Trujące rośliny doniczkowe - jakie kwiaty doniczkowe są niebezpieczne dla dziecka? [ZDJĘCIA]
Jeśli masz w domu rośliny doniczkowe, sprawdź, czy nie są trujące. Zatrucie niektórymi z nich może wymagać nawet hospitalizacji, dlatego sprawdź, które kwiaty doniczkowe są trujące dla dzieci i zwierząt. Wiele z tych roślin jest w naszych domach!

Czy w twoim domu są kwiaty trujące dla dzieci? Sprawdź, zanim dojdzie do poważnego zatrucia! Maluch, który poznaje świat wszystkimi zmysłami, może z łatwością zjeść kawałek liścia bądź polizać rączkę, którą wcześniej dotknął rośliny. Trujące rośliny doniczkowe są także niebezpieczne dla domowych zwierząt.
Jakie rośliny doniczkowe są trujące?
Redakcja poleca: Trujące rośliny w ogrodzie – 8 trujących kwiatów i krzewów z ogródka, które musi znać każdy rodzic
Zobacz też:
Jakie rośliny doniczkowe są trujące?
- Gwiazda betlejemska
- Psianka koralowa
- Koleus
- Oleander
- Bluszcz pospolity
- Wilczomlecz
- Kroton
- Diffenbachia
- Zamiokulkas zamiolistny
- Dracena
- Hoja (woskownica)
Trujące rośliny doniczkowe w domu
Wiele roślin doniczkowych jest pięknych, ale trujących. Jeśli w twoim domu znajdują się trujące kwiaty doniczkowe, a mieszkasz z dzieckiem i/lub zwierzakiem domowym (kotem, psem):
- oddaj na przechowanie wszystkie szkodliwe rośliny doniczkowe,
- przenieść je do pokoju niedostępnego dla dziecka i zwierząt (uwaga! Zamknięte to jak zakazane, a to kusi),
- postaw doniczki na tyle wysoko, by nie sięgnął do nich ani raczkujący, ani chodzący malec (musisz też usuwać z podłogi zasuszone liście),
- tłumacz dziecku, że nie wszystko, co ładnie wygląda, jest bezpieczne – i nie poprzestawaj na jednej lekcji.
Trujące rośliny w ogrodzie mogą zagrażać dzieciom oraz zwierzętom, a niektóre z nich, jak np. cis, są dość popularne. Wybierając zieleń do ogródka, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, lecz także bezpieczeństwo.
Objawy zatrucia rośliną
Może się okazać, że pomimo powzięcia środków ostrożności, maluch i tak dotknie zakazanej rośliny. Jeśli podejrzewasz, że dziecko czymś się zatruło, nie czekaj, aż pojawią się poważne objawy, tylko jak najszybciej jedź z dzieckiem na pogotowie. Jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia u dziecka? Najczęściej pojawiają się:- nudności
- wymioty
- biegunka
- drgawki
- zaburzenia oddechowe
- przyspieszone lub zwolnione tętno
- ślinotok
- drętwienie nóg i rąk.
Jak pomóc dziecku, które się zatruło rośliną
Nie masz wątpliwości, że dziecko dobrało się do doniczki? W takim razie:- wezwij pogotowie albo jedź z dzieckiem do szpitala – stosowanie domowych sposobów może pogorszyć sytuację,
- wyjmij z ust dziecka wszystko, co można (resztki zabierz ze sobą do szpitala) – palcami lub wilgotną ściereczką,
- wywołaj wymioty – ale tylko wtedy, gdy dziecko jest przytomne! Zanim podasz mu środek wymiotny, skonsultuj to z lekarzem. Wymioty można również wywołać, delikatnie drażniąc tylną ściankę gardła palcem. Może też pomóc położenie dziecka na kolanach, tak by jego brzuszek był uciśnięty.
Zobacz też: