Operacja płodu
fot. AdobeStock

Dziecko 26-latki urodzi się dwa razy. Jak to możliwe?

Niezwykłą operację przeprowadzili chirurdzy z Belgii, a ich mała pacjentka ma szanse na normalne życie.
Dominika Bielas
Operacja płodu
fot. AdobeStock
USG dla mamy to nie tylko niezwykłe spotkanie z własnym dzieckiem, to także olbrzymi stres. Każda przyszły rodzic chce usłyszeć, że jego dziecko jest zdrowe. Niestety nie zawsze tak jest. Bethan Simpson podczas rutynowego badania dowiedziała się, że jej dziecko nie rozwija się prawidłowo, a główka płodu jest zdecydowanie zbyt mała. To był dopiero początek złych wieści.

Promyk nadziei i szansa na normalne życie

Kobieta została wysłana na dalsze badania i okazało się, że dziecko ma rozszczep kręgosłupa. Pierwszą propozycją lekarza było zakończenie ciąży, drugą - wykonanie pionierskiej operacji płodu. Kobieta zdecydowała się na walkę o zdrowie dziecka w belgijskiej klinice. W 24 tygodniu ciąży miesiącu ciąży lekarze wykonali poprzeczne cięcie i wyjęli dziecko. Po operacji na kręgosłupie maluch trafił z powrotem do brzucha mamy, gdzie spędzi kolejne tygodnie. Dziewczynka urodzi się po raz drugi w kwietniu, ale zupełnie zdrowa. - Czuję kopnięcia naszej córeczki, każdego dnia zupełnie tak samo, jak przed operacją - mówi Bethan.
Redakcja poleca: Przepis na szybką sałatkę bogatą w żelazo
Masz problem z anemią w ciąży? Przygotuj szybką i prostą sałatkę z awokado, rzodkiewką i kiełkami bogatą w żelazo.

Poważna wada rozwojowa

Rozszczep kręgosłupa to ubytek ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym. To poważna wada rozwojowa, która może prowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego, porażenia nóg, a także porażenia zwieraczy pęcherza i odbytnicy. Powstaje we wczesnym etapie życia płodowego dziecka, jeszcze w pierwszym trymestrze (najczęściej już w trzecim tygodniu ciąży). By zapobiec jej wystąpieniu, lekarze zalecają, by przez cały okres ciąży, a najlepiej jeszcze miesiąc przed planowanym zajściem ciążę przyjmować kwas foliowy. Witamina ta uważana jest za jedyny znany sposób zapobiegania rozszczepowi kręgosłupa u dziecka.

Rozszczep kręgosłupa to nie wyrok?

Operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu wykonuje się niezwykle rzadko, ponieważ towarzyszy im ryzyko przedwczesnego porodu. Ginekolodzy także rzadko informują kobiety, że w ogóle istnieje taka możliwość. Zwykle proponują albo poród dziecka, które nigdy nie wstanie z wózka inwalidzkiego, albo aborcję. Natomiast operacje takie przeprowadza się na dwa sposoby: poprzez tzw. wewnątrzmaciczną chirurgię otwartą (gdy rozcina się powłoki brzuszne i ściany macicy) albo fetoskopowo. Lekarze liczą na to, że zaawansowane technologie doprowadzą do tego, że  już wkrótce większość poważnych wad, będzie można zlikwidować, zanim dzieci przyjdą na świat.
  [content:0_26655,0_26653,0_26656:CMNews]

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy