rozwarcie szyjki macicy
fot. Fotolia

Rozwarcie szyjki macicy – objawy, rozwarcie do porodu, badanie

Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia – 10 cm – może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona się skracać i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
rozwarcie szyjki macicy
fot. Fotolia

Rozwarcie szyjki macicy przy prawidłowym przebiegu ciąży pojawia się dopiero w czasie porodu. Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Przez dziewięć miesięcy ciąży (a także kiedy nie jesteś w ciąży) szyjka macicy jest zamknięta. Gdy rozpoczyna się akcja porodowa, szyjka macicy się skraca i dochodzi do rozwarcia, co umożliwia dziecku przyjście na świat.

Spis treści:

Rozwarcie szyjki macicy do porodu

W czasie ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość (ok. 2,5-3 cm). Dlaczego? Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie – by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Normalnie rozwarcie szyjki macicy pojawia się dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, do pełnego rozwarcia może upłynąć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.

Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie szyjki macicy do porodu – szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

Badanie rozwarcia szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:
  • rozwarcie szyjki macicy na 1 palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm,
  • rozwarcie szyjki macicy na 2 palce  szyjka jest otwarta na 4 cm,
  • rozwarcie szyjki macicy na 5 palców  to tzw. pełne rozwarcie 10 cm.
     
Najtrudniejszym momentem porodu jest rozwarcie szyjki macicy na 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

Brak rozwarcia szyjki macicy

Organizm kobiety tak został zaprogramowany, że mięsień szyjki macicy otwiera się dopiero pod wpływem skurczów porodowych, dzięki czemu dziecko może przyjść na świat poprzez poród naturalny. O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych.

Czasami zdarza się, że podczas porodu lekarz lub położna stwierdza brak rozwarcia szyjki macicy – skurcze są, ale szyjka nie chce się skracać ani rozwierać. Sytuacja ta jest wskazaniem do zastosowania procedur wykorzystywanych podczas porodu indukowanego, np. masażu szyjki macicy czy poszerzenia szyjki macicy za pomocą tzw. balonika do porodu.

Rozwarcie szyjki macicy w ciąży

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu – jest to tzw. niewydolność szyjki macicy. Wtedy nasuwa się pytanie o donoszenie ciąży do terminu porodu, bo niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Tę przypadłość lekarz prowadzący może wykryć podczas comiesięcznej wizyty kontrolnej, często dzieje się tak podczas tzw. połówkowego USG. Jeśli tak się zdarzy, ciężarna najczęściej dostaje zalecenie leżenia i jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, będzie miała założony szew szyjkowy lub pessar.

Rozwarcie szyjki macicy – objawy

O tym, że szyjka macicy rozwiera się do porodu, świadczą skurcze porodowe – pojawiają się coraz częściej, trwają coraz dłużej i są coraz bardziej dokuczliwe. To wyraźny sygnał do tego, że trzeba zbierać się do jazdy na porodówkę. Powinno to nastąpić, gdy kobieta stwierdzi, że regularne skurcze trwają już od 3 godzin.

Rozwieraniu się szyjki macicy w czasie ciąży towarzyszą dodatkowe objawy – bóle brzucha, częste jego twardnienie, plamienie z pochwy lub wyciek wód płodowych. Jeśli do obliczonego terminu porodu jest jeszcze dużo czasu, koniecznie trzeba pilnie zgłosić się do ginekologa, gdyż objawy te mogą sugerować poród przedwczesny.

Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 45 głosy

Zobacz także

Popularne tematy