5 ważnych zasad, jak wybrać rower dla dziecka

Chcesz kupić rower dla dziecka? Musisz na zakupy pojechać z nim. Ty sprawdzisz model roweru, dokładnie go obejrzysz i ocenisz, a dziecko go przymierzy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy znajdziecie się już w sklepie.
rower dla dziecka
fot. Fotolia

Zakup roweru dla dziecka, zwłaszcza tego pierwszego, zawsze jest dużym wyzwaniem. Musi spełniać on przecież co najmniej kilka funkcji: Powinien być:

  • bezpieczny,
  • solidny,
  • wygodny,
  • dostosowany do wzrostu dziecka,
  • lekki,
  • ładny, żeby zachęcać dziecko do nauki samodzielnej jazdy.

Pamiętajmy, że dodatki w postaci dzwonka czy elementów odblaskowych, są równie ważne i nie stanowią gadżetów dekoracyjnych, choć z pewnością przyciągają dziecięcy wzrok. Ich zadaniem jest zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa dziecka na drodze. O czym pamiętać, wybierając pierwszy rower dla malucha? Sprawdź nasze wskazówki!

1. Obejrzyj ramę roweru

Rower, na którym dziecko ma jeździć, powinien mieć znacznie obniżoną ramę. To pozwala podczas upadku uniknąć uderzenia w nią kroczem. Niska rama znacznie ułatwia też wsiadanie na rower o schodzenie z niego, co zwłaszcza przy pierwszych próbach bywa dla dziecka sporą trudnością. 
Redakcja poleca: Wybieramy rower dla dziecka (video)
Czym się kierować wybierając rower dla dziecka? Zobacz praktyczne porady eksperta dotyczące zakupu rowerków dziecięcych.

2. Nie kupuj roweru górskiego

Odradzamy dla kilkulatków typowe rowery górskie, na których kręgosłup jadącego jest mocno pochylony. Lepiej, by kierownica roweru była wyżej od siodełka – taka pozycja ułatwia naukę i jazdę małemu rowerzyście. A przecież chodzi o to, by dziecko polubiło rower, bo jazda na rowerze to dobry sport dla dziecka. Na początek może warto zdecydować się na wybór roweru trójkołowego lub biegowego?

3. Obejrzyj konstrukcję roweru

Powinna być solidna. Najtańsze modele rowerów może i pozwalają zaoszczędzić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, najczęściej jednak szybko się niszczą, bo przy upadku koło czy rama wygina się albo odpadają niektóre części roweru (np. oświetlenie). Warto więc przy wyborze roweru dla dziecka postawić na jakość, a nie na niską cenę. W tym przypadku to się bardzo opłaca. 

Jaki rowerek trójkołowy - sprawdź ranking!

4. Sprawdź hamulce roweru

Hamulce roweru muszą chodzić bardzo lekko – by dziecko nie musiało używać dużej siły do ich naciskania. Jednocześnie powinny być bardzo skuteczne, tzn. nawet przy lekkim ich naciśnięciu rower musi już hamować. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne na drodze.

5. Dobierz wielkość roweru do dziecka

Gdy dziecko usiądzie na siodełku w najniższej pozycji, jego stopy powinny całą powierzchnią dotykać ziemi (kolana mogą być lekko ugięte), a po oparciu ich na pedałach ręce malca muszą swobodnie sięgać kierownicy. Wielkość kółek nie ma już takiego znaczenia, bo producenci dobierają je do pozostałych parametrów (wysokości i długości roweru).

A gdy kupisz już rower, zrób pierwszy przegląd

Powinien się odbyć natychmiast po kupnie roweru! Przede wszystkim, by sprawdzić, czy wszystkie części są solidnie złożone – wystarczy niedokręcona śrubka i dziecko może się przewrócić. Poza tym w serwisie fachowiec dostosuje wysokość siodełka do wzrostu dziecka, wypróbuje hamulce i ewentualnie je jeszcze dokręci, sprawdzi także, czy wszystkie części są dobrze nasmarowane (wtedy rower łatwiej prowadzić i nie niszczy się on z powodu tarcia).
Taki przegląd w dobrych sklepach jest wykonywany automatycznie, bez dodatkowej opłaty. Po nim serwisant wystawia gwarancję.


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Aktywnie, ale bezpiecznie!