GRY
 
 

Rola dotyku

Skąd maluszek wie, że otaczają go kochający i opiekuńczy rodzice? Czuje to przez skórę. Dosłownie! A im częściej głaszczesz i tulisz swego dzidziusia, tym lepiej się rozwija.

mama, niemowlę, tulić, całować
Dużo mówi się i pisze o złym dotyku. Tym bardziej warto podkreślać ogromną rolę tego dobrego.

Dowiem się, kim jestem
Noworodek nie zdaje sobie sprawy z granic swojego ciała. Ba, nie wie nawet, że jest odrębną od mamy istotą. Świadomość własnego ja rodzi się w głowie dziecka stopniowo. Głównie dzięki dotykowi. Bobas najpierw czuje na skórze dłonie położnej, a potem powiew powietrza i dotyk różnych materiałów – pieluszki, kocyka. Przytulony i przykryty kołderką czuje się bezpiecznie. Kiedy smarujesz malca oliwką, przewijasz lub głaszczesz go, jest zadowolony i uśmiecha się leciutko. To mimowolny grymas twarzy (nie jest zamierzony), który pojawia się, gdy dzidziusiowi jest bardzo dobrze.

Poznam granice swego ciała
Niebywałym doświadczeniem dla maleństwa jest kontakt z wodą. Najpierw tą w wanience, która obmywa skórę i przelewa się przez dłonie, a potem z „wielką wodą” na basenie. Tam największą atrakcją dla kilkumiesięcznego dziecka są nowe wrażenia, np. spływanie kropelek wody po skórze, jej inny zapach. Woda daje jednocześnie odciążenie i opór. To nowe doznanie dla malca, który w tych nietypowych warunkach świetnie ćwiczy równowagę i poznaje granice oraz ciężar swego ciała. A wszystko to w twoich ramionach – w nich smyk ma odwagę badać nieznane granice.

Zbadam kształty
Na ustach i języku niemowlaka są setki wrażliwych receptorów. To dlatego półroczny maluszek najchętniej poznaje otaczający go świat ustami. I kiedy bierzesz go na ręce, z ciekawością wkłada sobie twoje włosy do buzi. Robiąc to nie bada – jak mogłoby się nam wydawać – ich smaku, ale kształt, wielkość, konsystencję. Ssanie to drugi doskonały sposób na poznawanie obiektów. Nie ma ich wiele – malec ssie głównie własny kciuk (albo jednego z rodziców, kiedy trzymają szkraba w ramionach). Taki dotyk uspokaja maluszki i daje im poczucie bezpieczeństwa. Utwierdza je w przekonaniu, że są ważne i kochane. Wtedy nabierają pewności siebie i zaufania do dorosłych.

Nauczę się anatomii
Jak najczęściej bawcie się w odkrywanie ciała. Bierz malca na ręce i pokazuj: „tu jest oczko”, „tu jest nosek” itd. Potem weź dłoń dziecka i poprowadź ją delikatnie do swojej twarzy. Malec będzie zafascynowany taką lekcją! Powtarzaj ją też w kąpieli, a uświadomisz dzidziusiowi, że wszystkie części ciała są tak samo ważne.
Redakcja poleca: Dlaczego zmysły są tak ważne w rozwoju dziecka - obejrzyj film
Czy wiesz dlaczego stymulowanie zmysłów dziecka jest tak ważne w jego rozwoju? Opowiada Dominika Słomińska, psycholog.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj