-3 • Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe - wskaźnik Pearla 1-3  • Plaster antykoncepcyjny - wskaźnik Pearla 0,9 • Pierścień hormonalny (dopochwowy) - wskaźnik Pearla 0,65 • Zastrzyk hormonalny - wskaźnik Pearla 0,3 • Wkładka hormonalna - wskaźnik Pearla 0,1-0,2 • Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe - wskaźnik Pearla 0,1 Często o słabszej skuteczności metody decyduje tzw. czynnik ludzki, zapominamy wziąć tabletkę,  niewłaściwie zakładamy prezerwatywę lub stosujemy globulkę antykoncepcyjną zbyt późno. Przeczytaj: antykoncepcja awaryjna

antykoncepcja bez recepty
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja bez recepty - dostaniesz ją w aptece od ręki
Jest łatwo dostępna i można ją stosować niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

Antykoncepcja bez recepty nie wymaga zgody lekarza na jej stosowanie. Zalicza się do niej przede wszystkim prezerwatywy męskie i kobiece, kapturki doszyjkowe oraz środki plemnikobójcze. Oto wykaz środków antykoncepcyjnych bez recepty dostępnych na rynku. Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty Do środków antykoncepcyjnych, których stosowanie nie wymaga recepty lekarskiej, zalicza się: prezerwatywy męskie; prezerwatywy kobiece zwane też femidomami; błonę dopochwową (diafragma); kapturek naszyjkowy; gąbkę dopochwową; środki plemnikobójcze - żele, pianki, globulki antykoncepcyjne. Część z nich nie jest zbyt popularna w Polsce, stąd można kupić je tylko przez internet lub na zagranicznych stronach aukcyjnych. Antykoncepcja mechaniczna bez recepty Takie metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciążę. Do tego rodzaju antykoncepcji, nazywanej także barierową zaliczamy: prezerwatywę dla mężczyzn - jedna z najbardziej powszechnych oraz najłatwiej dostępnych metod antykoncepcyjnych;  tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny; z prezerwatywy trzeba umiejętnie korzystać - nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania; aby mieć pewność, że jej szczelność nie została naruszona, można po stosunku nalać do prezerwatywy wody i sprawdzić, czy nie przecieka; prezerwatywę dla kobiet - to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym; jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy , drugi zaś pozostaje na zewnątrz; w ten sposób powstaje bariera między narządami partnerów; błonę dopochwową - ma kształt półkuli, wykonanej z cienkiej gumy lateksowej, której brzeg jest wzmocniony metalowym pierścieniem;...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz