Co się dzieje z szyjką macicy w ciąży?
fot. Fotolia

Co się dzieje z szyjką macicy w czasie ciąży?

Rozwarcie powinno się pojawić, gdy dziecko jest gotowe do narodzin. Czasem jednak szyjka macicy zaczyna skracać się dużo wcześniej. Skąd wiadomo, że tak się dzieje, kto i w jaki sposób mierzy rozwarcie, kiedy można spodziewać się kłopotów? Wyjaśniamy.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
Co się dzieje z szyjką macicy w ciąży?
fot. Fotolia

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że dziecko utrzymuje się w twoim ciele przez 9 miesięcy? To zasługa bardzo silnego mięśnia, nazywanego szyjką macicy. Szczelnie zamknięta przez całą ciążę otwiera się dopiero, gdy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat.  Czasem jednak w trakcie ciąży może dojść do niewydolności szyjki macicy. Zobacz, czym grozi skracająca się szyjka macicy i co to oznacza dla ciebie i dziecka w brzuchu. 

Czy szyjka macicy musi być zamknięta?

W czasie 9 miesięcy ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość. Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie - by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Szyjka powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.
Redakcja poleca: USG prenatalne – kiedy i po co się je wykonuje [WIDEO]
USG prenatalne to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Zwyczajowo nazywa się je USG w 12. tygodniu ciąży. Podczas tego ciążowego badania sprawdza się, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz ocenia ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych.

Co się dzieje z szyjką macicy w ciąży?

Normalnie szyjka macicy mierzy ok. 2,5–3 cm. Organizm kobiety tak został zaprogramowany, że mięsień szyjki macicy otwiera się dopiero pod wpływem skurczów porodowych, dzięki czemu dziecko może przyjść na świat poprzez poród naturalny. O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Czasem skracanie szyjki zdarza się na wcześniejszym etapie ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. To tzw. niewydolność szyjki macicy.

Jak się mierzy rozwarcie?

Rozwarcie szyjki mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:
 • rozwarcie na 1 palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm
 • rozwarcie na 2 palce  szyjka jest otwarta na 4 cm
 • rozwarcie na 5 palców  to tzw. pełne rozwarcie 10 cm.

Kryzys 7. centymetra

Jest to najtrudniejszy moment porodu. Wtedy rozwarcie szyjki macicy osiąga 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

 [content:2_1032,0_13903,0_21893,0_17507:CMNews]

Co to jest pełne rozwarcie?

Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie - szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

Co jeśli szyjka skraca się za wcześnie?

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Wtedy nasuwa się pytanie o donoszenie ciąży do terminu porodu, bo wiele mam boi się, że niewydolna szyjka macicy sprawi u nich przedwczesny poród. Tę przypadłość lekarz prowadzący może wykryć podczas comiesięcznej wizyty ciężarnej. Niewydolność może też zostać stwierdzona podczas badania USG – najczęściej podczas tzw. połówkowego USG, wtedy też jest możliwość sprawdzenia czy nie ma problemu z łożyskiem w ciąży.

Objawy niewydolności szyjki

Niewydolna i skracająca się szyjka macicy może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, pęknięciem szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy. Objawy niewydolnej szyjki macicy w ciąży najczęściej zostają wykryte szybko, podczas comiesięcznych wizyt u lekarza prowadzącego ciążę. To on może stwierdzić, czy nie masz ciąży zagrożonej np. w związku z przodującym łożyskiem czy skracającą się szyjką macicy. Czasem jednak ciężarna sama może zaobserwować niepokojące sygnały, które są objawami niewydolności szyjki:

 •     skurcze przypominające porodowe (może to być przedwcześnie rozpoczęta akcja porodowa!)
 •     zwiększona ilość wydzieliny z pochwy
 •     brunatne plamienie z dróg rodnych
 •     odczuwanie wzmożonego ucisku w podbrzuszu
 •     może pojawić się objaw lejka, czyli uwypuklonych błon płodowych

Jeśli niewydolność szyjki macicy dotyczy zostanie stwierdzona u ciężarnej, przede wszystkim trzeba zabezpieczyć przedwcześnie skracającą i rozwierającą się szyjkę – mówi dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik. - Lekarz założy zapewne specjalny szew, żeby szyjka dalej się nie rozwierała. Robi się to przed 28. tygodniem ciąży, zaś po 30. tygodniu, jeśli nie występują skurcze macicy, zakłada się specjalny gumowy krążek, tzw. pessar. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym – dodaje ekspertka. W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci:
 • polegiwanie – przyszła mama większość czasu spędza, leżąc, może wstać do toalety, wziąć prysznic, zrobić sobie coś do jedzenia (ale już nie ugotować obiad).
 • szew okrężny na szyjkę macicy – zakłada się go w szpitalu pod narkozą.
 • pessar – czyli gumowy krążek na szyjkę. Zabieg można wykonać w gabinecie.
 • leżenie – zwykle wiąże się ze skierowaniem do szpitala. Kobieta musi cały czas leżeć płasko, niekiedy do samego porodu, by dziecko przyszło na świat jak najpóźniej – gdy będzie do tego gotowe.

 

Jak dbać o siebie po założeniu pessaru?

Po założeniu pessaru na skracającą szyjkę macicy, będziesz musiała zachować ostrożność. Prawdopodobnie pójdziesz na zwolnienie lekarskie, bo nawet niewielka aktywność fizyczna może przyspieszyć skracanie się szyjki. Ginekolog poprosi zapewne, byś więcej odpoczywała, zwłaszcza na leżąco. Aby zminimalizować ryzyko poronienia, będziesz musiała bezwzględnie dostosować się do wszystkich jego zaleceń. Jeżeli oprócz skracania się szyjki macicy masz także inne niepokojące objawy, np. przedwczesne skurcze, parcie w dole brzucha, pojawi się wydzielina z zawartością krwi – jak najszybciej jedź do szpitala. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba pozostać w szpitalu na dłużej i przyjmować leki hormonalne. Twój stan oraz kondycja dziecka muszą być stale monitorowane.


[content:0_26605,8_1130,0_8334,0_4967:CMNews]
 
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 43 głosy

Zobacz także

Popularne tematy