GRY
 
 

Bociany nie zawiodły: znów w Polsce rodzi się więcej dzieci

Na salach porodowych znowu robi się tłoczno: w pierwszym półroczu 2014 r. urodziło się ponad 5 tys. więcej dzieci niż w tym samym okresie rok temu. Co przyczyniło się do większej liczby urodzeń?

rodzi się więcej dzieci
fot. Fotolia
Nie można jeszcze mówić o babyboomie, ale tendencja jest optymistyczna: po raz pierwszy od sześciu lat w Polsce zamiast spadać, liczba urodzeń rośnie. Od stycznia do lipca 2014 r. urodziło się ponad 5 tys. więcej dzieci niż w tym okresie w ubiegłym roku. W artykule zamieszczonym w „Pulsie Biznesu” Janusz Witkowski, Janusz Witkowski, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, mówi, że choć jedno dobre półrocze to jeszcze za mało, żeby mówić o wielkich zmianach, to jest szansa, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku.

Paradoksalnie dzieci rodzi się więcej, choć zmniejsza się liczba kobiet w wieku rozrodczym. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że większa liczba urodzeń ma duży związek z wprowadzeniem płatnego rocznego urlopem macierzyńskiego, dzięki któremu kobiety mogą odrobinę łatwiej połączyć pracę i wychowanie dziecka. W ostatnich latach zaszły też inne korzystne zmiany w polityce rodzinnej:
  • wprowadzenie urlopu tacierzyńskiego i ojcowskiego (sprawdź, czym się różni urlop ojcowski od tacierzyńskiego)
  • zmiany w organizacji żłobków i klubów malucha
  • reforma przedszkolna i szkolna, dzięki której przedszkolaki mają zapewnione miejsca w przedszkolach
  • programy mieszkaniowe „Rodzina na swoim” oraz „Mieszkanie dla młodych”
  • program dotacji do in vitro
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Doładuj
Przeładuj