W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
fot. Fotolia

Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce

Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!
Hanna Szczesiak
W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
fot. Fotolia
Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy!

Rośnie liczba urodzeń

W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat!

Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+?

Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem:
  • "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja
  • "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes. Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB
  • "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" – Karo81
  • "Jak chcesz dziecko to i tak się na nie zdecydujesz, bez względu na to czy państwo da, czy nie, ale ludzie mylą pojęcia i posiadanie dziecka kojarzą wyłącznie z kasą, wstyd!" – pracująca mama
Zgadzacie się z tymi komentarzami czy według was 500+ rzeczywiście ma wpływ na wzrost liczby urodzeń? Czekamy na wasze odpowiedzi!
 

Czytaj także:  Źródło: radiozet.pl, wpolityce.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy