jak przygotować dziecko do przedszkola
fot. Adobe Stock

Wstęp do nauki pisania

Trzylatek umie już dobrze trzymać łyżkę, a nawet, ho, ho! – prawie zawsze trafia nią prosto do buzi. Ale jego palce i dłonie jeszcze muszą się dużo nauczyć.
Sylwia Niemczyk
jak przygotować dziecko do przedszkola
fot. Adobe Stock
Zanim dziecko chwyci długopis tak jak dorosły: trzema palcami, albo zagra gamę na pianinie, najpierw czekają go miesiące ćwiczeń. Rozwój manualny dziecka (czyli mówiąc prościej: rączek, dłoni i palców malca) zawsze przebiega od ogółu do szczegółu – najpierw maluch ćwiczy mięśnie ramion, potem dłoni, dopiero na samym końcu, kiedy ruchy przedramion i dłoni staną się swobodne i płynne, wzrasta precyzja dziecięcych paluszków.

Do nauki pisania: kredki, farby, nożyczki

...To są właśnie najlepsi przyjaciele kilkulatka! Aby wyćwiczyć niewprawne dziecięce palce, trzylatka zachęcaj do swobodnego bazgrania na dużych arkuszach, a pięcio-, sześciolatka poproś o kolorowanie kolorowanek albo rysowanie po śladzie (taka zabawa to dobry wstęp do nauki pisania). Na początek daj malcowi do rączki grubą kredkę świecową, którą łatwo trzymać w ręce. Kup też farby do malowania palcami. Malowanie nimi sprawi dziecku radość i uwrażliwi koniuszki palców lub dłonie na dotyk. Nie musicie malować tylko na kartce papieru – również na podwórku kolorową kredą czy farbkami na np. jajkach. Możecie też wspólnie odświeżyć kuchenne krzesła (przyda się nietoksyczna farba i szeroki pędzel) albo – to absolutny hit! – namalować sobie na przedramionach modne tatuaże.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Na ćwiczenie dłoni: domowy masaż

Maluszek nie lubi rysować? Na szczęście możesz ćwiczyć jego dłonie w inny sposób. Zachęcaj dziecko do zabawy piłeczką z wypustkami, możesz również pokazać, jak wibruje twój telefon komórkowy – takie niecodzienne bodźce dotykowe skutecznie pobudzają receptory czuciowe w dłoniach. Korzystajcie ze słońca i jak najczęściej wychodźcie do piaskownicy: zagniatanie mokrego piasku albo przesypywanie suchego między palcami to świetne ćwiczenie dla kilkulatka.

Nie przeszkadzaj w nauce

Jasne, kiedy ty zapniesz szybko wszystkie guziki i zawiążesz sznurówki w butach przedszkolaka, będzie i szybciej, i lepiej. Ale ciągłe wyręczanie czasem może zaszkodzić, bo maluch nie będzie miał szansy ćwiczyć dłoni i palców w codziennych sytuacjach. Zakładanie skarpetek czy zapinanie guzików to doskonałe ćwiczenia – wymagają precyzji ruchów, cierpliwości oraz zgrania pracy rąk z informacjami dostarczanymi do mózgu za pośrednictwem wzroku (tu jest guzik, tu dziurka, a tu paluszki), a więc wszystkiego, co będzie potrzebne przy rysowaniu, a później również pisaniu.


Ćwiczenia dłoni dziecka w... kuchni

Pamiętaj, że ćwiczenia dłoni i palców muszą być świetną zabawą, a nie katorżniczą pracą. Kiedy znudzą się malcowi kredki i piłeczki, zabierz go ze sobą do kuchni. Gotowanie to świetna gimnastyka. Maluch może samodzielnie mieszać sos, smarować chleb masłem, obierać ugotowane jajka albo zagniatać ciasto. W ten sposób nie tylko doskonale się bawi, ale też doskonali umiejętności dłoni i ćwiczy koordynację oko–ręka.

Lewa czy prawa ręka?

Najlepiej jest, kiedy maluch ćwiczy obie ręce w takim samym stopniu. Trzy-, a nawet czterolatek jeszcze często posługuje się obiema jednakowo: jednego dnia chwyta klocki prawą dłonią, następnego robi to lewą. Dopiero po szóstym roku życia można mieć pewność, że ręka, którą maluch posługuje się częściej, już na zawsze zostanie dominująca. Pamiętaj jednak, aby nie „przestawiać” dziecka z lewej ręki na prawą – to może zaburzyć jego rozwój fizyczny, a nawet w przyszłości wywołać kłopoty z nauką malca.

Ćwiczenia dla rączek dziecka

  • Co to jest? Włóż do pudełka po butach kilka małych zabawek o różnych kształtach i fakturach. Zawiąż malcowi oczka i poproś, aby włożył dłonie do środka. Niech zgaduje, używając tylko zmysłu dotyku, co właśnie trzyma w dłoni.
  • Przeplatanie sznurka. Zróbcie razem korale z makaronu rurek. A sześciolatek może spróbować przyszyć swój pierwszy guzik.
  • Ptaszki w karmniku. Rozsypcie na dywanie barwne koraliki, monety albo guziki i zachęć malca, aby zbierał je dwoma paluszkami. Możesz też poprosić, aby chwytał je pęsetą i przenosił na stolik. To ćwiczenie dla mięśni i na precyzję ruchów.
  • Taniec palców. Poproś malca, aby narysował w powietrzu słońce, domek albo po prostu krążył palcami wskazującymi wokół siebie. Potem niech jeden pozostanie nieruchomy, a drugi krąży wokół niego. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste ćwiczenie!

A może to dysleksja?

Maluch nie lubi rysować, wycinać nożyczkami, a sznurówki wiją się w jego dłoniach jak żywe? Odwiedź z malcem psychologa – to mogą być pierwsze oznaki przyszłej dysleksji – specyficznych trudności w pisaniu i czytaniu.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy