lekarz, kobieta, ciąża, badanie
fot. materiały prasowe

Przygotuj się do ciąży rok wcześniej

Ciąża dla organizmu to olbrzymie obciążenie. To dlatego lekarze zalecają, by wcześniej przygotować ciało do wysiłku, najlepiej rok przed planowaną ciążą.
Joanna Karwat
lekarz, kobieta, ciąża, badanie
fot. materiały prasowe

Od tego, jaki tryb życia będziesz prowadziła w czasie poprzedzającym ciążę, zależy jej przebieg i twoje samopoczucie, a także zdrowie dziecka. Nie wystarczy jednak pomyśleć o tym tuż przed planowanym poczęciem – organizm człowieka długo oczyszcza się z toksyn, przyswaja witaminy, nabiera odpowiedniego rytmu. Dlatego im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do ciąży, tym lepiej dla  dziecka. Jak się przygotować do ciąży?

Zrób rachunek sumienia

Zanim zajdziesz w ciążę:
  • zadbj o prawidłową wagę ciała (otyłość w ciąży może zagrażać tobie i dziecku) i swoją kondycję fizyczną – jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, to rok przed ciążą jest najlepszym czasem, by zacząć. Możesz pływać, maszerować  na świeżym powietrzu, pójść na jogę – ważne, by robić to regularnie. Dzięki tym ćwiczeniom wzmocnisz partie ciała szczególnie ważne podczas ciąży: mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, pośladków i pleców. Dobra kondycja zagwarantuje ci dobre samopoczucie oraz szybki powrót do smukłej sylwetki po porodzie.
  • zrób przeglądu zdrowia – kiedy ostatni raz byłaś na badaniach profilaktycznych, u stomatologa? Na jakie choroby zakaźne byłaś już szczepiona, a na jakie powinnaś się jeszcze zaszczepić? Czy chorowałaś na różyczkę? To wszystko może mieć wpływ na zdrowie twojego dziecka. Dlatego o swoich planach odpowiednio wcześniej poinformuj ginekologa, by doradził ci, do jakich lekarzy i kiedy powinnaś się wybrać oraz jakie działania profilaktyczne podjąć rok przed ciążą. 

ZOBACZ TEŻ: jakie choroby zakaźne są szczególnie groźne w ciąży

Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Rok przed ciążą wybierz ginekologa

Zanim rozpoczniesz przygotowania do ciąży poszukaj odpowiedniego lekarza. Możesz zasięgnąć rady przyjaciółek, zajrzeć na fora internetowe, przejrzeć oferty lokalnych gabinetów ginekologicznych, szpitali i przychodni. Pamiętaj, że dobry lekarz to taki, który:
  • spokojnie i cierpliwie odpowiada na twoje wszystkie, nawet najbardziej oczywiste pytania
  • nie ignoruje żadnej zgłaszanej przez ciebie dolegliwości (np. tego, że pojawiły się upławy).
  • nie banalizuje twoich lęków
  • wyjaśnia zrozumiałym językiem przeprowadzane procedury medyczne oraz ich zasadność
  • pozwala ci się czuć komfortowo i bezpiecznie.
– Wybór odpowiedniego lekarza specjalisty jest ważny, bo on nie tylko poprowadzi ciążę, ale też czuwa nad zdrowiem przyszłej mamy przez cały okres przygotowania organizmu do poczęcia – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia..

Zrób potrzebne badania

Nawet jeśli czujesz się zdrowa, to rok przed ciążą powinnaś poddać się badaniom laboratoryjnym, internistycznym i ginekologicznym. Dzięki nim odpowiednio wcześnie można wykryć wszelkie nieprawidłowości i schorzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyszłą ciążę.

–  Kompleksowemu profilaktycznemu zestawowi badań diagnostycznych, badań USG (w tym USG narządów rodnych)  i cytologii powinna poddać się każda kobieta, która planuje zajść w ciążę. Lekarz wskaże, które z nich są niezbędne i skonsultuje oraz omówi ich wyniki z pacjentką – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski.

ZOBACZ TEŻ: jak powinna wyglądać wizyta ciężarnej u ginekologa

Zrezygnuj z używek i uważaj na leki

Przed ciążą koniecznie wyeliminuj wszelkiego rodzaju używki. Powinnaś zrobić to najlepiej rok przed ciążą, bo zarówno szkodliwe substancje zawarte w alkoholu, papierosach, lekach, ale także ich nagłe odstawienie mogą wpłynąć negatywnie na płodność i przebieg ciąży. Dlatego zacznij od stopniowego ich ograniczania tak, aby na trzy miesiące przed poczęciem twój organizm był od nich wolny. Im szybciej je wyeliminujesz, tym lepiej.

– Jeśli kobieta zażywa regularnie jakieś leki, preparaty witaminowe lub suplementy diety, powinna skonsultować to ze swoim ginekologiem już na rok przed ciążą. Może on zalecić odstawienie niektórych specyfików lub zmianę dawek tak, by nie były one groźne dla rozwijającego się zarodka – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. – Na trzy miesiące przed zajściem w ciążę kobieta powinna też zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, w tym czasie bowiem jej organizm ma szansę wrócić do równowagi, a cykle odzyskają swą naturalną prawidłowość.

ZOBACZ TEŻ: 8 sygnałów, że jesteś gotowa na dziecko
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy