rozwoj intelektualny dziecka
fot. fotolia.com

Rozwój intelektualny dziecka

Dziecko swoją ciekawością i chęcią nowych wrażeń dorównuje naukowcom. Wciąż chce powtarzać, próbować, jego ciekawość jest niezaspokojona. Zobacz, jakie jeszcze zachowania dziecka świadczą o tym, że naprawdę dobrze się rozwija!
rozwoj intelektualny dziecka
fot. fotolia.com
Małe dziecko jest ciekawskie i ruchliwe. Nie uwierzy, dopóki nie dotknie. Będzie badać prawa fizyki, narażając przy tym życie i zdrowie. Nie da się oderwać od kolejnych eksperymentów – wszystko po to, aby codziennie dowiadywać się czegoś nowego! Oto, jak mały odkrywca poznaje świat i swoje możliwości.
 

Dziecko powtarza, żeby się rozwijać

Sprawdzałaś, ile razy twoje dziecko potrafi wysłuchać jednej i tej samej bajki albo na jak długo starczy mu cierpliwości, aby raz za razem budować identyczne wieże z klocków? Założę się, że nie ma dwulatka, który znudziłby się szybciej niż mama ciągłym powtarzaniem. To ma swój sens: gdy malec powtarza wciąż tę samą czynność, za każdym kolejnym razem wychodzi ona coraz lepiej. Zaś słuchanie dobrze znanej opowieści albo bawienie się w ten sam co wczoraj (i przedwczoraj!) sposób daje dziecku poczucie kontroli nad sytuacją.
 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Dziecko wszystko psuje

To zrozumiałe: dziecko nie dowie się, co lalka ma w brzuchu, dopóki nie rozpłata jej brzuszka. Ta sama ciekawość będzie pchała go do rzucania pilotem telewizyjnym o ścianę, wrzucenia do sedesu twoich skarpetek albo zagrzebania się po łokcie w koszu na śmieci. Widząc efekty eksperymentów malucha, lepiej się nie złość, ale pogratuluj sobie w duchu tak kreatywnego potomka! W końcu również zapędy niszczycielskie świadczą o jego pracowitości i pomysłowości. A to, że niektóre pomysły nie nadają się do realizacji... O tym maluch dowiaduje się dopiero po fakcie – ze spokojnych, ale stanowczych słów mamy albo taty. Prawda?
 

Dziecko musi wszystko sprawdzić... samo

Im nie przyjdzie do głowy, że książki z najniższej półki codziennie kuszą dziecko: „wyjmij nas i porozrzucaj!”, a kubek stojący na stole tylko czeka, aby wylać z niego herbatę. Aby maluch poznawał świat w bezpieczny sposób, jego rodzice powinni wykazać się kreatywnością równą tej dziecięcej.

Sprawdź więc, czy nie zapomniałaś o zaślepkach do kontaktu i innych zabezpieczeniach w domu? Pamiętaj też, że malec w 2. i 3. roku życia nadal poznaje świat nie tylko oczami i dłońmi, ale też nosem i ustami. Jego łupem mogłyby paść np. pozostawione na stoliku monety albo tabletki od ssania, a wtedy mały odkrywca poznałby, jak nieprzyjemne jest płukanie żołądka.
Doładuj
Przeładuj