Rola ojca w życiu dziecka
fot. Fotolia

Tata ma znaczenie! Naukowcy wyjaśniają, jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka

Obecność taty w życiu dziecka jest niezwykle ważna! Dlaczego tak ważna jest rola ojca w życiu dziecka? Poznaj badania prof. Kyle'a Pruetta z Uniwersytetu Yale.
Hanna Szczesiak
Rola ojca w życiu dziecka
fot. Fotolia
Dzieci wychowujące się w pełnych rodzinach są szczęśliwsze, rzadziej popadają w konflikty z prawem, osiągają lepsze wyniki w szkole i mają lepszą pracę w dorosłym życiu – wynika z badania dr Kyle’a Pruetta z Uniwersytetu Yale.

Badacze podkreślają, że aby dziecko prawidłowo się rozwijało, nie musi być wychowywane przez biologicznego ojca. Dzieci wychowywane przez biologicznych rodziców mają takie same korzyści jak dzieci wychowywane przez ojczymów, wujków czy pary homoseksualne. "Treść jest ważniejsza niż forma" – wyjaśnia socjolog Michael Kimmel. "Podobieństwa między płciami przeważają nad różnicami" – zaznacza.

Jakie korzyści zyskują dzieci wychowywane przez ojców?

  • Nie mają skłonności przestępczych. Według prof. Pruetta, dzieci, w których rozwój byli zaangażowani ojcowie, trzy razy rzadziej mają problemy z prawem w wieku nastoletnim oraz rzadziej popełniają przestępstwa.
  • W późniejszym wieku przechodzą inicjację seksualną. Dzieci w pełnych rodzinach czują się doceniane i dowartościowane, przez co nie muszą w bardzo młodym wieku szukać bliskości gdzie indziej. Późniejsze rozpoczęcie aktywności seksualnej wiąże się z mniejszą liczbą nastoletnich ciąż.
  • Osiągają lepsze wyniki w nauce. Wykształcenie ojców nie ma znaczenia, liczy się jego zaangażowanie w wychowanie dziecka. Nastolatkowie, którzy mają dobry kontakt z ojcami, mają bardziej optymistyczne nastawienie do życia, dzięki czemu mają lepsze oceny od nastolatków wychowywanych bez ojców.
Co sądzicie o tych badaniach?

Zobacz także: „Urlop rodzicielski dla ojców to zagrożenie!" – oburzające słowa senatorów PiS

Źródło: 13newsnow.com
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy