różowy śluz w ciąży
fot. Adobe Stock

Różowy śluz w ciąży: przyczyny (kiedy zgłosić się do lekarza)

Różowy śluz w ciąży może wzbudzać niepokój przyszłej mamy, jednak nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Sprawdź, jakie są przyczyny lekko różowego śluzu w ciąży, a także w jakich sytuacjach należy zgłosić się z tą dolegliwością do lekarza.
Joanna  Biegaj
różowy śluz w ciąży
fot. Adobe Stock
Różowy śluz na początku ciąży pojawia się u ok. 30–35% kobiet. Rzadziej występuje w ll trymestrze ciąży – dotyka 20% kobiet. Pod koniec ciąży takie plamienie powinno wzbudzić w przyszłej mamie większą czujność, ponieważ może to być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. 

Różowy śluz w ciąży najczęściej spowodowany jest zagnieżdżeniem się zarodka w macicy lub infekcją narządów rodnych. Niezwłocznie należy konsultować się z lekarzem, jeżeli śluz zaczyna przybierać ciemniejszą (bardziej krwistą) barwę i pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy, np. skurcze w dole brzucha lub ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Może to świadczyć o przedwczesnej czynności skurczowej, co w konsekwencji może prowadzić do przedwczesnego porodu. 

Różowy śluz w ciąży: przyczyny

Śluz staje się lekko różowy, kiedy podbarwiony jest krwią. Przyczyn takiego stanu może być kilka, między innymi:
  • Plamienie implantacyjne – zazwyczaj występuje wtedy, kiedy powinna pojawić się miesiączka, lecz jest od niej mniej obfite.
  • Zmiany hormonalne – organizm przygotowuje się do okresu ciąży, a następnie porodu poprzez zmiany hormonalne. M.in. następuje obniżenie poziomu progesteronu, co może skutkować różowym śluzem w ciąży.
  • Infekcja dróg rodnych lub stan zapalny stref intymnych – oznaką takiego stanu, poza lekko różowym plamieniem, jest także swędzenie i pieczenie oraz skurcze podobne do menstruacyjnych.
  • Plamienie po stosunku – zazwyczaj pojawia się od razu po zbliżeniu lub do 24 godzin po nim, trwa 1-2 dni.
  • Ciąża pozamaciczna – poza różowym śluzem, kobieta ma także ból brzucha o różnym nasileniu, złe samopoczucie. Może dojść także do zasłabnięcia. Z czasem krwawienie przybiera na sile.
  • Powstawanie łożyska – śluz podbarwiony na różowo we wczesnej ciąży może być związany z powstawaniem łożyska.
  • Odejście czopa śluzowego – pod koniec ciąży odchodzi czop śluzowy, który może mieć kolor różowy (podczas wydalania korka śluzowego pękają naczynka krwionośne).

Przyczyną różowego plamienia w ciąży mogą być także nadżerka i polipy macicy.
Pamiętaj, że tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy śluz, który wydobywa się z pochwy, jest powodem do niepokoju. Należy zgłosić się po pomoc do lekarza prowadzącego ciążę lub położnej.
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy