Różne kobiety i różne ciąże

Ciąża szczupłej dziewczyny jest inna od ciąży okrąglejszej mamy. Ciężarna po trzydziestce, musi pamiętać o szczegółach, które są nieistotne dla dwudziestolatki. Zobacz, jak może wyglądać twoja ciąża – każda ciąża jest inna, ale są pewne stałe reguły.
Od Twojej wagi przed ciążą zależy przyrost wagi w czasie ciąży. Kobieta oczekująca dziecka nie powinna przytyć więcej niż 9-14 kg, a jednocześnie nie powinno to być więcej niż 15% wagi wyjściowej. Jeśli jesteś bardzo szczupła, to masz szansę przytyć dopiero w drugim trymestrze. Ale jeśli przed ciążą katowałaś się rygorystycznymi dietami odchudzającymi, pewnie złapiesz kilka kilogramów już w pierwszym. Dzieje się tak, bo metabolizm organizmu, do tej pory trochę uśpiony, po prostu zaczyna przyśpieszać.

Kilka kilo więcej na starcie

Jeżeli należysz do tych bardziej pulchnych, to w ciąży możesz sporo przytyć. Znaczna otyłość niestety zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia różnych patologii w ciąży. Dlatego szczególnie musisz pamiętać o racjonalnym odżywianiu – nie jedz za dwoje, ale dla dwojga. Ciąża to nie jest dobry moment na jedzeniowe szaleństwa – nie powinnaś sobie zbytnio folgować w jedzeniu („I tak już tyle przytyłam, trochę ciasta nie zaszkodzi”). Ale też niech Ci nie przyjdzie do głowy pomysł z odchudzaniem. Na diety przyjdzie czas później.
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!

W czasie ciąży wiek nie jest bez znaczenia

Jesteś w ciąży, a masz już 37 lat? Rzeczywiście możliwe są różne powikłania, może wystąpić nadciśnienie, istnieje większe prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego, ale nie bój się! Późne ciąże są coraz częstsze i lekarze doskonale wiedzą, jak je prowadzić. Przede wszystkim musisz się przygotować na to, że lekarz zleci Ci wykonanie badania inwazyjnego, czyli amniopunkcji. Polega ono na pobraniu (przy znieczuleniu miejscowym) niewielkiej ilości płynu owodniowego. Najpierw jednak przy pomocy USG określa się położenie dziecka, by zapewnić mu pełne bezpieczeństwo w czasie badania. Spośród wszystkich badań inwazyjnych przy amniopunkcji jest najmniejszy odsetek powikłań. Ciąża koło czterdziestki to powód, by szczególnie dbać o zdrowie swoje i dziecka. Będziesz musiała zrobić więcej badań niż dwudziestokilkulatka (łącznie z badaniami prenatalnymi), ale dobrze prowadzona ciąża na pewno pozwoli Ci się cieszyć zdrowym maleństwem.

Zobacz też: Ciąża po 30, a nawet po 40? Znany ginekolog o późnym macierzyństwie

Ciąża a kłopoty z cukrem

Jeśli chorujesz na cukrzycę Twoja ciąża powinna być zaplanowana. Już pół roku przed nią należy tak wyregulować cukrzycę, by poziom glukozy we krwi był normalny (lub bardzo do niego zbliżony). W czasie ciąży poziom glukozy należy sprawdzać kilka razy dziennie. Lekarz diabetolog zaleci Ci na pewno stosowanie biosyntetycznej insuliny ludzkiej, o krótkim czasie działania. To pomoże utrzymać właściwy poziom glukozy. Musisz też pamiętać o właściwej diecie – kontroluj swoją wagę, a całodzienne wyżywienie podziel na 5-6 mniejszych posiłków. Poród matki chorej na cukrzycę musi być monitorowany – w trakcie jego trwania bada się poziom glukozy i podaje insulinę o krótkim czasie działania.
U około 2-3% przyszłych mam stwierdza się ciążową nietolerancję glukozy, zwaną cukrzycą ciążową. Wtedy konieczna jest diagnostyka szpitalna. Może się okazać, że wystarczy stosować właściwą dietę, ale może być i tak, że konieczne będzie podawanie insuliny – wtedy ciąża jest prowadzona tak, jak u chorej na cukrzycę jeszcze przed ciążą. Właściwie wyregulowana cukrzyca i zaplanowana ciąża pozwolą Ci urodzić zdrowe dziecko. Pamiętaj tylko o konsultacjach z lekarzem diabetologiem, częstym badaniu poziomu glukozy we krwi i właściwej diecie.

Zobacz też: Za słodka ciąża? Fakty i mity o cukrzycy w ciąży

U przyszłej mamy wzrok też się liczy

Nosisz okulary, a wada wzroku jest dość poważna? Twoja ciąża powinna przebiegać zupełnie normalnie, bez żadnych komplikacji. Pamiętaj jednak o tym, by być pod stałą opieką lekarza okulisty. Zmiany hormonalne w organizmie mogą spowodować, że Twój wzrok się pogorszy. Jest to spowodowane obrzękiem rogówki. Jednak nie zmieniaj okularów w czasie ciąży, bo po urodzeniu dziecka wszystko najprawdopodobniej wróci do poprzedniego stanu. Może też zdarzyć się tak, że podczas ciąży będziesz gorzej tolerować soczewki kontaktowe. Wtedy po prostu wybierz ładne oprawki i zamień soczewki na okulary.
W zasadzie nie ma okulistycznych przeciwwskazań do porodu siłami natury. Jedynie bardzo wysoka krótkowzroczność (np. -11 dioptrii) z jednoczesnymi zmianami na dnie oka może być wskazaniem do cięcia cesarskiego. O tym jednak zawsze musi zdecydować Twój lekarz okulista. W czasie porodu, zwłaszcza w fazie parcia, może dojść do krwotoków siatkówki. One jednak zdarzają się również tym kobietom, które nie noszą okularów, i najczęściej wchłaniają się kilka dni po porodzie. Nie musisz się bać porodu, nawet jeśli nosisz dość silne okulary. Pamiętaj jednak, by nie dźwigać ciężarów w czasie ciąży i koniecznie odwiedź swojego lekarza okulistę. Tylko on zdecyduje o tym, czy wskazane będzie cesarskie cięcie.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy