Encyklopedia zdrowia dziecka

Roztocza

Roztocza to niewielkie (0,2-0,35 mm) pajęczaki żyjące w kurzu domowym. Żywią się głównie złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt. W jednym gramie kurzu może ich być od aż 3 tys. Objawy alergii mogą wystąpić, gdy jest ich więcej niż 100 na gram kurzu. Działanie alergogenne mają ich odchody. Jak z nimi walczyć wyjaśnia dr hab. n. med. Henryk Mazurek, z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce.

Objawy
Dziecko ma sapkę, suchy kaszel, kicha, pociera nosek, źle sypia, może mieć zapalenie spojówek lub atopowe zapalenie skóry.

W jakich warunkach i gdzie najłatwiej się mnożą?
- W stałej temperaturze, w granicach 22-28°C, i przy wilgotności powietrza sięgającej około 80 proc.
- W starych domach, położonych w zacienionych dolinach czy też na terenach podmokłych.
- W mieszkaniach na parterze lub nad wilgotną piwnicą, słabo wietrzonych i nienasłonecznionych.
- W dywanach, chodnikach, meblach z tapicerką, wełnianych narzutach, zasłonach, pościeli, książkach, gazetach, a także w pluszowych zabawkach dziecka.

Jak z nimi walczyć?
- Powinniśmy zrezygnować z dywanów i wykładzin na rzecz drewnianych podłóg czy terakoty.
- Należy utrzymywać w domu niezbyt wysoką temperaturę (18-20°C), a wilgotność powietrza nie może być większa niż 45 proc. Nie należy stosować nawilżaczy powietrza, zwłaszcza w sypialni.
- Książki powinny znaleźć się w zabudowanych regałach (np. przeszklonych).
- Z mieszkania trzeba usunąć przedmioty, których nie można uprać czy odkurzyć, tapicerowane meble, suszone kwiaty.
- Należy też zadbać o właściwą wentylację – rodzice małego alergika powinni sprawdzić kanały wentylacyjne w łazience i kuchni, a także regularnie wietrzyć i sprzątać mieszkanie – najlepiej wtedy, gdy dziecka nie ma w domu! Odkurzacz powinien być zaopatrzony w filtry o wysokiej efektywności (HEPA)
- W usuwaniu nadmiaru kurzu i roztoczy mogą też pomóc oczyszczacze powietrza (np. Electrolux, Zepter), a od czasu do czasu można użyć środków roztoczobójczych (np. Acaril, Allergoff – dostępne bez recepty w aptekach).
- Pościel i bieliznę należy często wietrzyć na słońcu i prać co 7-10 dni w temperaturze powyżej 55°C, używając do tego hipoalergicznych środków (np. Lovela, Jelp), a na kołdry i poduszki zastosować antyalergiczne, nieprzepuszczające roztoczy powłoczki. Roztocza nie lubią też mrozu. Przy temperaturze -15°C po 6 godzinach ginie ich ok. 40 proc., a przy -25°C – wszystkie.
- Prać należy koniecznie również pluszaki. Można je wcześniej zamknąć na noc do zamrażarki (np. w bawełnianej poszewce).

Warto wiedzieć:
Istnieją też tzw. roztocza spiżarniane. Podłożem pokarmowym są dla nich żyjące na spiżarnianych zapasach oraz porastające wilgotne ściany i przedmioty pleśnie.

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz artykuły o alergii wziewnej