rozwarcie szyjki macicy
fot. Fotolia

Rozwarcie szyjki macicy – objawy przed porodem a niewydolność szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy pojawia się pod wpływem skurczów porodowych. Do pełnego rozwarcia - 10 cm - może upłynąć nawet 18 godzin. Przy niewydolności szyjki macicy zaczyna ona skracać się i rozwierać na wcześniejszym etapie ciąży, co grozi przedwczesnym porodem.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
rozwarcie szyjki macicy
fot. Fotolia

Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Jest szczelnie zaciśnięty, kiedy nie jesteś w ciąży oraz przez dziewięć miesięcy ciąży i rozluźnia się, gdy rozpoczyna się akcja porodowa. Wtedy skraca się i dochodzi do rozwarcia szyjki macicy, co umożliwia dziecku przyjście na świat.

Spis treści:

Czas rozwierania się szyjki macicy do porodu

W czasie 9 miesięcy ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość (ok. 2,5-3 cm). Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie – by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Normalnie rozwarcie szyjki macicy pojawia się dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Szyjka macicy w ciąży: problemy

Organizm kobiety tak został zaprogramowany, że mięsień szyjki macicy otwiera się dopiero pod wpływem skurczów porodowych, dzięki czemu dziecko może przyjść na świat poprzez poród naturalny. O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Czasem rozwarcie szyjki macicy zdarza się na wcześniejszym etapie ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. To tzw. niewydolność szyjki macicy.

Czasami zdarza się też, że podczas porodu lekarz lub położna stwierdza brak rozwarcia szyjki macicy – skurcze są, ale szyjka nie chce się skracać ani rozwierać. Sytuacja ta jest wskazaniem do zastosowania procedur wykorzystywanych podczas wywoływania porodu, np., masażu szyjki macicy czy poszerzenia szyjki macicy za pomocą tzw. balonika do porodu.

Jak sprawdzić rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:
  • rozwarcie na 1 palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm,
  • rozwarcie na 2 palce  szyjka jest otwarta na 4 cm,
  • rozwarcie na 5 palców  to tzw. pełne rozwarcie 10 cm.
     
Najtrudniejszym momentem porodu jest rozwarcie szyjki macicy na 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

Pełne rozwarcie szyjki macicy do porodu

Krótka szyjka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”. Następuje wtedy pełne rozwarcie do porodu – szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

Niewydolność szyjki macicy

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Wtedy nasuwa się pytanie o donoszenie ciąży do terminu porodu, bo niewydolna szyjka macicy może spowodować przedwczesny poród. Tę przypadłość lekarz prowadzący może wykryć podczas comiesięcznej wizyty kontrolne, często dzieje się tak podczas tzw. połówkowego USG. Jeśli tak się zdarzy, ciężarna najczęściej dostaje zalecenie leżenia i jeśli szyjka skraca się lub rozwiera zbyt dynamicznie, będzie miała założony szew szyjkowy lub pessar.

Przeczytaj także:
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 45 głosy

Zobacz także

Popularne tematy