ropiejące oczy u dziecka
fot. Fotolia

Ropiejące oczy dziecka: co pomoże na ropienie oczu i kiedy do lekarza?

Ropiejące oko to częsta dolegliwość u małych dzieci. Ropa w oku może być spowodowana zarówno błędami w higienie oczu, jak alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną. Kiedy iść z dzieckiem do lekarza, gdy ma ropiejące oko – pytamy dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę.
Magdalena Drab
ropiejące oczy u dziecka
fot. Fotolia

Ropiejące oczy u dziecka mogą oznaczać zapalenie spojówek - alergiczne lub bakteryjne, czasem wirusowe. Ropienie oka u dziecka to stosunkowo częsta przypadłość. Czasami ropa w oku wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej - dzieje się tak na przykład u noworodków, u których zapalenie spojówek może prowadzić do poważnych konsekwencji. U małych dzieci zdarzają się też bakteryjne zapalenia oczu - powieki są sklejone od ropnej wydzieliny. Czy ropa w oku jest groźna? Kiedy trzeba iść do okulisty z ropieniem oczu? Na pytania odpowiada doświadczony pediatra, dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Ropiejące oczy u dziecka

Zaropiałe oczy u małego dziecka najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczy niezbyt czystymi rękami, przenosząc drobnoustroje do oka z dróg oddechowych lub z najbliższego otoczenia – wyjaśnia ekspert. – Poza tym u dzieci zakażenie górnych dróg oddechowych, a także przewlekły katar łatwo przekształcają się w zapalenie spojówek.
Pamiętaj! W przypadku wirusowego zapalenia spojówek ropa w oku nie musi być groźna i nie wymaga leczenia antybiotykami, ale mogą się nią zarazić inne dzieci. Bakteryjne zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez paciorkowce, gronkowceHaemophilus influenzae i bakterie Gram-ujemne. Leczone jest najczęściej kroplami z antybiotykami.

Zobacz też: Jak pielęgnować oczy noworodka?
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Czy z dzieckiem trzeba iść do okulisty?

Jeśli ropa w oku pojawiła się jednorazowo, wystarczy przemyć oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości się nasilają: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione, warto skontaktować się  z okulistą. Takie objawy mogą wskazywać na rozszerzanie się stanu zapalnego wokół oka, co wymaga leczenia antybiotykami – tłumaczy dr Grzesiowski. – Jeśli, oprócz ropy w oku, gałki oczne są mocno przekrwione, także trzeba iść z dzieckiem do okulisty, który przepisze dodatkowo krople ze środkiem przeciwzapalnym.
Ważne! Ulgę przy zaropiałych oczach przynosi przemywanie ich roztworem soli fizjologicznej w ampułkach (do kupienia w aptece bez recepty).

Jak prawidłowo przemywać oczy niemowlakowi?

Gdy czyścisz z ropy oczy niemowlęcia, pamiętaj, aby zawsze robić to osobnymi wacikami (do każdego oka używać jeden i następnie go wyrzucić). Czyść oko wodą lub solą fizjologiczną zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsza przyczyna ropy w oku, dlatego nigdy nie odstępuj od tych zasad przemywania oczu maluchowi. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 62 głosy

Zobacz także

Popularne tematy