niemowlę, tata
fot. Panthermedia

Dlaczego tata jest ważny

Mężczyźni mają taki sam biologiczny instynkt opiekuńczy jak kobiety – twierdzą naukowcy. I przekonują, by malutkie dzieci spędzały dużo czasu ze swoimi tatusiami.
Joanna Karwat
niemowlę, tata
fot. Panthermedia
Ojcowie są niezastąpieni i bardzo potrzebni przy wychowywaniu dziecka. Zobacz, jakie korzyści przynosi dziecku zaangażowana obecność taty w jego życiu:

Tata jest spokojniejszy od mamy

Płacz dziecka wywołuje u mamy silne emocje. Dziecko odczuwa je i zaraża się maminym stresem, płacze więc coraz głośniej i... spirala się nakręca. Ponieważ więź między tatą a dzieckiem w pierwszych miesiącach jest nieco luźniejsza i dopiero się rozwija, mężczyźnie łatwiej zachować zimną krew np. podczas wieczornych sesji kolki. Niemowlę, które czuje, że jego opiekun jest spokojny, szybciej się uspokaja.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Tata uczy samodzielności

Tata nie jest aż tak opiekuńczy jak mama, dlatego to z nim dziecku łatwiej przyjdzie nauka pierwszych kroków. Podczas gdy najczęściej wypowiadanymi słowami przez mamę są magiczne „Kocham cię”, tata woli powtarzać: „Na pewno ci się uda!”.

Tata mobilizuje do pracy

Kontakty z ojcem są bodźcem do szybszego rozwoju, np. mowy. Niemowlę wie, że to, co mama zrozumiałaby od razu, tacie trzeba wyłuszczyć dokładniej. To mobilizuje do nauki nowych umiejętności. Bo ojcu łatwiej też przychodzi spokojne oczekiwanie, aż raczkujące dziecko podejdzie do kukurydzianej chrupki, dłużej zachęca niemowlę do samodzielnego jedzenia albo stania.

Tata potrafi bawić się na całego

Nikt nie umie bawić się tak beztrosko i z takim zaangażowaniem jak tata! Mniej więcej od 10. miesiąca życia niemowlę odkrywa atrakcje związane z towarzystwem taty: wspólne turlanie, wyścigi na czworakach, huśtanie, podskoki przy muzyce. Dlaczego? W tym okresie budzi się niezależność dziecka, dlatego mama przestaje być obowiązkowym towarzyszem w każdej sytuacji. A coraz bardziej samodzielnemu dziecku przestają wystarczać pieszczoty i przytulanie. Nadchodzi pora na radosne wygłupy!

Tata wyżej stawia poprzeczkę

Pochwała z ust taty smakuje wyjątkowo – choćby z tego powodu, że zazwyczaj taty częściej nie ma w domu i rzadziej chwali. Ale dzięki temu dziecko ma większe poczucie własnej wartości, bo coraz to nowe wymagania taty pozwalają mu czuć satysfakcję po ich spełnieniu!

Tata jest silniejszy od mamy

I dlatego dłużej nosi niemowlę na rękach. Da też radę zrobić samolocik i z łatwością posadzi sobie dziecko na barana. Tata jest też zdecydowanie odważniejszy, więc można mu spokojnie powierzyć przeganianie smoków spod łóżka.

Pielęgnacja niemowlaka: zadania dla taty

Poza rodzeniem i karmieniem piersią, nie ma czynności w opiece nad dzieckiem, w której mężczyzna nie sprawdziłby się równie dobrze jak kobieta. Oto co tata może z powodzeniem robić przy dziecku:
  • Kąpiel - w pierwszych tygodniach kąpcie dziecko razem. Gdy nabierzesz wprawy, możesz przejąć ten obowiązek.
  • Przewijanie - operacja „przewijanie“ nie jest trudna. Przyjdzie taki moment, że będziesz ją wykonywał automatycznie. Połóż dziecko na przewijaku, rozepnij rzepy pieluchy, rozchyl nóżki i wacikiem przetrzyj pupę. Zwiń brudną pieluchę. Umyj pośladki i pachwiny. Dziewczynki wycieraj od przodu do tyłu – by bakterie z kału nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej.

3 pomysły dla taty na zabawę z niemowlakiem

Oto propozycje, jak możesz spędzać czas z małym dzieckiem:

1. Pokazuj zabawki
Porusz grzechotką i czekaj aż smyk pierwszy raz wyciągnie po nią rączkę.

2. Baw się w „a kuku“.
Mów łagodnie, pochylając się nad smykiem. Z niewielkiej odległości będzie widział twoją twarz wyraźniej. Rób miny, przeciągle wymawiaj samogłoski. Wkrótce maluch będzie cię naśladować.

3. Weź dziecko na ręce i pokazuj mu różne przedmioty. Dzięki temu szybciej będzie je rozpoznawać.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy