GRY

Co się dzieje z szyjką macicy w czasie ciąży?

Rozwarcie powinno się pojawić, gdy dziecko jest gotowe do narodzin. Czasem jednak szyjka macicy zaczyna skracać się dużo wcześniej. Skąd wiadomo, że tak się dzieje, kto i w jaki sposób mierzy rozwarcie, kiedy można spodziewać się kłopotów? Wyjaśniamy.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
rozwarcie-szyjki-macicy-badanie-ginekologiczne-w-ciazy
fot. Fotolia

Zastanawiałaś się kiedyś, co sprawia, że dziecko utrzymuje się w twoim ciele przez 9 miesięcy? To zasługa bardzo silnego mięśnia, nazywanego szyjką macicy. Szczelnie zamknięta przez całą ciążę otwiera się dopiero, gdy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat.

Dlaczego szyjka macicy musi być zamknięta?

Szyjka macicy w ciąży musi być zamknięta. Po pierwsze po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie. Po drugie - by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Szyjka macicy powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia szyjki macicy dochodzi nawet w ciągu 2 godzin.
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Co się dzieje z szyjką macicy w ciąży?

O tym, jak wygląda szyjka macicy, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Oceniają jej długość – normalnie szyjka macicy mierzy ok. 2,5–3 cm. Krótka (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią, że została „zgładzona”.

Jak się mierzy rozwarcie?

Rozwarcie szyjki mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce:
 • rozwarcie na 1 palec – oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm
 • rozwarcie na 2 palce  szyjka jest otwarta na 4 cm
 • rozwarcie na 5 palców  to tzw. pełne rozwarcie 10 cm.
Szyjka macicy jest gotowa do porodu, gdy jest skrócona, odpowiednio ustawiona do kanału rodnego i otwarta na jeden palec. Czasem taki stan zdarza się na wcześniejszym etapie ciąży, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. To tzw. niewydolność szyjki macicy.

Kryzys 7. centymetra – co to takiego?

Kryzys 7. centymetra to najtrudniejszy moment porodu. Wtedy rozwarcie szyjki macicy osiąga 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cesarskie cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.
 

Co to jest pełne rozwarcie?

Pełne rozwarcie szyjki macicy to moment w trakcie porodu, gdy szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

Co jeśli szyjka skraca się za wcześnie?

Do skrócenia szyjki macicy może dojść we wczesnej ciąży. Dzieje się tak, gdy szyjka jest wiotka i słaba. Grozi to poronieniem, a na późniejszym etapie ciąży – przedwczesnym porodem. Taki stan to niewydolność szyjki macicy.

Przyczyny niewydolności szyjki macicy:

 • osłabienie szyjki
 • zaburzenia hormonalne
 • pęknięcie szyjki podczas poprzedniego porodu
 • pęknięcie szyjki wskutek zabiegów dokonywanych na macicy
 •  

Jak zapobiec skracaniu się szyjki macicy?

Kobieta w ciąży zwykle nie czuje, że dochodzi do przedwczesnego skrócenia szyjki macicy. Ważne są więc regularne wizyty u ginekologa, który może skontrolować jej stan. O niewydolności szyjki może świadczyć także brunatne plamienie. Każde krwawienie w ciąży, nawet skąpe, trzeba skonsultować z lekarzem. Jednak nawet mimo niewydolności szyjki macicy ciążę można donosić. W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci:
 • polegiwanie – przyszła mama większość czasu spędza, leżąc, może wstać do toalety, wziąć prysznic, zrobić sobie coś do jedzenia (ale już nie ugotować obiad).
 • szew okrężny na szyjkę macicy – zakłada się go w szpitalu pod narkozą.
 • pessar – czyli gumowy krążek na szyjkę. Zabieg można wykonać w gabinecie.
 • leżenie – zwykle wiąże się ze skierowaniem do szpitala. Kobieta musi cały czas leżeć płasko, niekiedy do samego porodu, by dziecko przyszło na świat jak najpóźniej – gdy będzie do tego gotowe.

Internetowa Szkoła Rodzenia

Zobacz też:
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Ocena (39 ocen)

4.3
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu