Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Butelki, kurz, pleśn
fot. Fotolia

Roztocza spiżarniane

Pajęczaki, których nie widać gołym okiem, obecne są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Roztocza spiżarniane różnią się od obecnych w kurzu domowym. Żyją przede wszystkim na wsi w pomieszczeniach gospodarczych (np. w stodole) oraz w spiżarniach. Sprzyja im bardzo wysoka wilgotność powietrza (ok. 80-90 proc.) i wysoka temperatura powietrza (ok. 20-25 st.C). Lejący katar, uczucie zatkanego nosa, swędzenie i kaszel to najczęstsze objawy uczulenia. Niektóre osoby uczulone na roztocza spiżarniane miewają również astmę, AZS, pokrzywkę. Warto wiedzieć, że roztocza spiżarniane coraz częściej wywołują alergie również u mieszkańców miast. Alergia na roztocza spiżarniane często idzie w parze z alergią na roztocza kurzu domowego

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy