rozstępy w ciąży
fot. adobe stock

Rozstępy w ciąży — jak się ich pozbyć?

Rozstępy w ciąży są zmartwieniem niejednej ciężarnej. Szacuje się, że występują one aż u 50-90% wszystkich kobiet w ciąży. Najbardziej zauważalne są w późniejszych etapach ciąży. Rozstępy są małymi, czerwono-fioletowymi kreskami, które pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, piersiach i udach. Przyczyną powstawania rozstępów w ciąży jest szybkie przybieranie na wadze.
Katarzyna Gałązkiewicz
rozstępy w ciąży
fot. adobe stock
Rozstępy w ciąży pojawiają się wskutek pękania włókien kolagenowych i elastynowych. Rozstępy mogą być koloru czerwonego, białego lub sinego — ich barwa zależy w dużej mierze od karnacji kobiety. Rozstępy u każdej z nas mogą wyglądać inaczej. Bywają zarówno wypukłe, jak i wklęsłe — najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu, pośladkach, plecach oraz piersiach.

Spis treści:
Rozstępy w ciąży - zapobieganie
Rozstępy po ciąży - jak się ich pozbyć?

Rozstępy w ciąży — zapobieganie

Rozstępy w ciąży są powodem do narzekań wielu przyszłych mam. Warto wiedzieć, że nie zawsze można się ich pozbyć. Jeśli masz genetyczne skłonności do pojawiania się rozstępów, próba ich usunięcia może być trudna. W wielu przypadkach rozstępy w ciąży niwelować może:
  • masaż — który sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i lepiej znosi rozciąganie. Do masażu poleca się także szczotki oraz frotowe rękawice. Wystarczy zaledwie kilka minut starannego masażu dziennie. Ważne, abyś wykonywała masaż regularnie, raz albo dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby szczególną uwagę przywiązać do masażu brzucha. Rób to delikatnie i omijaj górną część brzucha, ponieważ masowanie go może wywołać skurcze macicy. Jeśli wykonujesz masaż piersi, omijaj sutki, dlatego że ich nadmierna stymulacja może wywołać przedwczesne skurcze.
  • właściwe kosmetyki — bardzo dobrze sprawdzą się oleje dobrej jakości, a także oliwki dla niemowląt, które nie zaszkodzą ani Tobie, ani dziecku. Skutecznym rozwiązaniem są także przeznaczone do tego kremy lub żele. Warto sięgnąć także po do peeling do ciała, który sprawi, że skóra będzie lepiej przyswajać składniki kosmetyków przeciw rozstępom.
  • zbilansowana dieta — w tym szczególnym czasie zadbaj o zdrową dietę. Zaleca się unikanie wysoko przetworzonych produktów oraz fast foodów. Ważne, abyś się nie przejadała, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przybrania na wadze, a to jest niemalże gwarancją pojawienia się rozstępów. Jedz dużo kasz, warzyw, owoców oraz ryb. Uzupełnij zapasy o produkty bogate w witaminę E, cynk oraz żelazo. Te pierwiastki pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Jeśli zdrowie Ci na to pozwala, połącz dietę z lekką aktywnością fizyczną jak rozciąganie czy spacery.
  • prysznicowanie — pomysłem wartym wypróbowania jest także chłodny prysznic, który polepsza ukrwienie skóry i uelastycznia ją.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla mam i kobiet w ciąży [WIDEO]
Lubisz naturalne kosmetyki? Przeczytaj, jak stosować olej kokosowy w codziennej pielęgnacji i na różne dolegliwości mam i kobiet w ciąży.

Rozstępy po ciąży. Jak się ich pozbyć?

Jeśli rozstępy w ciąży Cię ominęły, to masz duże szczęście, pamiętaj jednak, że mogą się one pojawić także po porodzie. Bardzo często rozstępy pozostają na ciele kobiety przez całe życie, dlatego warto, byś zareagowała na nie możliwie najszybciej. Jeśli szybko zastosujesz odpowiednią pielęgnację, jest duża szansa, że zapobiegniesz powstawaniu kolejnych rozstępów.
Po porodzie możesz nadal wszystkie zabiegi sprzed rozwiązania i wzbogacić swoją pielęgnację o produkty z witaminą A. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli karmisz piersią, to nie wszystkie kosmetyki będą dla Ciebie odpowiednie – zanim więc wybierzesz konkretny produkt, upewnij się, że nie przeniknie on do twojego mleka.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą skutku, warto udać się do dermatologa, który może polecić laserowe usuwanie rozstępów.
Pamiętaj, że rozstępy nie są niebezpiecznym zjawiskiem, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ani życia ciężarnej. Rozstępy w ciąży stanowią jedynie problem natury estetycznej.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy