19 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

Jak powstaje dziecko

Kiedy tworzą się powieki, paznokcie, włoski i mózg dziecka? Już na początku ciąży czy może pod koniec? Nasz minileksykon da ci odpowiedź na te pytania.
19 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

Na początku był… zarodek. Najpierw maleńka kropka, której nie sposób dostrzec bez mikroskopu. W 4. tygodniu życia ma niewiele ponad 1/5 milimetra, ale rośnie tak szybko i tak błyskawicznie się rozwija, że praktycznie z dnia na dzień można dostrzec niewielkie zmiany. A w każdym razie można by było, gdyby zainstalować w maminym brzuchu mikroskop.

A ponieważ nie bardzo jest to możliwe, zapraszamy w podróż. Dowiesz się podczas niej, jakim cudem twoje dziecko z małego ziarenka przekształca się w kijankę, zaczyna oficjalnie być płodem, by wreszcie stać się maleńkim, ale w pełni rozwiniętym człowiekiem.

Buzia dziecka

A raczej jej zaczątki, bo zarys ust dziecka pojawia się w 7. tygodniu ciąży. Wyraźna górna warga oraz czubek noska zaś w 8. tygodniu.
Redakcja poleca: USG w ciąży - film
Zobacz, jak przebiega badanie USG w ciąży - ginekolog pokazuje, na co trzeba zwrócić uwagę podczas badania.

Główka dziecka

W 7. tygodniu ciąży jest to zaledwie bąbelek, ale już w kolejnym wyraźnie urośnie. Teraz zaś dziecko przypomina kijankę – głowa jest dość duża, a oprócz niej jest jedynie... ogonek, z którego wystają wypustki – zalążki przyszłych rąk i nóg. W tej główce można dostrzec miejsca, w których rozwiną się małżowiny uszne! W 10. tygodniu uformowane są już dziurki w nosie. I już wtedy można mówić o rysach twarzy dziecka!

Krew dziecka

W 18. tygodniu ciąży są już w miarę ukształtowane kości, a szpik kostny zaczyna produkować krew.

Mięśnie dziecka

12. tydzień ciąży to czas, kiedy rączki i nóżki zaczynają obrastać mięśniami. Dziecko może się już poruszać, ale nie sposób wyczuć jego ruchy.

Mózg dziecka

Rozwija się od pierwszych tygodni ciąży, ale dopiero w 23. tygodniu ciąży zaczyna dojrzewać. Wcześniej jest gładki, co raczej nie wskazuje na żadne procesy myślowe. Jednak już 3 tygodnie później zaczyna rozpoznawać bodźce zewnętrzne, na przykład dźwięki.

Nerki dziecka

Na początku, w 8. tygodniu ciąży, powstaje tzw. pranercze. Około 10. tygodnia pojawią się nerki, a mocz jest wydalany do płynu owodniowego, skąd trafia przez układ krwionośny do twoich nerek i dopiero stamtąd jest wydalany.

Nogi dziecka

Malutkie wypustki, z których z czasem ukształtują się kończyny, widoczne są już w 7. tygodniu ciąży. A w 9. tygodniu widać je wyraźnie! Co prawda stopy nadal są jeszcze nie w pełni wykształcone, a palce połączone błoną, ale nie ma już wątpliwości, że nogi są! A błona, podobnie jak w przypadku palców u rąk, znika w 10. tygodniu. Paluszki są uformowane w 15. tygodniu ciąży, a ponieważ wtedy są też już sprawne stawy, dziecko zaczyna testować nowe możliwości. Jednak mocne kopnięcia poczujesz dopiero w 34. tygodniu, kiedy malec będzie prostował nogi.


Organy płciowe dziecka

Te wewnętrzne wykształcają się  już w 9. tygodniu ciąży. Zresztą płeć dziecka – tak jak i wiele innych jego cech, kolor oczu, włosów itp. – jest zaprogramowana już od poczęcia. Zewnętrzne organy kształtują się w 14. tygodniu – doświadczony lekarz za pomocą dobrego aparatu dojrzy (lub właśnie nie) cechy wskazujące na konkretną płeć. W 16. tygodniu nie powinno to być problemem dla żadnego lekarza.

Płuca dziecka

Zaczynają się kształtować w 7. tygodniu ciąży. W pełni ukształtowane i gotowe do samodzielnej pracy są w 37. tygodniu, chociaż dzięki lekom i dużo młodsze noworodki przeżyją poza organizmem mamy.

Powieki dziecka

Niewiarygodne, ale te pojawiają się już w 9. tygodniu ciąży! Pozostają zamknięte jednak aż do 27. tygodnia. W 31. tygodniu dziecko potrafi już mrugać. Dwa tygodnie później może skupić wzrok, np. na własnych rękach.

Paznokcie dziecka

Zaczynają rosnąć już w 15. tygodniu życia. U rąk, bo u nóg znacznie później, dopiero w 35. tygodniu ciąży.

Ręce dziecka

W 7. tygodniu pojawiają się malutkie kuleczki, które są zalążkiem ramion. A niecałe 3 tygodnie później ręce są już ukształtowane. Co prawda trudno byłoby jeszcze policzyć paluszki, bo na razie są one zrośnięte błoną. Ta znika już po tygodniu, wtedy też nasz maluszek może już zginać ramiona i łączyć obie rączki.

Serce dziecka

Jeszcze niedojrzałe zaczyna bić w 4. tygodniu ciąży, a pompować krew w 6. tygodniu. Wtedy też wykształcają się jamy serca. W 11. tygodniu serce jest już uformowane.

Skóra dziecka

Zaczyna się formować od 3. tygodnia ciąży, w 20. tygodniu produkuje już łój, który chroni skórę dziecka przed działaniem wód płodowych.

Zobacz zdjęcia płodu w kolejnych tygodniach ciąży.

Uszy dziecka

Małżowiny uszne zaczynają się pojawiać w 8. tygodniu, a w 11. tygodniu narządy słuchu są prawie gotowe. W pełni wykształcone będą w 13. tygodniu, ale maluszek jeszcze nie słyszy. Koncerty Bacha możesz sobie na razie darować. Dobrym momentem na puszczanie muzyki jest 21. tydzień.

Włosy dziecka

W 15. tygodniu pojawia się meszek na ciele. To nie są włosy, tylko coś w rodzaju puszku. Ten meszek znika zazwyczaj koło 38. tygodnia. Natomiast brwi i włoski pojawiają się w 22. tygodniu ciąży.

Zęby dziecka

Na zęby przyjdzie poczekać jeszcze parę miesięcy po narodzinach, jednak zalążki zębów mlecznych pojawiają się już w 6. tygodniu, a rozwijają się w 12. tygodniu ciąży! Dlatego ważne jest, aby w diecie matki nie zabrakło wapnia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy