Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem

Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka (będzie chirurgiem, matematykiem, najlepszym w mieście prawnikiem?) zadbaj, by od najwcześniejszych lat miało kontakt z muzyką.

Sprawdź jak odkryć i rozwinąć talent dziecka

Słuch absolutny

Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki,  wszystkie dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym.
Dlaczego więc umiejętność bezbłędnego rozróżniania dźwięków jest tak rzadka wśród dorosłych? Według badaczy ta cudowna zdolność z czasem zanika, bo ... dzieci  z niej nie korzystają.
Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie straciło tego daru, zadbaj o to, by robiło z niego użytek. Pobudzaj jego mózg do pracy poprzez zabawy muzyczne, naukę śpiewu i gry na instrumencie.
Jeżeli zrobisz to, gdy ma 4 - 7 lat, jest szansa, że ocalisz jego słuch absolutny i dziecko będzie mogło cieszyć się nim przez całe życie. 
Słuch absolutny przyda się dziecku nie tylko na lekcjach muzyki. Pomoże mu także w nauce języków obcych: jedynie właściciel wrażliwego muzycznie ucha jest w stanie nauczyć się mówić w obcym języku niemal jak prawdziwy native speaker, czyli bez zdradzającego obcokrajowca akcentu.


Przeczytaj także: Pierwszy raz na angielskim
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Jak sprawić, by dziecko było muzykalne?

Dziecko wychowane w domu, w którym często słucha się muzyki, nie wyrośnie raczej na osobę pozbawioną  wrażliwości na dźwięki. Co jeszcze możesz zrobić, by było muzykalne?
  • Zadbaj o to, by muzyka towarzyszyła wam przy różnych zajęciach. Włączaj ją, gdy np. układasz z dzieckiem klocki, czytasz mu książkę, wspólnie rysujecie lub jecie obiad. Staraj się jednak, by w takich sytuacjach była tylko tłem i nie odwracała uwagi malca od wykonywanej czynności. 
  • Nie ograniczaj się do płyt z muzyką dla dzieci. Może wspólnie posłuchacie klasyki? Postaraj się, by malec miał kontakt z muzyką barokową (kompozycje Bacha, Vivaldiego, Haendla), utworami Mozarta (na świecie istnieje wiele ośrodków, które wykorzystują je w terapii dysleksji, zaburzeń mowy, a nawet autyzmu) i z muzyką relaksacyjną (pomaga się wyciszyć). Z powodzeniem możesz puszczać dziecku muzykę, której sama słuchasz. Punk rock, thrash lub death metal lepiej sobie jednak darować. Dlaczego? Takie ostre brzmienie wbrew pozorom pozbawia umysł i ciało energii.
  • Eksperymentujcie z dźwiękami. Odgadujcie odgłosy, które dobiegają np. zza okna. Kupcie albo zróbcie sobie proste instrumenty (bębenek, dzwonek, piszczałkę) i nauczcie się piosenki, w której będziecie je wykorzystywać. Zróbcie w domu występ.
  •  Śpiewaj dziecku do snu. Dzięki kołysankom wyciszysz je po dniu pełnym wrażeń i wprowadzisz w senny nastrój.  Nie wstydź się swojego głosu: większość ludzi nie docenia własnych umiejętności muzycznych. 
Sprawdź teksty najpopularniejszych kołysanek
  • Przypomnij sobie zabawy z własnego dzieciństwa, takie jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Chodzi lisek koło drogi”. Zabawy łączące śpiew z ruchem rozwijają poczucie rytmu.
  • Pokaż dziecku, jak się gra. Jeśli potrafisz grać na jakimś instrumencie, np. pianinie, zademonstruj malcowi, na czym to polega i pozwól mu przebierać paluszkami po klawiaturze. Kontakt z instrumentem może być dla niego inspirujący.
  • Zabierz dziecko na koncert, np. na poranek dla maluchów w filharmonii albo występ zespołów dziecięcych. Podczas spaceru zatrzymajcie się choć na chwilę przy ulicznym grajku.
Przeczytaj także:  Pierwszy raz na koncercie
  • Zwracaj uwagę na różne dźwięki, np. odgłos kościelnych dzwonów, hejnał grany z ratusza, sygnał ambulansu, straży pożarnej (różnią się!), tykanie zegara, melodyjki, jakie wygrywają telefony komórkowe, odgłos windy, zgrzyt furtki albo klakson samochodu. Sprawdźcie, komu uda się je najlepiej naśladować.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Przygotowania do Wielkanocy