GRY
 
 

Dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza

Na przykładzie owoców i warzyw pokazujemy wielkość malca w brzuchu mamy. Miarka warzywno-owocowa to świetny pomysł na zabawę.

kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży

Czy jak większość przyszłych mam lubisz wyobrażać sobie, jak duże jest już twoje maleństwo w brzuchu? Przypomina fasolkę czy dorodną brzoskwinię? Przygotowaliśmy ci małą ściągawkę, żebyś nie musiała się domyślać!

Dziewięć miesięcy ciąży to czas, kiedy z jednej, zapłodnionej przez plemnika szczęściarza (tak tak, pokonał 360 milionów konkurentów!) komórki jajowej powstaje gotowe do życia poza ciałem matki dziecko. Zobacz, jaka jest wielkość twego maleństwa w każdym momencie tej długiej drogi na świat!

1. miesiąc ciąży

Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz! To pusta kuleczka – zwana blastocystą. Właśnie wije sobie gniazdko w macicy. Zarodek jest jak ziarnko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które mieści się na... czubku szpilki!
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

2. miesiąc ciąży

Maluszek się rozpędza. Przed chwilą czubek szpilki był dla niego niby lądowisko helikoptera, a teraz, w piątym tygodniu ciąży może już się równać z ziarnem ryżu! Co więcej, kilka dni później – z pestką słonecznika. W drugim miesiącu ciąży każdego dnia rośnie o milimetr! To nie koniec. Siódmy tydzień ciąży, a w twoim brzuszku… zielony groszek. Ledwo się obejrzysz, a groszek zmieni się w fasolkę – perłową, na tę typu „Jaś” trzeba jeszcze poczekać. W dziewiątym tygodniu malec już się gimnastykuje – porusza nogami i rękami. Czy jest duży? Jasne, 2,5 cm robi wrażenie! Przyjrzyj się jeżynie albo oliwce!

3. miesiąc ciąży

Dziesiąty tydzień jest bardzo ważny. Malec zdaje pierwszy egzamin. Przestaje być zarodkiem, a zaczyna być płodem – ma już ukształtowane główne narządy. To była ciężka praca. Ale to nie koniec przygody, przed malcem kolejne wyzwania. Smyk stara się jak może, by im sprostać – rośnie tak szybko, jakby ścigał się w Formule 1. Dziecko już nie wygląda jak jeżyna, to raczej truskawka o długości ok. 4 cm. Wkrótce jednak osiąga wielkość cytryny – ma 6 cm wzrostu! Mamy trzynasty tydzień ciąży? W brzuszku zatem mieszka owoc kiwi.

4. miesiąc ciąży

W 14. tygodniu malec dokazuje: fika koziołki, pręży się, wymachuje rękami i nogami. Ma na to w twoim brzuszku wciąż sporo miejsca. Dziecko wielkością przypomina już brzoskwinię. Siedem dni później maluszek waży blisko 50 g oraz mierzy 10 cm! Rozmiar sporego pomidora, ale jeszcze nie jego waga. A teraz wyobraź sobie pomarańczę... Oto twoje dziecko w 16. tygodniu ciąży. Jeszcze kilkanaście dni i zabraknie owoców do porównania. Na awokado nie musisz długo czekać – 17. tydzień, 12 cm, 100 g. Malec ciągle zmieściłby się w dłoni. Siedem dni później i 2 cm więcej. To już dorodna papryka! Na pewno jest bardzo, bardzo słodka :-)

Zobacz też: Kalendarz rozwoju ciąży

Doładuj
Przeładuj