Po porodzie warto wykonywać ćwiczenia, które poprawią odczucia podczas seksu - radzi seksuolog [WIDEO]

Chodzi o to, że mięśnie pochwy są osłabione i aby powróciły wcześniejsze doznania warto codziennie je poćwiczyć - mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog radzi, jak po porodzie odzyskać formę i poprawić jakość życia seksualnego.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy z
jakimi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem rozciągniętej pochwy po porodzie. 
Zapytałyśmy, czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób, powrócić do jej stanu sprzed ciąży.

Ćwiczenia mięśni Kegla mogą znacznie poprawić elastyczność pochwy

Mięśnie pochwy są osłabione po ciąży i po porodzie. "Poród powoduje rozciągnięcie mięśni wejścia do pochwy, co w konsekwencji może nie dawać mocnych odczuć i satysfakcjonujących doznań po powrocie do życia seksualnego" - 
przyznaje seksuolog.

Ale - jak podkreśla - mięśnie pochwy możemy ćwiczyć. Najpierw warto jednak sprawdzić ich jakość. "Jakość swoich 
mięśni możemy sprawdzić poprzez włożenie dwóch palców do pochwy i próbę ich obkurczenia" - radzi lekarz. Jeżeli ich uścisk będzie mocny, to znaczy, że nasze mięśnie wróciły już do swojej jakości. Jeżeli uścisk będzie lekki, mamy możliwość poprawienia ich jakości poprzez proste ćwiczenia zaciskania i rozluźniania mięśni.

"Jeżeli na dwóch palcach nauczymy się zaciskać i rozluźniać mięśnie, z czasem będziemy mogły to robić w wyobraźni" - mówi seksuolog. Ćwiczenie można powtarzać 3 razy dziennie, wykonując od kilku do kilkudziesięciu zaciśnięć. 

Kulki gejszy dla poprawy elastyczności pochwy

Kolejnym ćwiczeniem, które możemy wykonywać dla poprawy jakości mięśni pochwy, jest stosowanie kulek gejszy. Są to kulki waginalne, różnej ciężkości, które musimy dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Dr Jędrzejewska na początek radzi użyć mniejszą, lżejszą kulkę. Z czasem możemy dołożyć drugą kulkę, którą będziemy nosić w pochwie, wykonując zwykłe czynności dnia codziennego, a mięśnie będą ćwiczone w tym czasie.

Pieszczoty poprawiają jakość mięśni pochwy

Także zabawy erotyczne z partnerem mogą poprawić jakość mięśni pochwy. "Wkładanie palców do pochwy, masturbacja palcem, obkurczanie mięśni na palcach ręki partnera, na zabawkach erotycznych, dildach może stać się przyjemnością i fajną grą erotyczną" - radzi seksuolog.

Lekarz podkreśla, że po ciąży i po porodzie także mięśnie wewnętrzne macicy są spięte. Aby to zmienić, musimy nauczyć się rozluźniać całe ciało, relaksować się. "Musimy znaleźć dla siebie czas na relaks, przy muzyce, świecach, bez dziecka" - podkreśla seksuolog. 

Diagnostyczną rzeczą do oceny jak bardzo jesteśmy spięte, jest sposób, w jaki oddajemy mocz. Jeżeli "wyciskamy go z siebie" w pośpiechu to jest to dowód na napięcie całego ciała. "Powinnyśmy usiąść, rozluźnić mięśnie tak, aby mocz wyleciał sam na zewnątrz" - radzi dr Jędrzejewska. Jej zdaniem, ćwiczenie napięcia jak i rozluźnienia mięśni jest bardzo ważne dla poprawy jakości życia seksualnego i odczuć podczas stosunku.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Zobacz też: 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy