Rozstępy na piersiach
fot. Adobe Stock

Rozstępy na piersiach: jak wyglądają i jak się ich pozbyć? [KREMY + ZABIEGI]

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w ciąży, podczas karmienia, w okresie dojrzewania, a także jako wynik przybrania na wadze. Da się z nimi walczyć domowymi sposobami. Sprawdź, jak wyglądają rozstępy na piersiach oraz jak się ich pozbyć.
Rozstępy na piersiach
fot. Adobe Stock
Rozstępy na piersiach bardzo często występują u młodych mam. Są efektem szybkiego rozciągania się skóry, która nie nadąża z produkcją kolagenu. Na ciele powstają wtedy delikatne, wklęsłe paseczki, które najpierw są różowe, czerwone lub nawet lekko fioletowe. Z czasem jednak rozstępy bledną i stają się białe – wtedy ich usunięcie jest już bardzo trudne.

Spis treści:

Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania

Głównymi przyczynami powstawania rozstępów są:
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • okres dojrzewania,
  • przybieranie na wadze.

Wszystkie powyższe czynniki powodują szybkie i gwałtowne rozciąganie skóry. Na to, czy rozstępy się pojawią, czy nie, mają duży wpływ geny oraz regularne odżywianie i natłuszczanie naskórka. Rozstępy, te na piersiach i nie tylko, mają to do siebie, że znacznie łatwiej im zapobiegać, niż je leczyć.

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na biuście powstają w wyniku uszkodzenia włókien kolagenowych i elastylowych. Dzieje się tak najczęściej pod koniec ciąży i na początku laktacji, gdy piersi bardzo szybko zwiększają swoja objętość. Problem może także pojawić się u nastolatek w okresie dojrzewania. Skóra nie jest w stanie się dostatecznie szybko rozciągnąć, w efekcie mogą pojawić się czerwone lub fioletowe rozstępy – są to świeże „pęknięcia” w fazie zapalnej. Z czasem uszkodzenia wypełnia tkanka łączna, a ciemne ślady zaczynają się goić i blednąć, sprawiając, że rozstępy robią się białe.

Jak wyglądają fioletowe rozstępy na piersiach?

Jak wyglądają fioletowe rozstępy na piersiach?
fot. AdobeStock

Jak wyglądają czerwone rozstępy na piersiach?

Jak wyglądają czerwone rozstępy na piersiach?
fot. AdobeStock

Jak wyglądają białe rozstępy na piersiach?

Jak wyglądają białe rozstępy na piersiach?
fot. AdobeStock

Co na rozstępy na piersiach: domowe sposoby

Skóra na piersiach jest dość delikatna, dlatego to właśnie na biuście często pojawiają się rozstępy. Jeśli właśnie zaszłaś w ciążę, przechodzisz okres dojrzewania bądź przybrałaś ostatnio na wadze – przede wszystkim zadbaj o odpowiednią pielęgnację, która może pomóc zapobiec powstawaniu rozstępów:
  • szczotkuj piersi specjalną szczotką do masażu na sucho (włosie nie powinno być ostre i sztywne – wybierz szczotkę do biustu);
  • po szczotkowaniu wmasuj w piersi oliwkę lub balsam – dzięki nim będzie dobrze odżywiona, a tym samym bardziej odporna na przyspieszone rozciąganie.
Zapobieganie rozstępom nie zawsze jest możliwe. Jeśli masz predyspozycje genetyczne do powstawania rozstępów, mogą się one pojawić mimo szczotkowania, masażu czy stosowania odpowiednich kosmetyków.
Jeśli zauważysz pierwsze „pręgi” na biuście – jak najszybciej działaj! Gdy rozstępy są czerwone lub fioletowe, masz największe szanse zwalczyć je domowymi sposobami w postaci specjalistycznych kosmetyków. Co wybrać na rozstępy na piersiach? Krem – jego konsystencja powinna być bogata w witaminy, kolagen oraz substancje natłuszczające takie jak oleje czy masła. Warto jednak podkreślić, że preparaty tego typu nie pomogą już w walce z białymi, starszymi i zagojonymi rozstępami.

Jak pozbyć się rozstępów na piersiach: usuwanie rozstępów zabiegami kosmetycznymi

Skuteczne w walce ze świeżymi rozstępami są zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym – rozstępy w pierwszym stadium są najbardziej podatne na regenerację i być może uda się zupełnie ich pozbyć.

Usunięcie białych rozstępów jest już bardzo trudne, ale nie niemożliwe – jego skuteczność zależy przede wszystkim od głębokości i ilości blizn oraz osobistych uwarunkowań twojego naskórka. Chociaż nie można całkowicie pozbyć się białych rozstępów, można zredukować ich widoczność nawet o 80 proc. Kremy i kosmetyki do użytku domowego nie odniosą tu już sukcesu. Niezbędna będzie pomoc zabiegów kosmetycznych takich jak:
  • laser,
  • wstrzykiwanie kolagenu,
  • karboksyterapia,
  • frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Lekarze medycyny estetycznej są jednak zgodni, że najlepsze efekty daje połączenie kilku metod. Należy podkreślić, że zabiegi te są kosztowne, a ich ceny wahają się od 2000 do nawet 10000 złotych za całą serię.
UWAGA! Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia nie mogą poddawać się większości inwazyjnych zabiegów kosmetologicznych i z zakresu medycyny estetycznej. Przed wizytą w gabinecie urody skonsultuj się ze swoim lekarzem.
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy