Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
roztocze
fot. Fotolia

Roztocza kurzu domowego

To mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Gołym okiem ich nie widać, ale w domu są ich miliardy, wszędzie tam, gdzie gromadzi się naskórek i kurz. Roztocza kurzu domowego to najgroźniejszy alergen dla dzieci. Najczęstszymi objawami uczulenia są lejący katar, uczucie zatkanego nosa i swędzenie oraz kaszel. Rzadziej zdarza się wysypka. Roztocza dokuczają niezależnie od pory roku, ale w okresie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny uczulenie zwykle się nasila. Rozwojowi roztoczy sprzyja ciepło z grzejników, wilgoć z nawilżaczy powietrza oraz rzadsze wietrzenie mieszkań. Oprócz roztoczy kurzu domowego istnieją również roztocza spiżarniane, żyjące w magazynach czy spiżarniach. Osoby uczulone na roztocza mogą mieć też objawy alergii po zjedzeniu skorupiaków.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.