GRY
 
 

Czar dwóch (i więcej) kółek

Rower, wrotki, rolki - każde dziecko chce je mieć. Sprawdź, jak wybrać najlepszy sprzęt i jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach.

rower, dziecko, nauka jazdy na rowerze
fot. yanlev - Fotolia.com

Rower, rolki i wrotki to sprzęt, który jest potrzebny dziecku o wiele bardziej niż tablet albo konsola do gier. 
Zamiast tkwić w domu, dziecko:

  • oddycha świeżym powietrzem
  • ćwiczy mięśnie (wbrew pozorom nie tylko mięśnie nóg)
  • rozwija zmysł równowagi i koordynację.
  • świetnie się bawi
Sprawdź także, dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch

Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni sprzęt, jak nauczyć dziecko z niego korzystać oraz jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy.

Kiedy dziecko może zacząć jeżdzić na rowerze?

Twój malec pewnie dobrze już poznał rower – na trójkołowych rowerkach potrafią śmigać smyki, które mają niewiele ponad rok.
Trzylatek lepiej się będzie czuł na zwykłym dwukołowcu wyposażonym w boczne kółka.
Pięcio-, sześciolatka (a nawet bardzo sprawnego czterolatka) można już zacząć naukę jazdy na rowerze, o ile oczywiście ma na to ochotę.
Robienie tego na siłę jest bez sensu. Można bowiem zrazić malca do roweru na dobre, poza tym nie wszystkie dzieci są w stanie nauczyć się jazdy na rowerze w tym samym czasie. Niektóre są do tego gotowe dopiero w zerówce albo nawet na początku podstawówki.

Uwaga:
coraz popularniejsze są rowerki biegowe, kótre nie mają pedałów i mogą na nich jeździć nawet dwulatki.

 

Redakcja poleca: Ta moda przyszła od mam z Zachodu. Nie ulegaj jej! [WIDEO]
Czy można przewozić niemowlę w wiklinowym koszu zamontowanym na kierownicy roweru? Ekspert - znany fizjoterapeuta - dla bezpieczeństwa i zdrowia dziecka mówi stanowcze: nie!

Jak wybrać rower dla dziecka?

Zasada jest prosta: im młodsze dziecko, tym mniejsze koła:

2-3 lata: koła 12-calowe.
3-5 lat: koła 14-calowe
5-6 lat: koła 16-calowe
6-7 lat: koła 20-calowe

Uwaga:  dzieci w tym samym wieku znacznie różnią się od siebie wzrostem. Najlepiej wybrać się z maluchem do dobrego sklepu, dobrać odpowiedni rower z pomocą sprzedawcy, a potem na miejscu odpowiednio go wyregulować.

Sprawdź także  jak wybrać pierwszy rower biegowy

Jak przygotować rower do jazdy?

Jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć, siodełko lepiej ustawić nisko, tak by mogło oprzeć o ziemię całe stopy. Dzięki temu będzie czuło się bezpieczniej. Później można unieść je na tyle, by swobodnie opierało stopy o pedał w najniższym położeniu.
Kierownicę ustaw tak, by swobodnie do niej sięgało, nie wyginając pleców w pałąk.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Hamowanie. Naucz dziecko hamowania "na sucho". Pokaż mu, jak się uruchamia hamulec. U dzieci najlepiej sprawdzają się hamulce w tylnym kole (by zatrzymać rower, trzeba naciskać pedały do tyłu).

Samodzielne ruszanie. Ustaw pedały tak, by jeden z nich był z przodu, a drugi z tyłu – dzięki temu będzie łatwiej wprawić rower w ruch.

Samodzielna jazda. Gdy dziekcu uda się ruszyć, biegnij przy nim i pilnuj, by nie upadło. Możesz trzymać je pod pachami, za ramiona albo chwycić za przymocowany do roweru kijek. Jeśli dziecko  dobrze sobie radzi, puść go na chwilę.

Nauka skręcania. Rozpocznij ją, gdy dziecko dobrze radzi sobie z jazdą na wprost. Ucz je skręcać po szerokim łuku, potem po coraz ciaśniejszym.

Możesz też zrobić inaczej. Odczep tylne kółka, obniż siodełko i pozwól, by dziecko jeździło, odpychając się nóżkami – jak na jeździdełku dla maluchów. Z czasem na pewno zacznie próbować kręcić pedałami. Możesz też zacząć naukę od roweru bez pedałów, czyli roweru biegowego. 
 

Doładuj
Przeładuj