rotawirus objawy
fot. Adobe Stock

Rotawirus: objawy zakażenia u dzieci i dorosłych

Objawy rotawirusa to przede wszystkim wymioty, biegunka i gorączka. Bardzo szybko dochodzi do bardzo groźnego odwodnienia dziecka, dlatego już pierwsze objawy rotawirusa wymagają zdecydowanego leczenia. Zaniedbanie może spowodować konieczność leczenia dziecka w szpitalu. W skrajnych przypadkach kończy się zgonem.
Agnieszka Majchrzak
rotawirus objawy
fot. Adobe Stock
Na zakażenie rotawirusami narażone są przede wszystkim bardzo małe dzieci między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. W ich przypadku zakażenie przebiega błyskawicznie i jest bardzo niebezpiecznie. Może doprowadzić do odwodnienia, wymagającego hospitalizacji dziecka. U dorosłych objawy rotawirusa mają łagodniejszy przebieg. Do zakażeń dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym.

Rotawirus objawy:

Zakażenie rotawirusami

Rotawirusy to małe kuliste wirusy, należące do rodziny Reoviridae. Ich nazwa pochodzi od ich okrągłego kształtu (z łac. rota czyli koło). Rotawirusy dostają się do komórek nabłonka jelita cienkiego i powodują ich uszkodzenia. To skutkuje zmniejszeniem wchłaniania soli i wody i ich wydalaniem z organizmu wraz z biegunką.

Przyczyną zakażenia jest:
 • kontakt z osobą chorą lub jej wydzielinami,
 • kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami, na których rotawirusy mogą pozostawać nawet przez kilka tygodni,
 • spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej rotawirusami,
 • wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu.

U dzieci do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą fekalno-oralną, a więc poprzez przenoszenie wirusów do ust. Stąd infekcję rotawirusową w przypadku bardzo małych dzieci nazywa się chorobą brudnych rąk.

Infekcja wylęga się około 2 dni od kontaktu z osobą zakażoną lub skażonym przedmiotem. Z reguły choroba trwa od 4 do 10 dni, chociaż wydalanie wirusów utrzymuje się nawet do miesiąca.
Redakcja poleca: Rotawirusy – jak je powstrzymać? [WIDEO]
Wymioty, wodnista biegunka i temperatura dochodząca nawet do 40°C to główne objawy zakażenia rotawirusami. Bardzo łatwo się nimi zakazić – bo wystarczy do tego zaledwie 10 cząsteczek wirusa, a trudno je zwalczyć środkami do dezynfekcji. Co więcej, potrafią długo przetrwać na powierzchniach. Na rękach do czterech godzin, a na zabawkach nawet do 10 dni! Jak zatem powstrzymać rotawirusy? Dowiedz się, oglądając materiał video!

Rotawirus – objawy

Zakażenie rotawirusami ma kilka bardzo charakterystycznych objawów:
 • wymioty – bardzo gwałtowne, nawet kilkanaście w ciągu doby, są pierwszym objawem choroby,
 • biegunka – do 20 razy na dobę, wodnista, obfita i tryskająca,
 • gorączka – do 40 stopni Celsjusza.

Dochodzą do tego także: ból i zawroty głowy, ból brzucha, ból mięśni i jadłowstręt.
Najpoważniejszy przebieg zakażenia występuje u niemowląt powyżej 3 miesiąca życia, kiedy tracą one odporność urodzeniową pochodzącą z przeciwciał matki.

Rotawirus – leczenie

Najważniejsze w leczeniu infekcji rotawirusowej jest niedopuszczenie do odwodnienia dziecka. To oznacza, że trzeba maluszkowi cały czas podawać wodę małymi łyżeczkami. Nie jest to łatwe do wykonania, gdyż dziecko może w tym czasie nadal wymiotować i zwracać otrzymane płyny. W ten sposób bardzo szybko traci elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stąd koniecznym staje się podawanie doustnych płynów nawadniających, które jednak ze względu na smak nie zawsze są chętnie przyjmowane przez dzieci.

Infekcję leczy się objawowo po konsultacji lekarskiej, podając w zależności od dolegliwości środki:
Należy podawać dziecku lekkostrawną dietę, po upływie 4-6 godzin od rozpoczęcia nawadniania. Dziecko powinno jeść przeciery z warzyw, mus z jabłka, ryż, pieczywo pszenne, kaszki, gotowane mięso.
Jeżeli biegunka i wymioty są bardzo intensywne i uniemożliwiają skuteczne doustne nawadnianie, nie należy czekać z wizytą u lekarza i jak najszybciej pojechać z dzieckiem do pediatry.
Lekarz oceni stopień odwodnienia dziecka, niewykluczone, że zleci badanie dotyczące niedoboru płynów i elektrolitów.
W przypadku dużego odwodnienia dziecka konieczne będzie nawodnienie go dożylnie poprzez podanie płynu w formie kroplówki, co wymaga hospitalizacji maluszka.

Rotawirus – powikłania

Z powodu gwałtownej biegunki i wymiotów mogą wystąpić:
 • zaburzenia elektrolitowe,
 • odwodnienie,
 • kwasica,
 • powikłania w funkcjonowaniu narządów i ogólnoustrojowe.

W skrajnych przypadkach infekcja rotawirusowa może skończyć się nawet śmiercią.

Rotawirus – zapobieganie

Higiena i utrzymywanie czystości otoczenia to podstawowa forma codziennego zabezpieczania się przed ryzykiem zakażenia się rotawirusami.

W celu zapobiegania zakażeniu należy:
 • uczyć dziecko zasad mycia rączek już od najmłodszych lat,
 • unikać kontaktu z osobą zakażoną rotawirusem,
 • dezynfekować powierzchnie skażone wirusem – rotawirusy mogą przetrwać około 2 miesiące na powierzchniach, a temperatura 60 stopni niszczy je dopiero po 30 minutach; najlepiej czyścić powierzchnie skażone rotawirusem preparatem zawierającym związki chloru,
 • przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami higieny – wirus przenosi się przez zakażoną żywność i wodę.
Rotawirusy odpowiadają za około 50 proc. wszystkich biegunek u maluchów, dlatego szczepionka przeciwko rotawirusom to najlepszy sposób zabezpieczenia dziecka przez ich infekcją. Podaje się ją doustnie, w trzech dawkach, między 6. a 24. tygodniem życia.

Objawy rotawirusa u dorosłych

Przebieg zakażenia rotawirusowego u dorosłych może być bezobjawowy lub skąpoobjawowy i ma łagodniejszy charakter niż w przypadku dzieci. Najbardziej zagrożone zakażeniem są osoby powyżej 65 roku życia. W ich przypadku może wystąpić postać ostra infekcji i konieczność hospitalizacji. W przypadku biegunek i wymiotów postępowanie jest podobne jak u dzieci, czyli odpowiednie nawadnianie organizmu, a następnie lekkostrawna dieta.

Źródło: gis.gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy