rośliny
fot. Panthermedia

Roślinkowe cuda

Chcesz zainteresować dziecko światem roślin? Spraw, aby stał się fascynujący. Pomogą ci w tym tajemnicze rośliny.
rośliny
fot. Panthermedia
Świat roślin jest pełen cudów. Dziecko z pewnością zachwyci się listkami, które wieczorem "kładą się spać" czy kwiatkiem, który "zjada muchy".

Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji:

- czułek wstydliwy (mimoza wstydliwa) - można trzymać na parapecie. Pochodzi z Brazylii. Ma drobne listki podobne do akacji i różowe kwiatki. Jeśli dotkniemy listków roślina natychmiast je złoży. Ruch ten wywołany jest zmianą uwodnienia komórek rośliny. Wyhodowanie mimozy z nasionka jest bardzo proste. Jest to roślina mało wymagająca. Wystarczy nasłonecznione miejsce i regularne podlewanie. Na pewno spodoba się dziecku to, że roślinka się rusza. W naturze rośnie nawet do 1metra, w doniczce oczywiście będzie mniejsza. Cena ok. 4 zł, można kupić np. na Allegro


- maranta - roślina modlitwy - można trzymać w domu. Pochodzi z Ameryki Południowej. Ma piękne różnobarwne liście. Wieczorem liście się zwijają. Maranta lubi półcień, zbyt duże nasłonecznienie powoduje utratę kolorów. Roślina lubi wilgoć i ciepło ( ok. 21 st. C). Idealne warunki to szklarnia. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Cena ok. 15 zł.- orzeszki arachidowe - można, w ramach eksperymentu, zasadzić w domu, utworzą się zalążki orzechów pod ziemią. Roślina często uprawiana w krajach tropikalnych. Liście owalne, kwiatki żółte. Owoce orzecha ziemnego dojrzewają 5 - 8 cm pod ziemią, stąd nazwa.  


- rosiczka - roślina owadożerna - można hodować w domu. Występuje na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Liście porośnięte licznymi gruczołami, z których wydobywa się słodka, lepka ciecz. To wabik na owady.Złapany owad zostaje rozpuszczony, przez wydobywający się z gruczołu, kwas mrówkowy. Roślina lubi bardzo wilgotne podłoże. Woda do podlewania musi być miękka ( gotowana, ostudzona). Lubi miejsca bardzo słoneczne. Można przesadzać na wiosnę. Cena 10 - 30 zł.


- fiołki alpejskie ( cyklamen perski ) - można hodować w domu, ale lubią miejsca chłodniejsze i  świeże powietrze. Dlatego świetnie nadają się na balkon (od października trzymamy w domu, z dala od kaloryfera). Fiołki pięknie pachną i mają śliczne kwiaty w całej gamie kolorów. Cena ok. 15 zł.- róża jerychońska - roślina z ameryki południowej, przeżywa bez wody, kupuje się jako brązową kulę, w wodzie zielenieje i rozwija się w oczach, można ją wyjąć i ponownie zasuszyć, po jakimś czasie powtórzyć eksperyment. Cena od 6 do 12 zł. Można kupić na Allegro.


Można też zainteresować dzieci poprzez ciekawe zwyczajowe nazwy roślin i poszukiwanie podobieństw do zwierząt:

- Lisi ogon ( Szarłat zwisły), kwiatostany przypominają kitę rudzielca, a przy tym mogą osiągać imponujące rozmiary metrowe, albo i dłuższe. Pochodzi z Azji Środkowej i Afryki. Można hodować w ogrodzie. Dobrze znosi każde warunki i suszę. Roślina szybko rosnąca. Ma szkarłatno - czerwone liście, łodygi i kwiaty.- Łosie rogi ( Platycerium), odmiana paproci, o silnych, pionowych liściach w kształcie poroża łosia, są pokryte filcowatym nalotem. Z dolnych, zasychających liści tworzy zbiornik na wodę i pokarm Pochodzi z południowo - wschodniej Azji i Australii. Można hodować w domu. Lubi jasne miejsca, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Lubi wilgoć. Wymaga zraszania. Roślina bardzo łatwa w uprawie. Cena od 15 do 90 zł.- Rajski ptak (Strelitzia reginae), kształt kwiatu, tej egzotycznej rośliny, przypomina głowę ptaka. Pochodzi z Afryki. Może osiągnąć rozmiary nawet do 2 metrów wysokości. Lubi jasne, nasłonecznione miejsca. Można hodować na balkonie lub w ogrodzie. Kwitnie w zimie lub wczesną wiosną. Wymaga dużej donicy, ponieważ szybko się rozrasta. Łatwa w uprawie. Bardzo efektowna. Wymaga ochrony przed mrozem. Rajski ptak często spotykany jest w kwiaciarniach. 


- Łapa kangura ( Anigozanthos sp.), swym kształtem przypomina tylną łapę kangura. Pochodzi z południowo - zachodniej Australii. Wielkość od kilku centymetrów do 2 metrów. Kwiaty przybierają najróżniejsze kolory pomarańczowy, brązowy, różowy, czerwony, biały. Lubią słońce i wilgoć. Sprzedawane jako wiaty cięte, w wazonie wytrzymują nawet 4 tygodnie.
Redakcja poleca: Czy obchodzisz Dzień Kobiet? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy obchodzą Dzień Kobiet. W tym roku 8 marca przypada w czwartek. Wszystkim kobietom małym i dużym życzymy z tej okazji uśmiechu, radości, poczucia się wyjątkowymi. I żeby nigdy nie traciły wiary w siebie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy