mama, niemowlę, komputer, telefon

ROR – trafny wybór

Dziś po prostu trzeba mieć konto w banku. Warto jednak wiedzieć, gdzie je założyć, by nie okazało się, że bank zamiast ułatwiać życie, pobiera wysokie prowizje i rzuca kłody pod nogi. Czym kierować się przy wyborze banku i otwieraniu konta osobistego?
mama, niemowlę, komputer, telefon
Konto (ROR, czyli  rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) wiele ułatwia, zwłaszcza młodej mamie, która nie ma nadmiaru czasu. Pensje, zasiłki, zwroty podatku pracodawcy i urzędy chętnie przelewają na konto. Łatwiej też płacić rachunki i za zakupy w sklepie.


Konto bankowe dla mamy niepracującej

Jeśli większość czasu spędzasz z dzieckiem w domu, wybierz bank oferujący usługi internetowe lub wyłącznie internetowy. Zza komputera wygodnie uregulujesz rachunki, sprawdzisz stan konta czy zapłacisz za zabawkę kupioną w Internecie. Informacje o stanie konta otrzymasz po zalogowaniu na stronie lub np. SMS-em.
Banki internetowe są przyjazne w obsłudze. Ale nawet drobna operacja w oddziale takiego banku jest droga – przelew zlecony w oddziale może być nawet nawet kilkanaście razy droższy niż internetowy. Decydując się na bank internetowy, trzeba ograniczyć do minimum wizyty w oddziale.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Rachunek oszczędnościowy: konto dla oszczędnych

Wybierz rachunek oszczędnościowy o najwyższym oprocentowaniu. Choć ROR nigdy nie będzie tak opłacalny jak lokata, to będziesz swobodnie dysponować pieniędzmi, bez groźby utraty odsetek.
Sprawdź oprocentowanie, jakie ofiarują poszczególne banki i wybierz ten, w którym zarobisz najwięcej.


Debet - dla rozrzutnej?

Niektóre banki oferują debety. Dzięki nim można wypłacić z konta sumę do limitu ustalonego przez bank. Debet jest dobrym rozwiązaniem w sytuacjach kryzysowych, ale by go otrzymać, często konieczne są zaświadczenie o zarobkach lub deklaracja comiesięcznych wpływów określonej wysokości. O co w przypadku niepracującej lub pracującej nieregularnie mamy trudno. Debet jest tańszy od pożyczek gotówkowych i karty kredytowej.

Jeśli zdecydujesz się jednak na konto z debetem, zapoznaj się z jego oprocentowaniem, terminami spłaty. Oprocentowana jest zwykle wykorzystana suma, a przy debetach odnawialnych zadłużenie spłaca się w określonym terminie, np. do 10. każdego miesiąca.

Niskie opłaty za konto i darmowe bankomaty

Jeżeli zamierzasz dokonywać wielu przelewów, np. za zakupy w sklepach internetowych, rachunki, zapoznaj się z opłatami za przelewy zewnętrzne, tj. do innych banków. Wybierz konto, gdzie te opłaty są najniższe (lub istnieje miesięczny limit darmowych przelewów).

Wypłaty zwykle są bezpłatne w bankomatach należących do twojego banku, zaś w innych pobierane są prowizje (procenty od wypłaty lub kilka złotych). Zwykle zależy to od rodzaju konta (np. konta VIP są z tych opłat zwolnione).

Jeśli masz wygodny dostęp do swojego bankomatu, może to nie mieć znaczenia, ale już przy wyjazdach za granicę czy częstym korzystaniu z obcych bankomatów z prowizji za wypłaty może uzbierać się spora sumka. Dlatego i na to zwróć uwagę, wybierając bank.    

Internetowy bank jest bezpieczny

Nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich transakcji – polskie banki internetowe mają zabezpieczenia podobne do europejskich. Pamiętaj jednak, że żaden bank nie rozsyła e-maili z prośbą o podanie hasła czy numeru karty. Takie wiadomości to rodzaj oszustwa (tzw. phishing) mającego na celu przekierowanie klienta na fałszywą stronę banku i wyłudzenie hasła, PIN-u.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku:

Wybór banku to zwykle decyzja na wiele lat, dlatego nie podejmuj jej spontanicznie, po obejrzeniu reklamy w TV czy poleceniu przez znajomego. Zanim założysz konto, przeczytaj oferty. Zwróć uwagę na:
-  oprocentowanie,
- proponowane debety,
- prowizje za przelewy i wypłaty.
W oddziale banku zapoznaj się z umową, najlepiej w towarzystwie zaprzyjaźnionej osoby z doświadczeniem.


Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy