Rozstępy na piersiach
fot. Adobe Stock

Rozstępy na piersiach - jak się ich pozbyć? [KREMY + ZABIEGI]

Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w ciąży, podczas karmienia, w okresie dojrzewania, a także jako wynik przybrania na wadze. Da się z nimi walczyć domowymi sposobami, dopóki nie zbledną i nie przybiorą białego koloru.
Aleksandra Zaborowska
Rozstępy na piersiach
fot. Adobe Stock
Rozstępy na piersiach bardzo często występują u młodych mam. Są efektem szybkiego rozciągania się skóry, która nie nadąża z produkcją kolagenu. Na ciele powstają wtedy delikatne, wklęsłe paseczki, które najpierw są różowe, czerwone lub nawet lekko fioletowe. Z czasem jednak bledną i stają się białe, ale wtedy ich zniwelowanie jest już bardzo trudne.

Spis treści:

Rozstępy na piersiach

Zmiany w teksturze skóry na piersiach towarzyszą gwałtownej zmianie rozmiaru biustu. Rozstępy na piersiach mogą się pojawić, kiedy Twoje piersi znacząco się powiększą np. podczas laktacji czy dojrzewania. Najczęściej jednak rozstępy w ciąży pojawiają się na brzuchu, który znacząco się powiększa.

Rozstępy na piersiach – przyczyny

Od czego są rozstępy na piersiach? Ich przyczyną może być:
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • okres dojrzewania
  • przybieranie na wadze.

Wszystkie powyższe czynniki powodują szybkie i gwałtowne rozciąganie skóry. Na to, czy rozstępy się pojawią, czy nie, mają duży wpływ geny oraz regularne odżywianie i natłuszczanie naskórka. Rozstępy, te na piersiach i nie tylko, mają to do siebie, że znacznie łatwiej im zapobiegać niż je leczyć.

Domowe sposoby na rozstępy na piersiach

Skóra na piersiach jest dość delikatna, dlatego często „pada ofiarą” rozstępów. Jeśli właśnie zaszłaś w ciążę, przechodzisz okres dojrzewania bądź przybrałaś ostatnio na wadze i zauważasz zmiany w swoim ciele - zadbaj o regularne stosowanie oliwek, olejków i balsamów. Zadbają one o to, aby skóra była dobrze odżywiona, a tym samym bardziej odporna na przyspieszone rozciąganie.

Jeśli jednak zapobieganie nie odniesie skutków i zauważysz pierwsze „pręgi” na biuście - jak najszybciej działaj! Dopóki widzisz czerwone rozstępy na piersiach - masz największe szanse zwalczyć je domowymi sposobami w postaci specjalistycznych kosmetyków. Jaki krem na rozstępy w ciąży warto wybrać? Jego konsystencja powinna być bogata w witaminy, kolagen oraz substancje natłuszczające takie jak oleje czy masła. Warto jednak podkreślić, że preparaty tego typu nie pomogą już w walce z białymi, starszymi i zagojonymi rozstępami.

Usuwanie rozstępów na piersiach zabiegami kosmetycznymi

Jeśli poddamy czerwone rozstępy na piersiach zabiegom kosmetycznym, ich usunięcie będzie znacznie łatwiejsze - rozstępy w pierwszym stadium są najbardziej podatne na regenerację i być może uda się zupełnie ich pozbyć.

Jednak usunięcie wieloletnich rozstępów jest już bardzo ciężkie, ale nie niemożliwe - jego skuteczność zależy przede wszystkim od głębokości i ilości blizn oraz osobistych uwarunkowań twojego naskórka. Chociaż nie można całkowicie pozbyć się białych rozstępów, można zredukować ich widoczność nawet o 80%. Kremy i kosmetyki do użytku domowego nie odniosą tu już sukcesu. Niezbędna będzie pomoc zabiegów kosmetycznych takich jak np. laser, wstrzykiwanie kolagenu, karboksyterapia lub frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Lekarze medycyny estetycznej są jednak zgodni, że najlepsze efekty daje połączenie kilku metod. 

Należy podkreślić, że zabiegi te są kosztowne, a ich ceny wahają się od 2000 do nawet 10000 złotych za całą serię.
UWAGA! Kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia nie mogą poddawać się większości inwazyjnych zabiegów kosmetologicznych i z zakresu medycyny estetycznej. Przed wizytą w gabinecie urody skonsultuj się ze swoim lekarzem.
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy