GRY
 
 

Pomidorówkę poproszę

Jak przekonać dziecko, by spróbowało nowych smaków? Przeczytaj, co na ten temat radzi psycholog.

Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
fot. Edipresse
Kamilka uwielbia jeść. Problem w tym, że przepada wyłącznie za zupą pomidorową i tylko o nią prosi. Ciągle! Jak ją zachęcić do jedzenia innych potraw? Oliwia

Dzieci bardzo często wybierają sobie jeden albo kilka smaków, którym są wierne. I wtedy na ich talerzyku króluje tylko tost z keczupem albo makaron z pomidorami. Co robić?

Po pierwsze, trzeba przyznać maluchom prawo do upodobań kulinarnych. Po drugie, nauczyć, a później przyzwyczaić dziecko do nowych smaków. Proponuję zabawę pt. „Zgadnij, co jesz?” albo „Dobre, takie sobie, niedobre” – polega na wystawieniu przez dziecko oceny potrawie, którą właśnie próbuje. Za każdą należy malca czymś nagrodzić, np. naklejką. Jeśli córeczka stwierdzi, że coś jest dobre, warto tym wzbogacić jej jadłospis. Tylko bez pośpiechu!
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Pracuje w poradni Uniwersytet dla Rodziców oraz w Gabinecie Psychologicznym Filtrowa w Warszawie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj