kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży

Dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza

Na przykładzie owoców i warzyw pokazujemy wielkość malca w brzuchu mamy. Miarka warzywno-owocowa to świetny pomysł na zabawę.
Tatiana Audycka-Szatrawska
kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży

Czy jak większość przyszłych mam lubisz wyobrażać sobie, jak duże jest już twoje maleństwo w brzuchu? Przypomina fasolkę czy dorodną brzoskwinię? Przygotowaliśmy ci małą ściągawkę, żebyś nie musiała się domyślać!

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy z jednej, zapłodnionej przez plemnika szczęściarza (tak tak, pokonał 360 milionów konkurentów!) komórki jajowej powstaje gotowe do życia poza ciałem matki dziecko. Zobacz, jaka jest wielkość twego maleństwa w każdym momencie tej długiej drogi na świat!

1. miesiąc ciąży

Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz! To pusta kuleczka – zwana blastocystą. Właśnie wije sobie gniazdko w macicy. Zarodek jest jak ziarnko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które mieści się na... czubku szpilki!
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

2. miesiąc ciąży

Maluszek się rozpędza. Przed chwilą czubek szpilki był dla niego niby lądowisko helikoptera, a teraz, w piątym tygodniu ciąży może już się równać z ziarnem ryżu! Co więcej, kilka dni później – z pestką słonecznika. W drugim miesiącu ciąży każdego dnia rośnie o milimetr! To nie koniec. Siódmy tydzień ciąży, a w twoim brzuszku… zielony groszek. Ledwo się obejrzysz, a groszek zmieni się w fasolkę – perłową, na tę typu „Jaś” trzeba jeszcze poczekać. W dziewiątym tygodniu malec już się gimnastykuje – porusza nogami i rękami. Czy jest duży? Jasne, 2,5 cm robi wrażenie! Przyjrzyj się jeżynie albo oliwce!
  [content:0_7121,2_1336,2_1325,0_25014:CMNews]

3. miesiąc ciąży

Dziesiąty tydzień jest bardzo ważny. Malec zdaje pierwszy egzamin. Przestaje być zarodkiem, a zaczyna być płodem – ma już ukształtowane główne narządy. To była ciężka praca. Ale to nie koniec przygody, przed malcem kolejne wyzwania. Smyk stara się jak może, by im sprostać – rośnie tak szybko, jakby ścigał się w Formule 1. Dziecko już nie wygląda jak jeżyna, to raczej truskawka o długości ok. 4 cm. Wkrótce jednak osiąga wielkość cytryny – ma 6 cm wzrostu! Mamy trzynasty tydzień ciąży? W brzuszku zatem mieszka owoc kiwi.

4. miesiąc ciąży

W 14. tygodniu malec dokazuje: fika koziołki, pręży się, wymachuje rękami i nogami. Ma na to w twoim brzuszku wciąż sporo miejsca. Dziecko wielkością przypomina już brzoskwinię. Siedem dni później maluszek waży blisko 50 g oraz mierzy 10 cm! Rozmiar sporego pomidora, ale jeszcze nie jego waga. A teraz wyobraź sobie pomarańczę... Oto twoje dziecko w 16. tygodniu ciąży. Jeszcze kilkanaście dni i zabraknie owoców do porównania. Na awokado nie musisz długo czekać – 17. tydzień, 12 cm, 100 g. Malec ciągle zmieściłby się w dłoni. Siedem dni później i 2 cm więcej. To już dorodna papryka! Na pewno jest bardzo, bardzo słodka :-)

Zobacz też: Kalendarz rozwoju ciąży

5. miesiąc ciąży

Początek 19. tygodnia i malec mierzy już 15 cm – liczone od czubka głowy do pupy (to tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniowa). Rośnie około 2 cm co siedem dni. Sporo, a to dopiero połowa ciąży. Dziecko jest jak mały melon. A po tygodniu – jak duuuuży banan – mierzy 18,5 cm i waży 300 g. Od tej pory nasz kierowca Formuły 1 nieco zwalnia. To już nie wyścigi w szybkości rozwoju, raczej wycieczka rodzinna – co oznacza przesiadkę do dużego, bezpiecznego samochodu. Malec rośnie wolniej, bo teraz poświęca się doskonaleniu wykształconych narządów. Jeden centymetr na tydzień. Kolba kukurydzy, średnia cukinia... W twoim brzuszku? Jak to jest możliwe!?
  [content:0_25056,0_24312,0_24394,8_1695:ECVideo]

6. miesiąc ciąży

Około 0,7 kg i 22–23 cm. Co ci to przypomina? Spaghetti! Opakowanie. Albo bochenek chleba. To 24. tydzień ciąży. Gdy w kalendarzu zaznaczysz 27. tydzień ciąży, twoje dziecko będzie w rozmiarze... średniej drewnianej łyżki, gdy zmierzy się go od czubka głowy do pupy, albo... wałka do ciasta, jeśli od końca palców do czubka głowy.

7. miesiąc ciąży

Zaczął się trzeci trymestr ciąży – 29. tydzień. Długość ciałka malca to 37–38 cm. Czyli ogórek typu „węgorz”. Nie zmieści się? Przecież dziecko jest zwinięte w kłębuszek. Trzy tygodnie później dziecko ma około 42 cm! Mała dynia? Czemu nie?

8. miesiąc ciąży

Waga ciężka. Od tej chwili na pytanie, jak duże jest dziecko, możesz odpowiedzieć: tak, jak szerokie są drzwi lodówki albo płyta kuchenki. W 8. miesiącu ciąży twój maluszek pokonuje kolejne dystanse – 44, 46, 48 cm – i powoli zbliża się do mety.

9. miesiąc ciąży

Choć ciąża to najwspanialszy okres w twoim życiu, to pod koniec możesz mieć jej dość. Brzuch wielkości dorodnego arbuza… A malec ciągle rośnie. Gdy urodzi się, będzie mierzyć 50, 51, nawet 60 cm! Jak… nowo narodzone dziecko!

Polecamy:  

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 25 głosy

Zobacz także

Popularne tematy