40. tydzień życia niemowlaka
AdobeStock

40. tydzień życia niemowlaka: dziecko potrafi zauważyć różnicę między przedmiotami

Twoje dziecko w 40. tygodniu potrafi już samodzielnie stać, a może nawet próbuje chodzić. Sprawdź, jak zadbać o jego stópki. Dowiedz się też, jakie zabawki wybrać, by dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, ćwiczyć sprawność rączek i umiejętność podejmowania decyzji. Przeczytaj!

Spis treści:

Rozwój niemowlaka w 40. tygodniu

Jak się dogadać, kiedy brakuje słów? 40-tygodniowe dziecko używa do tego dźwięków, ale także gestów. Kiedy nie ma ochoty na mycie buzi, zakryje ją rączkami. Gdy nie chce jeść biszkopta, ze wstrętem go odrzuci.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Kiedy dziecko opanuje już umiejętność stania, zapragnie ruszyć naprzód. Początkowo będzie trzeba mocno wysilić wyobraźnię, by dostrzec, że to pierwsze kroki. 40-tygodniowe dziecko będzie podnosiło i opuszczało stopy, skręcało tułów, balansowało, by utrzymać równowagę. To bardzo trudne, bo dziecko chce się poruszać szybciej, niż może. Trzeba więc asekurować je przy tych próbach. Koniecznie zabezpiecz wszystkie kanty. Nigdy nie wiadomo, gdzie dziecko straci równowagę. Od tych pierwszych kroków do chodzenia minie jeszcze kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Co potrafi dziecko?

Twoje dziecko stale robi ogromne postępy w procesach myślowych. W tym wieku więcej rozumie, niż może wyrazić. Zna już około 30-40 słów, które słyszy najczęściej. Do końca roku nauka mowy będzie „szła” coraz szybciej i dziecko opanuje jeszcze z dziesięć. Oczywiście biernie. W swoich „przemowach”, wśród rozmaitych dźwięków możesz czasem wyłowić „normalne” słowo. Oczywiście największa frajda dla rodziców, jeśli będzie to „mama” lub „tata”. Jednak może to być również dobrze zwykłe „papa”.

W 40. tygodniu życia malec potrafi już:

  • przewidywać powtarzające się zdarzenia;
  • przystosowywać się do nowych sytuacji; 
  • działać celowo;
  • zauważać różnice między przedmiotami;
  • badać przedmioty niczym mały odkrywca;
  • okazywać niezadowolenie.

Sprawdź, co powinno umieć niemowlę – test rozwojowy.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Określaj dziecku wszystko, co robisz, prostymi słowami. Możesz też dodać do nich gesty, by łatwiej było mu zrozumieć. Zawsze też określaj przedmiot lub czynność, o którym informuje cię dziecko. Możesz również sprawdzić, jak twój maluch radzi sobie ze zrozumieniem słów. Czy popatrzy na tatę, słysząc „tata”? Weźmie łyżeczkę na hasło „jemy”?

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Teraz ulubioną zabawą dziecka jest chowanie, ale zabawa ta nie musi być nudna:

  • ukryj małą zabawkę pod kolorową miseczką i pozwól dziecku zgadnąć, gdzie jest;
  • schowaj się w pokoju i pozwól się maluchowi znaleźć;
  • chowaj rozmaite przedmioty pod kocem, do worka lub pudełka;
  • pokaż dziecku, jak się może samo schować pod pieluszką;

Zabawki edukacyjne 

Zabawki, które w tym wieku powinno mieć twoje dziecko:

  • pchacz – jeśli malec ochoczo stawia pierwsze kroki, możesz pomyśleć o pchaczu, który ułatwi mu przemieszczanie się po mieszkaniu;
  • kubeczki do układania wieży – twój maluszek przede wszystkim będzie burzył budowlę. Może zainteresować się również budowaniem konstrukcji. Kubeczki idealnie sprawdzą się do chowania mniejszych zabawek, czy też dopasowywania kolorów;
  • książeczki manipulacyjne – poszukaj grubych, tekturowych książeczek, w których należy coś przesunąć lub przekręcić; 
  • kostka edukacyjna – zabawka idealna dla małego odkrywcy. Zawiera ciekawe elementy wymagające od dziecka manipulacji rączkami.

Kostki edukacyjne o ściankach z różnymi fakturami rozwijają też zmysł dotyku dziecka. Nam podobają się takie:

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

  • Stópki twojego dziecka nie wykazują jeszcze żadnego wysklepienia. Wykształci się ono w późniejszym okresie życia. Malec jeszcze musi ćwiczyć mięśnie stóp, więc jak najczęściej powinien mieć możliwość chodzenia boso.
  • Podniesiona temperatura, np. 39–40°C, nie jest wskazaniem do podania antybiotyku, bo wirusowe infekcje też często przebiegają z gorączką u dziecka. Jeśli jednak po kilku dniach gorączka spadnie, a potem znów się podniesie i dołączą się inne objawy, np. uporczywy kaszel lub ból ucha, jest duże prawdopodobieństwo, że to już infekcja bakteryjna. Koniecznie udaj się do lekarza.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Ostatnie szczepienie obowiązkowe, przeciwko WZW typu B, twoje dziecko miało podane w 7. miesiącu życia. Rozważ, czy teraz nie warto zaszczepić maluszka przeciw grypie. To szczepienie jest płatne, lecz zalecane. Więcej dowiesz się z kalendarza szczepień.

Karmienie niemowlaka

  • Karmienie piersią i butelką – około 40. tygodnia dziecko może stracić zainteresowanie piersią czy pokarmem z butelki. Ciekawsze jest to, co je mama i tata. Do niemowlęcego sposobu odżywiania może z chęcią wracać, gdy jest zmęczone, wieczorami lub gdy czuje się gorzej.
  • Rozszerzanie diety niemowlaka – malec coraz chętniej będzie jadł stałe posiłki. Postaraj się jednak zachować przynajmniej jedno karmienie piersią w ciągu dnia. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o mleko, ale i o bliskość, której maluszek nadal potrzebuje.

Co może niepokoić?

Katar i kaszel

Zazwyczaj są to objawy infekcji wirusowej. Przeziębionego maluszka zwykle wystarczy położyć do łóżka, dać mu dużo pić, nawilżać śluzówkę nosa. Pomogą mu również naturalne metody leczenia, np. podawanie czosnku, syropu z cebuli (dla dzieci powyżej roku), soku z malin. Najczęściej po kilku dniach choroba mija.

Ukochany kocyk

Posiadanie przez dziecko ulubionego przedmiotu nie jest niczym złym. Bliskość ulubionego misia, kocyka czy nawet smoczka daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa. 40-tygodniowe dziecko może już mieć takiego przyjaciela. Nie broń mu takich kontaktów. Pluszak pomoże zasnąć, pocieszy, gdy dziecko znajdzie się w niepokojącej sytuacji, uspokoi. Nie traktuj tego jako oznaki słabości. Pomyśl raczej, jak dzielne jest twoje dziecko, że czasami potrafi sobie poradzić bez ciebie. 

Więcej o 40. tygodniu:

Redakcja poleca

REKLAMA