GRY
 
 

Jadłospis na 10 miesiąc

Twój maluch dorósł już do dwudaniowych obiadków! W dziesiątym miesiącu może jeść i zupkę, i drugie. I to niezależnie od tego, czy karmisz go piersią czy butelką.

6303978-683x1024.jpg
Dieta twojej pociechy powinna już powoli zaczynać przypominać jadłospis reszty rodziny. Oczywiście musi być lekkostrawna, a konsystencja potraw dostosowana do umiejętności żucia i gryzienia dziecka. Nowością jest obiadek z dwóch dań, do którego powinnaś zacząć stopniowo przyzwyczajać malucha.

Prawdziwy obiadek
Dziecko nie musi od razu dostać obu dań. Na początku maluch najczęściej je tylko zupkę, a dopiero po przerwie, np. na sen, zabawę, możesz podać mu drugie. Wypoczęte dziecko będzie z pewnością bardziej zainteresowane posiłkiem. A i ty zyskasz nieco więcej czasu, aby przygotować drugie danie.
Do zupek nie dodawaj już mięsa. Zagęszczaj je kaszką manną lub żółtkiem. Ich smak możesz urozmaicać, komponując je z różnych warzyw. Możesz np. podać zupkę dyniową, kalafiorową czy z buraczkiem. A może spróbujesz przyrządzić maluchowi pomidorową? To ulubiona zupa niemal wszystkich dzieci. Na drugie danie możesz przygotowywać miękkie pulpety mięsne lub z ryby (uwaga na ości!), duszone lub gotowane mięso (po posiekaniu). Podawaj je z gotowaną jarzynką i ziemniaczanym purée lub odrobiną ryżu.

Bułeczka czy chlebek?
Zacznij od podawania dziecku białej bułki – jest najdelikatniejsza z pieczywa. Spróbuj przygotować kanapeczki (bez skórki) z drobno posiekanym gotowanym mięsem. To wstęp do dorosłych posiłków. Aby maluch nadal ćwiczył umiejętność gryzienia, dawaj mu do chrupania biszkopty i herbatniki dla niemowląt, chrupki, np. kukurydziane. Te produkty mogą być częścią mlecznego posiłku.

Piję wodę
Nie podawaj maluchowi zbyt dużej ilości picia, np. soków. Gęsty przecierowy sok jest sycący, a po wypiciu zbyt dużej jego ilości dziecko może nie mieć ochoty na bardziej odżywcze dania. Ucz je picia wody dla zaspokojenia pragnienia. Podawaj też domowe kompoty i herbatki owocowe, najlepiej bez cukru.

Co nowego?
Do diety dziecka możesz wprowadzić:
• pieczywo: pszenną bułeczkę, biały chleb
• kasze: np. krakowską, gryczaną (ugotowane na miękko)
• warzywa: pomidory bez skórki (przetarte przez sito), kapustę, np. białą, pekińską – jako dodatek do zupki, jarzynki
• owoce: banany

Redakcja poleca: Od kiedy można podać jajko niemowlęciu? [WIDEO]
Czy rozszerzając dietę niemowlakowi można podawać mu jajko? I w jaki sposób: samo żółtko, czy całe jajko?
Doładuj
Przeładuj