Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Butelki, kurz, pleśn
fot. Fotolia

Roztocza spiżarniane

Pajęczaki, których nie widać gołym okiem, obecne są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Roztocza spiżarniane różnią się od obecnych w kurzu domowym. Żyją przede wszystkim na wsi w pomieszczeniach gospodarczych (np. w stodole) oraz w spiżarniach. Sprzyja im bardzo wysoka wilgotność powietrza (ok. 80-90 proc.) i wysoka temperatura powietrza (ok. 20-25 st.C). Lejący katar, uczucie zatkanego nosa, swędzenie i kaszel to najczęstsze objawy uczulenia. Niektóre osoby uczulone na roztocza spiżarniane miewają również astmę, AZS, pokrzywkę. Warto wiedzieć, że roztocza spiżarniane coraz częściej wywołują alergie również u mieszkańców miast. Alergia na roztocza spiżarniane często idzie w parze z alergią na roztocza kurzu domowego

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.