ropiejące oczy u dziecka
fot. Fotolia

Ropiejące oczy u dziecka: co pomoże na ropienie oczu, kiedy do lekarza?

Ropiejące oczy u niemowląt i małych dzieci to częsta dolegliwość. Ropa w oku może być spowodowana błędami w higienie oczu, alergią, infekcją wirusową lub bakteryjną. Kiedy iść z dzieckiem do lekarza, gdy ma ropiejące oczko – pytamy dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę.
Magdalena Drab
ropiejące oczy u dziecka
fot. Fotolia
Ropiejące oczko to stosunkowo częsta przypadłość u niemowlaka i małego dziecka. Ropa w oku może pojawić się przy silnym katarze, po przeziębieniu albo w okresie pylenia. Czasami wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej – dzieje się tak na przykład w przypadku noworodka, u którego zapalenie spojówek może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Czy ropa w oku jest groźna? Kiedy trzeba iść do okulisty z ropieniem oczu? Na pytania odpowiada doświadczony pediatra, dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny

Ropiejące oczy u małego dziecka najczęściej świadczą o zapaleniu spojówek. Jest to częsta dolegliwość u młodszych dzieci, które pocierają oczy niezbyt czystymi rękami, przenosząc drobnoustroje do oka z dróg oddechowych lub z najbliższego otoczenia – wyjaśnia ekspert. – Poza tym u dzieci zakażenie górnych dróg oddechowych, a także przewlekły katar łatwo przekształcają się w zapalenie spojówek.

​Przyczyny ropiejących oczu u dziecka:
 • alergiczne zapalenie spojówek – najczęstsze alergeny, który wywołują alergiczne zapalenie spojówek, a w jego konsekwencji ropienie oczu, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin i sierść zwierząt. Ropienie oczu u dziecka poprzedzają objawy alergii (czytaj więcej o alergicznym zapaleniu spojówek u dzieci),
 • wirusowe zapalenie spojówek – zwykle spowodowane przez adenowirusy. U dziecka oprócz zaczerwienienia oczu występują inne objawy: ból głowy, gorączka, katar, kaszel. Zapalenie spojówek u dziecka może być też objawem zakażenia koronawirusem.
 • bakteryjne zapalenie spojówek – przy infekcji bakteryjnej dziecko może mieć powieki sklejone ropną wydzieliną. Bakterie mogą dostać się do oka dziecka np. po potarciu brudną rączką.
 • niedrożność kanalika łzowego – małe dzieci mają bardzo wąskie kanaliki łzowe, co może sprzyjać ich zatykaniu. Łzy, które powinny oczyszczać oko, nie znajdują wtedy naturalnego ujścia. U dziecka może pojawić się ropa w oku, która jest skutkiem rozwijającej się infekcji, niemowlę może mieć też sklejone powieki. . 
 • podrażnienie oka – np. wskutek dostania się do oka ciała obcego. Ropiejące oczy u noworodka mogą być spowodowane podrażnieniem oczu po wykonaniu zabiegu Credego.
Pamiętaj! Wirusowe zapalenie spojówek bywa bardzo zakaźne, może prowadzić do epidemii zapalenia spojówek, dlatego szczególnie należy dbać o higienę (przemywać oczy solą fizjologiczną, nie dotykać ich i często myć ręce). W leczeniu stosuje się przepisany przez okulistę lek w żelu. Bakteryjne zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez paciorkowce, gronkowceHaemophilus influenzae i bakterie Gram-ujemne. Leczone jest najczęściej kroplami z antybiotykami.
Objawy towarzyszące zapaleniu spojówek:
 • łzawienie oczu
 • światłowstręt
 • swędzenie oczu
 • pieczenie oczu
 • ropa w kącikach oczu
 • sklejenie powiek ropną wydzieliną
 • zaczerwienienie oczu
 • przekrwienie spojówek

Zobacz też: Jak pielęgnować oczy noworodka?
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Czym przemywać ropiejące oczy u dziecka?

Jeśli ropa w oku u niemowlaka lub starszego dziecka pojawiła się jednorazowo, wystarczy przemyć oczy przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną w ampułkach (do kupienia w aptece bez recepty). Gdy czyścisz oczy niemowlęcia z ropy, pamiętaj, aby zawsze robić to osobnymi wacikami (do każdego oka używać jeden i następnie go wyrzucić). Zawsze czyść oczy maluszka od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Nieprawidłowa pielęgnacja to najczęstsza przyczyna ropy w oku, dlatego nigdy nie odstępuj od tych zasad przemywania oczu dziecku. 

Czy z dzieckiem trzeba iść do okulisty?

Gdy ropa utrzymuje się w oku dłużej, a dolegliwości się nasilają: powieki są opuchnięte lub zaczerwienione, warto skontaktować się  z okulistą. Tak objaw może wskazywać na rozszerzanie się stanu zapalnego wokół oka, wtedy potrzebne jest leczenie antybiotykami – tłumaczy dr Grzesiowski. – Jeśli, oprócz ropy w oku, gałki oczne są mocno przekrwione, także trzeba iść z dzieckiem do okulisty, który przepisze dodatkowo krople ze środkiem przeciwzapalnym.

Niepokojące objawy towarzyszące ropieniu oczu u dziecka, które wymagają pilnej wizyty u lekarza:
 • silne zaczerwienienie jednego lub obu oczu
 • ból oka, zaburzenia widzenia
 • przedłużanie się infekcji
 • ponowne pojawienie się ropy w oku

Ropiejące oczy u noworodka zawsze wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. U starszego niemowlęcia warto skontaktować się z lekarzem, jeśli ropa w oku utrzymuje się 3-4 dni lub dziecko ma ponownie ropiejące oczko – nieleczone zapalenie spojówek może prowadzić do bliznowacenia rogówki i problemów z widzeniem.

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 64 głosy

Zobacz także

Popularne tematy