coraz więcej nieślubnych dzieci w Polsce
fot. Adobe Stock

Upada polska rodzina? Mamy coraz więcej nieślubnych dzieci

Model rodziny, w którym jest mąż i żona, to już przeszłość. Polacy coraz bardziej wolą związki partnerskie.
Agnieszka Majchrzak
coraz więcej nieślubnych dzieci w Polsce
fot. Adobe Stock
Jeszcze 30 lat temu życie "na kocią łapę" i nieślubne dziecko były wyjątkiem. A jeszcze 50 lat wstecz było wręcz powodem do wstydu i napiętnowania społecznego. Ale wiele się zmieniło od tamtych czasów i chyba nikt nie ma z tym problemu.

Nieślubne dzieci są i w mieście, i na wsi

W 2018 roku urodziło się aż 103 tysiące dzieci, których rodzice nie wzięli ślubu. Co czwarty maluch przyszedł na świat w mieście, a co piąty na wsi. To w sumie nie jest aż tak sensacyjna wiadomość, ale robi wrażenie skala zjawiska.

Najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w województwach: zachodniopomorskim i lubuskim - blisko 40 procent. Najbardziej tradycyjny model rodziny jest w Polsce południowo-wschodniej: w województwach podkarpackim, małopolskim oraz lubelskim – jest tam tylko kilkanaście procent nieślubnych maluchów.

Demografowie tłumaczą to tym, że południowe tereny kraju zawsze były tradycyjne. Z kolei ziemie zachodnie zamieszkują ludzie przyzwyczajeni do migracji, mniej religijni i o bardziej lewicowych poglądach.

Jesteśmy bardziej tolerancyjni

Młodzi ludzie nie potrzebują ślubu, żeby stworzyć rodzinę, a naukowcy podkreślają, że posiadanie dziecka w związkach  partnerskich to nie tylko moda – ale stała tendencja w naszym społeczeństwie. I akceptowana społecznie. 

- Odchodzimy od jednorodnego wzorca małżeństwa i rodziny. Cechą nowej rodziny, po przemianach, jest przede wszystkim jej duża różnorodność – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Slany z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w gazeta.pl.

Powodem takiego stanu rzeczy są zmiany społeczne zachodzące w kraju i rosnącą akceptacja dla związków pozamałżeńskich. Nie ma już tak powszechnego jak kiedyś traktowania osób samotnie wychowujących dzieci jako kogoś gorszego. Aż 80 procent społeczeństwa akceptuje mieszkanie z partnerem bez ślubu. 63 procent jest zdania, że myśl o ślubie można odłożyć, a nawet z niego zrezygnować – wynika z danych CBOS.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Polska rodzina zmienia się od 30 lat

Od schematu tradycyjnej rodziny odchodzimy już od dawna, właściwie od początku przemian w Polsce zapoczątkowanych upadkiem komunizmu w 1989 roku. W 1990 roku na świat przyszło 34 tys. dzieci z nieformalnych związków. Stanowiły one 6 proc. wszystkich dzieci urodzonych w tym roku. W 2015 roku było ich już o wiele więcej - w związku partnerskim urodziła się jedna czwarta dzieci w Polsce. Obecnie jest to od 21 proc. na wsi do 27 proc. w dużych miastach.

Jakie jest wasze zdanie na temat nieformalnych związków małżeńskich. Jesteście za czy przeciw? Podzielcie się zdaniem w komentarzach.​

 

Źródło: ofeminin, gazeta.pl

  [content:0_27161,0_27163,1_3982,2_1196:PsychologicalTest]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy