Niemowlę z mamą
fot. Fotolia

Różnice w budowie skóry dziecka i dorosłego

Skóra, tak jak inne organy człowieka, w momencie jego przyjścia na świat nie jest w pełni dojrzała. Stąd istotne różnice między skórą malucha a rodzica – zarówno w budowie, jak i funkcjonowaniu. Warto je poznać.
Niemowlę z mamą
fot. Fotolia
Skóra dorosłego człowieka waży do 4 kg, ma powierzchnię ok. 2m2 i grubość od pół milimetra do pół centymetra w zależności od miejsca na ciele. To "granica" miedzy środowiskiem zewnętrznym a tym co dzieje się w organizmie. Podstawowe zadania skóry to zatem ochrona przed szkodliwymi czynnikami fizycznymi, takimi jak promieniowanie UV i biologicznymi, jak np. bakterie i wirusy. To również największy narząd zmysłu, który odbiera całą swoją powierzchnią bodźce ze świata zewnętrznego.
Co jeszcze warto wiedzieć o skórze? Pełni ona rolę termoregulacyjną, poprzez wydzielanie potu. Ponadto to miejsce wytwarzania witaminy D (powstaje ona pod wpływem słońca), metabolizmu białek, lipidów i węglowodanów oraz istotny narząd z punktu widzenia prawidłowego działania układu immunologicznego. To skóra produkuje również melaninę – barwnik nadający jej opalony odcień (uwaga: opalenizna to zawsze łagodna forma poparzenia skóry).

Młoda vs dojrzała

Skóra dziecka, podobnie jak ta rodzica, składa się z naskórka pokrytego płaszczem lipidowym skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Zawiera naczynia krwionośne i chłonne oraz zakończenia włókien nerwowych. Jest jednak nawet kilka razy cieńsza, a co za tym idzie dużo wrażliwsza niż skóra osoby dorosłej. Co je różni? Wielkość powierzchni, dojrzałość poszczególnych warstw, rozmieszczenie i wielkość gruczołów oraz typ owłosienia. Precyzując, wygląda to tak:
  • Różnice anatomiczne to przede wszystkim: niedojrzała skóra właściwa, nieaktywne gruczoły łojowe, wyższy stosunek powierzchni do objętości, nadrekatywne włókna nerwowe, gęściej rozmieszczone, ale słabiej działające gruczoły potowe, mniejsza ilość lipidów w skórze.
  • Różnice fizjologiczne obejmują zaś: mniej sprawną termoregulację wynikającą z ograniczonego funkcjonowania gruczołów potowych, niższą produkcję melaniny, zwiększoną podatność na zakażenia (np. bakteryjne czy grzybicze) ze względu na większą przepuszczalność naskórka, większą przeznaskórkową utratę wody a jednocześnie wchłanialność szkodliwych czynników zewnętrznych.
Uwaga: skóra dziecka łatwo wchłania substancje stosowane zewnętrznie, zwłaszcza, jeśli są aplikowane na spore obszary ciała malucha. Dlatego tak ważne jest, jakich produktów do pielęgnacji używają rodzice. "Dorosłe" preparaty są nieodpowiednie dla dziecka, chyba że mają skład biorący pod uwagę konkretne wymagania niedojrzałej skóry. Przykładem produktu o doskonałych podwójnych właściwościach nawilżających, jednocześnie wspierających procesy regeneracyjne jest Bepanthen Derm Krem, który zawiera unikalną kombinację składników. Lanolina nawilża oraz zmniejsza przeznaskórkową utratę wody a prowitamina B5, dzięki właściwościom higroskopijnym, wiąże wodę w skórze oraz wspiera proces powstawania lipidów, a więc skutecznie wpiera proces naturalnej regeneracji. Co ważne, produkt łatwo się wchłania, nie ma tłustej konsystencji i może być stosowany od pierwszych dni życia, dlatego jest doskonałym preparatem dla całej rodziny. Bepanthen Derm krem to emolient do codziennej pielęgnacji suchych i wrażliwych obszarów skóry: buzi, policzków, rączek, łokci i kolan dziecka. Dodatkowo jest idealny przy pielęgnacji skóry po ekspozycji na słońce.


Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy