smoczek, rozstanie ze smoczkiem
fot. RF

6 kroków do rozstania ze smoczkiem

Jeśli malec pokocha smoczek, zwykle obdarza go wieeelką miłością. I wcale nie chce się z nim rozstać. Ale kiedyś przecież musi to zrobić!
smoczek, rozstanie ze smoczkiem
fot. RF
Do trzeciego miesiąca smoczek zaspokaja odruch ssania. Później przestaje spełniać taką funkcję i właściwie malec mógłby się bez niego obejść. „Właściwie” – bo smyk do tego czasu już się do smoka przyzwyczai i trudno mu z niego zrezygnować. Jak mu pomóc?

Krok 1 - wybierz moment
Najlepszy będzie taki, w którym dziecko zaczyna się interesować otoczeniem, czyli zwykle w drugim półroczu życia. Wtedy maluch zajęty jest zdobywaniem nauki siadania czy raczkowania. Chce wszystkiego dotknąć. Sprawdź też, w jakich sytuacjach dziecko najczęściej domaga się smoczka. Zwykle gdy maluch się nudzi, płacze, bo się uderzył albo ma ochotę na drzemkę.

Krok 2 - daj dużo czułości
Twoim zadaniem jest niedopuszczanie do tego, by maluch najczęściej sięgał po swojego gumowego „przyjaciela”. O ile jednak nudzie smyka łatwo zaradzić, proponując mu inną zabawę, o tyle trudno nie kłaść go spać czy sprawić, by nigdy nie było mu smutno. Jeśli zatem smyk lubi possać smoczek przed snem, wypróbuj inną metodę – na chwilę poleż z malcem, opowiedz mu bajkę. Gdy dziecko oczekuje go podczas płaczu, pociesz je, z czułością przytulając. Nie ma wątpliwości, że teraz, kiedy szkrab ma się rozstać ze smokiem, potrzebuje twojej bliskości. Na szczęście mama ma sporą szansę wygrać ze smoczkiem – jesteś przecież żywą zabawką, która tuli, śpiewa i łaskocze :-)

Krok 3 - zorganizuj pożegnanie
Ten pomysł sprawdza się szczególnie u starszych dzieci. Najpierw wyjaśnij maluchowi, że pocieszyciela używają jedynie maluszki. Możesz podać przykład ze swojego otoczenia: np. synka sąsiadki, który nie ssie już smoczka. Powiedz, że wasz smok teraz jest potrzebny młodszym od niego dzieciom i powinniście już go oddać. Pozwól malcowi się z nim pożegnać, niech zrobi mu „pa, pa” wieczorem, a rano przypomnij, że smoczek oddałaś już córeczce koleżanki.

Krok 4 - bądź stanowcza
Jeśli nawet rano maluch zareagował obojętnością na wieść, że smoczka już nie ma, nie zdziw się, gdy go z płaczem zażąda w kryzysowej sytuacji. To naturalne. Jeśli oddałaś smoczek innemu dziecku, to znaczy, że go nie ma! Nie zmieniaj zdania. I jeszcze jedno: najlepiej nie przechowywać w domu żadnego smokowego zapasu „w razie, gdyby”. Unika się wtedy pokusy, by wyciągnąć nowego pocieszyciela z szafki i w ten sposób zakończyć płacze dziecka.

Krok 5 - bądź czuła
W czasie gdy odzwyczajasz malucha od smoczka, powinnaś poświęcać mu więcej czasu. Dzięki temu ograniczasz sytuacje, w których smoczek może okazać się potrzebny, i dajesz dziecku poczucie bezpieczeństwa. A więc baw się z malcem, czytaj mu, chodźcie na długie spacery i jak najczęściej się do siebie przytulajcie.

Krok 6 - chwal dziecko
O tym, jak jesteś dumna z malca, mów nie tylko jemu, ale także innym. Pochwal go przed babcią: „Wiesz, że Krzyś już nie ssie smoka. Taki już jest duży!”. I choć nie ma sensu zasypywanie dziecka zabawkami, dzielne rozstanie ze smoczkiem to świetny moment, by podarować maluchowi coś, co sprawi mu wielką frajdę.


Dyskutuj na forum: Pożegnanie "smoka" :)

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zakupy dla niemowlaka

Dieta niemowlaka