siedzące 17 miesięczne dziecko
Adobe Stock, Viorel Sima

17-miesięczne dziecko to wulkan energii! Co powinno umieć?

Samodzielnie pije z kubeczka i wdrapuje się po schodach – twoje 17-miesięczne dziecko potrafi już naprawdę dużo. Zaczyna też coraz więcej mówić, choć rozumie już naprawdę dużo. Lubi bawić się klockami. Zobacz, jakie jeszcze umiejętności zdobędzie maluch w 17. miesiącu życia.

Spis treści

 1. Rozwój fizyczny
 2. Rozwój emocjonalny
 3. Rozwój intelektualny
 4. Co cię może niepokoić?
 5. Co cię może zainteresować?

Rozwój fizyczny

Twoje dziecko staje się coraz silniejsze i bardziej ruchliwe. Z łatwością popycha przed sobą swój wózek albo zabawkę do pchania. Samodzielnie wspina się na niskie schody i stara się znaleźć metodę schodzenia z nich. Potrafi wdrapać się na niski tapczan, a po kilku próbach - również z niego zejść. Gdy z małej rączki wypadnie zabawka, umie przyklęknąć, wziąć ją z dywanu i wstać bez podpierania się.

17 miesięczne dziecko zaczyna uczyć się kolejnych sztuczek związanych z przedstawianiem charakterystycznych cech zwierząt lub przedmiotów: w tym wieku może już pokazać jak robi rybka, jak chodzi pies. Umie zrobić koci grzbiet i pokazać jak jeździ samochód.

Rozwój dużej motoryki idzie w parze w doskonaleniem umiejętności związanych z rączkami. 17 miesięczne dziecko buduje wieżę z klocków i próbuje włożyć klocki o różnych kształtach do odpowiednich otworków w pudełku i – co do tej pory było niemożliwe - klocki mieszczą się w nich z łatwością. 

Sortery mogą służyć dziecku nawet przez kilka lat. Nie tylko uczą rozróżniania kształtów i kolorów, ale świetnie pomagają w rozwoju precyzji ruchów i koordynacji oko-ręka. Sprawdź ceny tych sorterów, może któryś ci się spodoba:

Maluch potrafi też rozwinąć z papieru prezent. Dzięki precyzyjnemu działaniu rączek krajobraz wokół stoliczka i krzesełka, przy którym je 17 miesięczne dziecko przestaje przypominać pobojowisko (co jednak nie oznacza, że malec będzie jadał jak brytyjska królowa), a samodzielne jedzenie staje się prawdziwym przyjmowaniem pokarmu, a nie ćwiczeniem w rzucaniu na odległość. Dobrze posługuje się łyżką, potrafi też samodzielnie pić z kubeczka.

Rady dla rodziców:

 • Nie zabraniaj dziecku  eksperymentowania związanego z doskonaleniem dużej i małej motoryki. W tym okresie ważna jest gimnastyka wszystkich partii ciała: niech twoje dziecko wspina się, przewraca, czołga... Zorganizuj malcowi tor przeszkód.
 • Ucz dziecko pierwszych zabaw ruchowych: np. trzymając się za ręce udawajcie pociąg, bawcie się w kółko graniaste.

Rozwój emocjonalny

17 miesięczne dziecko przestaje być przywiązaną jedynie do mamy, niesamodzielną istotką. Coraz większa samodzielność idzie w parze z zainteresowaniem innymi ludźmi.

Dziecko zaczyna obdarzać inne osoby - babcię, ciocię, kuzynki itd.- wyraźną sympatią.  Coraz lepsza pamięć (i aparat telefoniczny!) sprzyja zacieśnianiu kontaktów rodzinnych, nawet jeśli babcia mieszka na drugim końcu Polski. Miłość do innych niż mama członków rodziny jest bardzo ważna -  pozwala dziecku jeszcze lepiej zadomowić się w świecie.

Sprawdź, do kogo będzie podobne twoje dziecko

Maluch ma coraz lepszą świadomość siebie jako odrębnej, samodzielnej istoty. Dobrze zna własne imię. Zawołany  odwraca głowę i podchodzi do wołającego. Zaczyna także świadomie pozować do zdjęć, a oglądanie własnych fotografii stanie się teraz jego największą pasją.
 
Samodzielność i niezależność, jaką odczuwa dziecko, może nieść ze sobą lęk przed nieznanymi sytuacjami i ludźmi – dziecko może praktykować nawyki samouspokajające: ssanie kciuka lub smoczka, huśtanie się w łóżeczku, przytulanie się do ulubionej zabawki lub kocyka.

Rady dla rodziców:

 • Podkreślaj jak ważna jest rodzina. Oglądajcie razem rodzinne albumy ze zdjęciami. Opowiadaj maluszkowi o rodzinie, zarówno najbliższej: tacie, babci, rodzeństwie, jak i tej dalszej: ciociach, kuzynach. Pokaż dziecku album ze zdjęciami.
 • Staraj się wygospodarować przynajmniej godzinę dziennie – najlepiej wieczorem -  na spokojną zabawę lub opowiadanie historyjek. Niech takie rodzinne godziny staną się waszym nowym rytuałem.

Przeczytaj także: Wspólny czas z dzieckiem 

Rozwój intelektualny

17 miesięczne dziecko czyni wielkie postępy w nauce samodzielnej zabawy. Rozwijająca się w szybkim tempie wyobraźnia podsuwa mu nowe sposoby wykorzystania starych zabawek – misie będą ustawiać się w pociąg, wieża z kloców zacznie rozbudowywać się we wszystkich kierunkach, a piasek w piaskownicy stanie się wspaniałym budulcem dla małego murarza.

Sprawdź jak rozwijać wyobraźnię dziecka - teraz i gdy będzie nieco starsze

17 miesięczne dziecko nadal nie potrafi skupić się na jednej czynności dłużej niż minutę. Wbrew pozorom to bardzo dużo, sprawdźcie z zegarkiem w ręku!

Rozwija się także mowa malucha. 17 miesięczne dziecko używa kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych na przykład „tik-tak”, „pi-pi”. Mówi ze zrozumieniem kilka słów dwusylabowych.

Wraz z rozwojem mowy rozwija się też świadomość własnego ciała i potrzeb. Dziecko zaczyna sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, choć, niestety, najczęściej robi to po fakcie.

W  17 miesiącu życia dziecko  doskonali swoją zdolność obserwacji. Zwraca uwagę np. na auto przejeżdżające obok, z czym może wiązać się strach przed pojazdami.

W tym okresie mogą już zacząć się nocne koszmary związane właśnie z dziecięcą umiejętnością obserwowania, która jednak jeszcze nie idzie w parze ze zdolnością interpretowania niektórych wydarzeń.

Rady dla rodziców: 

 • Oswajaj lęki powoli. Nie staraj się na siłę stawiać dziecka oko w oko z tym, co je przeraża. Nawet jeśli strach potrwa przez kilka miesięcy, bądź cierpliwa i wyrozumiała. 
 • Zacznij trening czystości. Jeśli dziecko potrafi już odczuć dyskomfort związany z obecnością kupki w pieluszce, warto zacząć naukę załatwiania się do nocniczka. Nie polega to na zmuszaniu dziecka  to długiego „wysiadywania", ale na powolnym oswajaniu go z nocniczkiem, sadzaniu na nim lalki, misia itd. 
Sprawdź, kiedy dziecko będzie gotowe, by na dobre pożegnać się z pieluszką

Obejrzyj film jak się bawić z dzieckiem


Co cię może niepokoić?

 • Ssanie kciuka. Dzieci najczęściej wkładają kciuk do buzi, gdy potrzebują ukojenia, chcą rozładować napięcie, są zmęczone, znudzone. Jeśli nie robią tego niemal non stop, nie trzeba w to ingerować - nawyk z czasem minie. Jeśli jednak dziecko prawie nie wyciąga kciuka z buzi, zaangażuj jego rączki w zajęcie, które to uniemożliwia - niech łapie piłkę, przytula misia itd. Poobserwuj dziecko. Spróbuj się zorientować, o co może chodzić. Czuje się niepewnie? Potrzebuje większej uwagi? Ma jakiś kłopot? 

Przeczytaj także: Ssanie kciuka i inne paskudne nawyki

 • Uderzanie głową w ścianę. Dziecko robi to nie po to, by zrobić sobie krzywdę, lecz by się uspokoić i dać upust swojej energii. Staraj się zredukować napięcie dziecka i okazywać mu dużo miłości. Podsuń mu inne pomysły na pozbycie się nadmiaru energii, np. zapasy z tatą albo bieganie na świeżym powietrzu. Jeśli dziecko uderza się bardzo mocno i często, zasięgnij porady psychologa.

Sprawdź jak radzić sobie z autoagresją u dziecka

Co cię może zainteresować?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA