Jak powstaje dziecko

Kiedy tworzą się powieki, paznokcie, włoski i mózg dziecka? Już na początku ciąży czy może pod koniec? Nasz minileksykon da ci odpowiedź na te pytania.
19 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
fot. Piękna

Na początku był… zarodek. Najpierw maleńka kropka, której nie sposób dostrzec bez mikroskopu. W 4. tygodniu życia ma niewiele ponad 1/5 milimetra, ale rośnie tak szybko i tak błyskawicznie się rozwija, że praktycznie z dnia na dzień można dostrzec niewielkie zmiany. A w każdym razie można by było, gdyby zainstalować w maminym brzuchu mikroskop.

A ponieważ nie bardzo jest to możliwe, zapraszamy w podróż. Dowiesz się podczas niej, jakim cudem twoje dziecko z małego ziarenka przekształca się w kijankę, zaczyna oficjalnie być płodem, by wreszcie stać się maleńkim, ale w pełni rozwiniętym człowiekiem.

Buzia dziecka

A raczej jej zaczątki, bo zarys ust dziecka pojawia się w 7. tygodniu ciąży. Wyraźna górna warga oraz czubek noska zaś w 8. tygodniu.
Redakcja poleca: USG w ciąży - film
Zobacz, jak przebiega badanie USG w ciąży - ginekolog pokazuje, na co trzeba zwrócić uwagę podczas badania.

Główka dziecka

W 7. tygodniu ciąży jest to zaledwie bąbelek, ale już w kolejnym wyraźnie urośnie. Teraz zaś dziecko przypomina kijankę – głowa jest dość duża, a oprócz niej jest jedynie... ogonek, z którego wystają wypustki – zalążki przyszłych rąk i nóg. W tej główce można dostrzec miejsca, w których rozwiną się małżowiny uszne! W 10. tygodniu uformowane są już dziurki w nosie. I już wtedy można mówić o rysach twarzy dziecka!

Krew dziecka

W 18. tygodniu ciąży są już w miarę ukształtowane kości, a szpik kostny zaczyna produkować krew.

Mięśnie dziecka

12. tydzień ciąży to czas, kiedy rączki i nóżki zaczynają obrastać mięśniami. Dziecko może się już poruszać, ale nie sposób wyczuć jego ruchy.

Mózg dziecka

Rozwija się od pierwszych tygodni ciąży, ale dopiero w 23. tygodniu ciąży zaczyna dojrzewać. Wcześniej jest gładki, co raczej nie wskazuje na żadne procesy myślowe. Jednak już 3 tygodnie później zaczyna rozpoznawać bodźce zewnętrzne, na przykład dźwięki.

Nerki dziecka

Na początku, w 8. tygodniu ciąży, powstaje tzw. pranercze. Około 10. tygodnia pojawią się nerki, a mocz jest wydalany do płynu owodniowego, skąd trafia przez układ krwionośny do twoich nerek i dopiero stamtąd jest wydalany.

Nogi dziecka

Malutkie wypustki, z których z czasem ukształtują się kończyny, widoczne są już w 7. tygodniu ciąży. A w 9. tygodniu widać je wyraźnie! Co prawda stopy nadal są jeszcze nie w pełni wykształcone, a palce połączone błoną, ale nie ma już wątpliwości, że nogi są! A błona, podobnie jak w przypadku palców u rąk, znika w 10. tygodniu. Paluszki są uformowane w 15. tygodniu ciąży, a ponieważ wtedy są też już sprawne stawy, dziecko zaczyna testować nowe możliwości. Jednak mocne kopnięcia poczujesz dopiero w 34. tygodniu, kiedy malec będzie prostował nogi.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy