Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
roztocze
fot. Fotolia

Roztocza kurzu domowego

To mikroskopijnej wielkości pajęczaki. Gołym okiem ich nie widać, ale w domu są ich miliardy, wszędzie tam, gdzie gromadzi się naskórek i kurz. Roztocza kurzu domowego to najgroźniejszy alergen dla dzieci. Najczęstszymi objawami uczulenia są lejący katar, uczucie zatkanego nosa i swędzenie oraz kaszel. Rzadziej zdarza się wysypka. Roztocza dokuczają niezależnie od pory roku, ale w okresie grzewczym, czyli od jesieni do wiosny uczulenie zwykle się nasila. Rozwojowi roztoczy sprzyja ciepło z grzejników, wilgoć z nawilżaczy powietrza oraz rzadsze wietrzenie mieszkań. Oprócz roztoczy kurzu domowego istnieją również roztocza spiżarniane, żyjące w magazynach czy spiżarniach. Osoby uczulone na roztocza mogą mieć też objawy alergii po zjedzeniu skorupiaków.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy