mama, babcia, noworodek
fot. Panthermedia

5 zalet krótkiego rozstania z dzieckiem

Boisz się zostawić dziecko pod opieką babci lub niani? Niepotrzebnie. Bo i tobie, i malcowi przyda się krótka rozłąka.
Joanna Karwat
mama, babcia, noworodek
fot. Panthermedia
Młodej mamie zwykle wydaje się, że nikt nie może jej zastąpić. Marzy o chwili wytchnienia, a jednocześnie wszystkiego chce dopilnować, nie odstępując dziecka na krok. To błąd, bo rozstania z mamą mogą wspomagać rozwój smyka. Oto, co daje rozłąka:
 

1.Rozłąka uczy dziecko czegoś nowego 

Najpierw bobas ma poczucie istnienia tylko tego, co widzi. Kiedy traci opiekuna z pola widzenia, myśli, że ten zniknął na zawsze. Z czasem "zapamięta obraz" i będzie wiedzieć, że opiekun istnieje, choć czasami go nie widać. 
 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

2.Rozłąka budzi nowe emocje

Przygotuj się na łzy. Płacz smyka przy rozstaniach bywa najtrudniejszym momentem dla rodziców. To naturalne, że dziecku jest smutno – dorośli też czują żal, kiedy na dłużej się z kimś rozstają. Musisz mieć jednak świadomość, że z takiej sytuacji malec bierze bardzo ważną lekcję – zapamiętuje, że było mu źle, gdy mama wychodziła, ale za to skakał z radości, kiedy już wróciła. Wystarczyło poczekać. 
 

3.Rozłąka wspomaga samodzielność dziecka

Bywa tak, że maluchy trzeba długo karmić, bo... nikt nie dał im szansy na to, by spróbowały same posługiwać się łyżeczką. Niekiedy dopiero zbliżająca się rozłąka sprawia, że mama zaczyna uczyć maluszka samodzielnego jedzenia czy ubierania. W innych przypadkach smyk uczy się tego dopiero od niani czy pani w żłobku. Tak czy owak jest to milowy krok w stronę samodzielności.
 

4.Rozłąka dodaje dziecku pewności siebie

Zdaniem psychologów każde dziecko potrzebuje najpierw silnej emocjonalnej więzi z dorosłym, np. z mamą – ona staje się dla niego "stałym lądem", z którego wyrusza na podbój świata. Potem, w drugim roku życia, trzeba pozwolić dziecku na samodzielność i nawiązywanie więzi z innymi. Aby maluszek był śmiały i otwarty w kontaktach z ludźmi.  
 

5.Rozłąka przyspiesza naukę mowy

Każdy z nas troszkę inaczej mówi do dziecka, np. przy przewijaniu. Dzięki temu smyk ma okazję poznać więcej słówek.  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy