Rozstępy ma nawet 60 proc. kobiet. Pojawiają się one pod wpływem gwałtownego rozciągnięcia naskórka lub zmian hormonalnych, najczęściej na brzuchu, biodrach i piersiach, czyli w miejscach, które w ciąży powiększają się najbardziej. Początkowo to różowoczerwone kreseczki, ale w ciągu kilku miesięcy po porodzie bledną i stają się prawie niewidoczne. Nie ma stuprocentowo skutecznego sposobu, aby zapobiec rozstępom – niektórzy twierdzą, że skłonność do rozstępów się dziedziczy. Co może pomóc na rozstępy?
1. Bogata dieta
Dieta poprawiająca kondycję skóry nadwerężonej ciążą musi być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Dania, które jesz, powinny m.in. zawierać:
- witaminy z grupy B – wspierają wzrost komórek. Doceń produkty mleczne, pełnoziarniste, owoce, warzywa, jaja, wątróbkę i rośliny strączkowe. Obfitują w pantenol (witamina B5), który nawilża skórę.
- witaminy A, C – to silne antyutleniacze, są w zielonych, pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach, olejach roślinnych.
- cynk – uczestniczy w syntezie kolagenu (uelastycznia skórę). Jest w mięsie, żółtym serze, owocach morza, kaszy gryczanej, pieczywie pełnoziarnistym, pestkach dyni, warzywach strączkowych.
- krzem – bierze udział w regeneracji włókien kolagenowych i elastycznych. Jedz daktyle, kaszę gryczaną, drób, banany, produkty mleczny i z pełnego przemiału, marchew, buraki i pietruszkę.
- witamina E – dzięki niej skóra jest sprężysta. Jedz warzywa liściaste, kasze, awokado, kiełki.
- kwas foliowy – jego niedobór może wzmagać rozstępy. Jest w wątróbce, zielonych warzywach, strączkowych, otrębach, drożdżach, żółtku.
- kwasy tłuszczowe omega-3 – pomagają w zatrzymywaniu wody w naskórku. Ich źródłem są tłuste ryby (np. makrela, łosoś), oliwa oraz oleje roślinne.
Zobacz też:
Idealna dieta po porodzie
Skazana na życie z pociążowymi rozstępami? Zapomnij o tym! Znamy skuteczny zabieg na rozstępy.
2. Ćwiczenia
Proces zwijania macicy po porodzie nie jest równoznaczny z poprawą kondycji
skóry na brzuchu. Zazwyczaj przez pierwsze miesiące jest jej za dużo. Pomoże ruch, bo ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi, przez co więcej tlenu dociera do komórek mięśni i skóry, poprawiając jej elastyczność i jędrność. Zwykle można zacząć ćwiczyć sześć tygodni po porodzie. Najprostsze ćwiczenie to: połóż się na plecach, nogi proste, ręce na karku: na 1–2 podnoś głowę z barkami, na 3–4 opuszczaj, powtórz 20 razy. Zrób to samo z ugiętymi nogami opartymi o podłogę.
Zobacz też:
Powrót do formy po porodzie - porady dietetyka, trenera, dermatologa
3. Pielęgnacja
Skórę na brzuchu najlepiej smarować kremami dla przyszłych mam (z witaminą E) już w ciąży – nawet jeśli rozstępy się pojawią, będą mniejsze. Po okresie karmienia na czerwone rozstępy możesz stosować kremy z retinoidami (preparaty o odpowiednim stężeniu kupisz w aptece). Są skuteczne, o ile stosuje się je systematycznie i przez długi czas.
4. Zabiegi kosmetyczne
Rozstępy to zmiany w skórze głębokiej o charakterze bliznowym, a to znaczy, że nie da się ich zupełnie usunąć, można tylko osłabić ich widoczność. Zabiegiem w salonie kosmetycznym, który przynosi dobre efekty w zmniejszaniu widoczności rozstępów, o ile jest regularnie powtarzany, jest mikrodermabrazja z różnego typu pilingami.
Konsultacja: dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog, prowadzi klinikę dermatologii estetycznej NovaDerm w Warszawie
Zobacz też:
Jak pozbyć się rozstępów