GRY
 
 

Ropiejące oczko dziecka: co pomoże?

Co mogą oznaczać ropiejące oczy u dziecka? Czy to groźne? Kiedy trzeba iść do okulisty? Na pytania odpowiada doświadczony pediatra, dr n. med. Paweł Grzesiowski.

ropiejące oczko u noworodka
fot. Fotolia

Ropiejące oko to częsta dolegliwość u małych dzieci. Może to być spowodowane zarówno błędami w higienie oczu, jak alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną. Gdy czyścisz oczy niemowlęcia, pamiętaj, aby zawsze robić to osobnymi wacikami (do każdego oka używać jeden i następnie go wyrzucić). Czyść oko wodą lub solą fizjologiczną zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsza przyczyna ropiejącego oka u dziecka. Kiedy iść z dzieckiem do lekarza, gdy ma ropiejące oko – pytamy dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę.

Czy ropiejące oczy u małego dziecka to groźna dolegliwość?

Zaropiałe oczy u małego dziecka najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczy niezbyt czystymi rękami, przenosząc drobnoustroje do oka z dróg oddechowych lub z najbliższego otoczenia – wyjaśnia ekspert. – Poza tym u dzieci zakażenie górnych dróg oddechowych, a także przewlekły katar łatwo przekształcają się w zapalenie spojówek. Chorobę wywołują głównie wirusy, nie jest ona groźna i nie wymaga leczenia antybiotykami, ale mogą się nią zarazić inne dzieci.

Zobacz też: Jak pielęgnować oczy noworodka
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w czerwcu [WIDEO]
Alergia na pyłki może zepsuć wiosenne spacery. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć.

Czy z dzieckiem trzeba iść do okulisty?

Jeśli ropa w oku pojawiła się jednorazowo, wystarczy przemyć oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości się nasilają: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione, warto skontaktować się  z okulistą. Takie objawy mogą wskazywać na rozszerzanie się stanu zapalnego wokół oka, co wymaga leczenia antybiotykami – tłumaczy dr Grzesiowski. – Jeśli, oprócz ropy, gałki oczne są mocno przekrwione, także trzeba iść z dzieckiem do okulisty, który przepisze dodatkowo krople ze środkiem przeciwzapalnym. W każdym przypadku ulgę przynosi przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej w ampułkach, np. Physiodose 0,9% (do kupienia w aptece bez recepty).

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj