38. tydzień życia niemowlaka
AdobeStock

38. tydzień życia niemowlaka: dziecko stoi, robi miny, mówi „nie”. Co może niepokoić?

Twoje dziecko w 38. tygodniu jest coraz sprawniejsze fizycznie, udaje mu się utrzymać równowagę, próbuje samodzielnie wstawać. Jak wspierać je w rozwoju i jakie zabawy wybierać, by dać mu odpowiednią stymulację? Dowiedz się więcej o rozwoju dziecka w 9. miesiącu życia.

Spis treści:

Rozwój niemowlaka w 38. tygodniu

38-tygodniowe dziecko rozstawia szeroko nóżki i kręci pupą, jak młody Elvis Presley. Maluch wygląda dosyć nieporadnie? Tylko w ten sposób może znaleźć własny środek ciężkości. Takie wygibasy mogą cię rozbawić, ale bij brawo i powiedz dziecku, jaka jesteś z niego dumna.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Pierwsze nieporadne próby wstawania to ćwiczenia niezbędne w nauce chodzenia. 38-tygodniowe dziecko może korzystać z podparcia twoich rąk albo mebli czy szczebelków łóżeczka. Najpewniej podejmie także pierwsze samodzielne próby, ale będzie to zaledwie kilka sekund, dlatego bądź czujna. Samodzielne stanie to ciężka praca, jednak na tyle ciekawa, że dziecko się łatwo nie zniechęci. Nie zdziw się też, jeśli twoje stojące dziecko zacznie płakać. Po prostu zmęczyło się, a nie wie jeszcze, jak wrócić do poprzedniej pozycji. Niemowlak wcale nie jest zainteresowany wstawaniem? Nie martw się. Niektóre dzieci zaczynają to robić dopiero około 10-11 miesiąca.

Co potrafi dziecko?

Twój mały indywidualista staje się coraz bardziej świadomy swojej osoby jako odrębnej jednostki. Dziecko zaczyna robić rzeczy celowo, a na dodatek potrafi myśleć dedukcyjnie. Co jeszcze potrafi:

  • sprawiać sobie przyjemność;
  • dzielić świat według kategorii, grup;
  • rozpoznawać kształty;
  • mówić „nie”, gdy się na coś nie zgadza;
  • przytulać i pocieszać zabawki;
  • zaczyna rozumieć zależności przyczynowo-skutkowe;
  • kojarzy znane przedmioty i odróżnia je od nowych rzeczy;
  • zaczyna mieć poczucie humoru;
  • robi miny do własnego odbicia w lustrze.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Powinnaś poczuć ulgę. Minął kolejny skok rozwojowy. Powinnaś również zauważyć dużą różnicę w zachowaniu malucha. Maluch, który przez ostatnie tygodnie bardzo potrzebował twojej uwagi, teraz będzie chciał więcej swobody. 38. tydzień to idealny czas na wprowadzenie nowych zabaw.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Wyznaczaj dziecku proste zadania do rozwiązania. Możesz np. schować ulubioną zabawkę pod kocyk czy umieścić ją za innymi. Niech maluch uczy się rozwiązywać problemy. Warto wiedzieć, że 38-tygodniowe dziecko potrafi przywołać wydarzenia z przeszłości. Kiedy ktoś w jego otoczeniu będzie bawił się zabawką w niekonwencjonalny sposób, następnego dnia dziecko może go naśladować. Pomóż więc dziecku ćwiczyć pamięć. Możesz np. pokazać mu nowy sposób zabawy klockami czy piłką. Potem schowaj je i wyciągnij po kilku godzinach.

Zabezpiecz przestrzeń, np. zabezpiecz rogi mebli. Jeśli maluch podejmuje próby samodzielnego stania, możesz dać mu do ręki zabawkę. Będzie myślało np. o misiu, a nie o tym, jak ciężko jest stać samodzielnie.

Zabawki edukacyjne 

Zabawki, które w tym wieku powinno mieć twoje dziecko:

  • sorter – to pojemnik z otworami o różnych kształtach, do których trzeba dopasować klocki. Dziecko ćwiczy koncentracje i precyzję;
  • piłka – maluch, które już stabilnie siedzi, mogą z powodzeniem ćwiczyć łapanie i turlanie piłki;
  • zabawki dźwiękowe – zabawki lub książeczki, które po naciśnięciu wydają ciekawe odgłosy np. zwierząt, zainteresują 9-miesięczne dziecko;
  • książeczki – idealne się sprawdzą na każdym etapie rozwoju, dla 9-miesięcznego dziecka wybieraj te obrazkowe. Pokazuj i nazywaj przedmioty i zwierzęta, możesz to robić, używając paluszka dziecka. Im bardziej realistyczne będą obrazki, tym lepiej. Po jakimś czasie warto go zapytać, np. gdzie jest kot?

Wybieraj dla dziecka książeczki ze sztywnymi okładkami albo plastikowe, które można zabrać ze sobą także do wanny. Na przykład takie:

Zajęcia dla niemowląt

Fantastyczną opcją dla maluszka w tym wieku będą zajęcia z sensoplastyki. Najprościej mówiąc, są to zajęcia plastyczne, w których biorą udział wszystkie zmysły (nawet smak). To coś dla małego odkrywcy! Wszystko dookoła jest brudne i tak właśnie ma być. W ten sposób uwalnia się naturalna ekspresja twórcza. Dziecko ma okazję obserwować, jak zmienia się struktura i właściwości różnych materiałów, np. suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty. Maluszki w ten sposób kształtują także swoje zdolności manualne.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Zadbaj o włosy

Nieważne czy chodzi o kilka włosków, czy bujną czuprynę. Możesz do mycia główki używać szamponu. Ogranicz się do mycia głowy 2 razy w tygodniu. Pamiętaj również o szczotkowaniu. Dla gęstych długich włosów idealny będzie grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Jeśli nie ma zbyt dużo włosków, może wystarczyć miękka szczotka dla niemowląt lub taka z plastikowymi końcówkami.

Odparzona pupa

Rozszerzanie diety wiąże się ze zmianą zawartości pieluszki. Może się okazać, że pupa twojego maluszka będzie wymagała trochę więcej uwagi. Wrażliwa skóra może się teraz częściej odparzać. Stan skóry powinien się poprawić po kilku dniach nasilonych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwróć uwagę na konsystencję stolca. Szklista kupka może świadczyć o nietolerancji na składnik, który wprowadziłaś ostatnio do diety. Warto to skonsultować z lekarzem.

Szczepienia

Pewnie maluszek ma już za sobą trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW B (podaje się ją w 7. miesiącu życia). Na kolejne szczepienia poczekacie jeszcze kilka miesięcy. Zgodnie z kalendarzem szczepień między 13. a 14. miesiącem trzeba zaszczepić dziecko przeciwko:

  • odrze, śwince, różyczce (MMR – pierwsza dawka)
  • pneumokokom (trzecia dawka),

W najbliższym czasie (po 1. roku życia) warto rozważyć też szczepienia zalecane, czyli nieobowiązkowe przeciw:

  • ospie wietrznej,
  • meningokokom
  • WZW A.

Dieta niemowlaka

9. miesiąc życia dziecka to kolejny etap rozszerzania diety. Wciąż warto karmić piersią, ale można też wprowadzić dziecku sporo nowych smaków.

  • Karmienie piersią – twoje mleko jest nadal bardzo ważnym składnikiem diety maluszka. Jeśli wróciłaś do pracy, pozwalaj dziecku ssać rano i wieczorem, a także w nocy.
  • Karmienie butelką – możesz zauważyć, że dziecko nie chce już siedzieć w miejscu podczas posiłku. Podobnie jak mamy karmiące piersią, powinnaś ograniczyć bodźce. Warto także sprawdzić smoczek od butelki. Maluszek może być zniecierpliwiony, jeśli pokarm wypływa zbyt wolno. Wiele dzieci w tym wieku woli już mleko pić z kubeczka.
  • Rozszerzanie diety niemowlaka  dziecko, którego menu jest bardzo monotonne, będzie mieć trudności z zaakceptowaniem nowych potraw. Koniecznie postaw na poznawanie nowych smaków. Wprowadzaj do diety także twarde pokarmy. Jeśli jeszcze nie znasz, może zainteresuje cię metoda BLW.

Co może cię niepokoić?

Dziwny apetyt

Dziecko nieustanie może mieć apetyt na jedną rzecz, np. banany, i odmawiać jedzenia czegokolwiek innego. Pamiętaj, że należy analizować jadłospis z całego tygodnia, a nie z danego dnia. Obserwuj bacznie malucha, szczególnie jeśli uparcie je niejadalne rzeczy, np. liże ścianę. Zachowanie takie zwykle świadczy o wzmożonym napięciu emocjonalnym. Dziecku może również brakować określonych substancji w organizmie dziecka. Należy to zgłosić pediatrze.

Brak włosów 

Dzieci w tym wieku nie zawsze mają włosy (szczególnie te o jasnej karnacji). Nie martw się na zapas: łysinka to stan przejściowy. Nie oznacza to również, że dziecko będzie miało w przyszłości słabe włosy.

Brak ząbków

Wiele 9-miesięcznych dzieci ma tylko dziąsła. Choć przeciętnemu niemowlakowi pierwszy ząbek wychodzi około 7. miesiąca, to ząbkowanie może przebiegać i później. Zazwyczaj wynika to z uwarunkowań genetycznych i nie oznacza opóźnienia w rozwoju. Można się jednak spodziewać, że w związku z późniejszym wyżynaniem się zębów, zęby stałe wyrosną także później. Zęby mogą wyrzynać pojedynczo, parami lub nawet czwórkami. 

Więcej o 38. tygodniu:

Redakcja poleca

REKLAMA