GRY

Co się dzieje z szyjką macicy w czasie ciąży?

Rozwarcie powinno się pojawić, gdy dziecko jest gotowe do narodzin. Czasem jednak szyjka macicy zaczyna skracać się dużo wcześniej. Skąd wiadomo, że tak się dzieje, kto i w jaki sposób mierzy rozwarcie, kiedy można spodziewać się kłopotów? Wyjaśniamy.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
rozwarcie-szyjki-macicy-badanie-ginekologiczne-w-ciazy
fot. Fotolia

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że dziecko utrzymuje się w twoim ciele przez 9 miesięcy? To zasługa bardzo silnego mięśnia, nazywanego szyjką macicy. Szczelnie zamknięty przez całą ciążę otwiera się dopiero, gdy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat.

Dlaczego szyjka macicy musi być zamknięta?

Szyjka macicy musi być zamknięta nie tylko po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie, ale także dlatego, by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Szyjka macicy powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia szyjki macicy dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Mamotoja.pl do białej listy w Adblock.   
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Toruń – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Toruniu spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Skąd wiadomo, co się dzieje z szyjką macicy?

O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Oceniają jej długość – normalnie szyjka macicy mierzy ok. 2,5–3 cm. Krótsza (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią wtedy, że została „zgładzona”.

Jak się mierzy szyjkę macicy?

Rozwarcie szyjki mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:
  • rozwarcie na jeden palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm,
  • rozwarcie na dwa palcejest otwarta na 4 cm,
  • rozwarcie na pięć palców – 10 cm.
Szyjka macicy jest gotowa do porodu, gdy jest skrócona, odpowiednio ustawiona do kanału rodnego i otwarta na jeden palec. Czasem taki stan zdarza się na wcześniejszym etapie ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat i jest nazywany niewydolnością szyjki macicy.

Przeczytaj też: Pierwsze ruchy dziecka - sprawdź, jak je rozpoznać.

Kryzys 7. centymetra – co to takiego?

Kryzys 7. centymetra to najtrudniejszy moment porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.
 

Co to jest pełne rozwarcie szyjki macicy?

Pełne rozwarcie szyjki macicy to moment w trakcie porodu, gdy szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

A jeśli szyjka macicy skraca się za wcześnie?

Do zbyt wczesnego skrócenia szyjki macicy może dojść nawet we wczesnej ciąży, gdy szyjka jest wiotka i słaba. Grozi to poronieniem, a na późniejszym etapie ciąży – przedwczesnym porodem. Taki stan nazywany jest niewydolnością szyjki macicy. Jej przyczyną bywają też zaburzenia hormonalne, pęknięcie szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy.

Czy można zapobiec skracaniu się szyjki macicy?

Kobieta w ciąży zwykle nie czuje, że dochodzi do przedwczesnego skrócenia szyjki macicy. Ważne są więc regularne wizyty u ginekologa, który może skontrolować jej stan. O niewydolności szyjki może świadczyć także brunatne plamienie. Każde krwawienie w ciąży, nawet skąpe, trzeba skonsultować z lekarzem. Jednak nawet mimo niewydolności szyjki macicy ciążę można donosić. W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci:
  • polegiwanie – przyszła mama większość czasu spędza, leżąc, może wstać do toalety, wziąć prysznic, zrobić sobie coś do jedzenia (ale już nie ugotować obiad).
  • szew okrężny na szyjkę macicy – zakłada się go w szpitalu pod narkozą.
  • pessar – czyli gumowy krążek na szyjkę. Zabieg można wykonać w gabinecie.
  • leżenie – zwykle wiąże się ze skierowaniem do szpitala. Kobieta musi cały czas leżeć płasko, niekiedy do samego porodu, by dziecko przyszło na świat jak najpóźniej – gdy będzie do tego gotowe.
Internetowa Szkoła Rodzenia
Czytaj też:
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Ocena (36 ocen)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu