30324775.jpg

Od komórki do człowieka – tak właśnie rośnie twoje dziecko

Najpierw malusieńka kropeczka, potem coś na kształt rybki z pulsującym serduszkiem, a na końcu mały człowiek. Poznaj szczegóły.
30324775.jpg
Rozwój płodu to fascynujący proces – oto z dwóch niewidocznych gołym okiem komórek powstaje prawdziwy człowiek! Zwykle rozwój płodu przebiega bardzo podobnie, dlatego na podstawie wagi płodu można wyliczyć datę zapłodnienia i prawdopodobny termin porodu.

Zobacz, jak przebiega rozwój płodu w kolejnych miesiącach ciąży:

Najpierw tylko kropeczka… – 1. miesiąc ciąży

Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz: zarodek jest jak ziarenko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które zmieści się na... czubku szpilki. Tak wygląda np. w drugim tygodniu ciąży. Ale taki maleńki będzie tylko przez chwilę: rozwój płodu przebiega w zawrotnym tempie.

Zobacz więcej: Pierwszy miesiąc ciąży
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Intensywny rozwój płodu – 2. miesiąc ciąży

W piątym tygodniu płód może już się równać z ziarnem ryżu. A kilka dni później nawet z pestką słonecznika. Pod koniec miesiąca maleństwo zamieni się natomiast w... fasolkę perłową.

Warto przeczytać: Drugi miesiąc ciąży


Czas na pierwsze badanie USG – 3. miesiąc ciąży

Na początku trzeciego miesiąca miesiąca dziecko ma wielkość truskawki. Codziennie jednak przybiera na wadze, tak, że pod koniec trzeciego miesiąca wielkością przypomina już raczej nie truskawkę a owoc kiwi!

Czytaj więcej: Trzeci miesiąc ciąży

Dziecko jest wielkości kijanki – 4. miesiąc ciąży

W 17. tygodniu ciąży dziecko mierzy 12 centymetrów i waży 100 gramów. Ciągle więc zmieściłoby się na dłoni. Ale tydzień później ma już dwa centymetry więcej! Niezłe tempo! Na przełomie 4. i 5. miesiąca ciąży możesz też poczuć pierwsze ruchy dziecka.

Polecamy: Czwarty miesiąc ciąży

Rozwój narządów wewnętrznych – 5. miesiąc ciąży

To już naprawdę duuuuży banan – dziecko ma 18,5 centymetra i 300 gramów. Od tej pory jednak tempo wzrostu płodu trochę zwalnia. Nastaje za to czas na doskonalenie funkcji poszczególnych układów: pokarmowego, nerwowego, oddechowego… Właśnie ich budowa i działanie będzie badane podczas drugiego badania USG w ciąży (badanie trzeba wykonać mniej więcej w 20. tygodniu ciąży).

Więcej: Piąty miesiąc ciąży

Waga płodu? Ponad pół kilo! – 6. miesiąc ciąży

Wolniejsze tempo nie oznacza jednak przystanku. Pod koniec tego miesiąca ciąży dziecko waży już ponad pół kilograma i mierzy 22-23 centymetry. Brzmi poważnie, prawda? 

Czytaj więcej: Szósty miesiąc życia

Dalszy rozwój płodu – 7. miesiąc ciąży

No i proszę: dziecko mierzy już teraz 37-38 centymetrów i waży około 1250 gramów. Wielkością przypomina małą dynię. A to jeszcze przecież nie koniec!
 

Zobacz także: Siódmy miesiąc ciąży

Już prawie ma pół metra! – 8. miesiąc ciąży

Twój maluszek pokonuje kolejne dystanse – 44, 46, 48 centymetrów – i powoli zbliża się do mety. Pod koniec tego miesiąca życia płodowego może już nawet ważyć około 2700 gramów!

Polecamy: Ósmy miesiąc ciąży

Tyje, rośnie, czeka na narodziny… – 9. miesiąc ciąży

Gdy się urodzi, będzie mierzyć 50, 51, nawet 60 centymetrów i ważyć ponad trzy kilo. W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży pokonało drogę od ziarenka maku do dorodnego bobaska. To prawdziwy cud! Kiedy wreszcie nadejdzie dzień porodu, zobaczysz ten cud na własne oczy!

Warto przeczytać: Dziewiąty miesiąc ciąży

Chłopiec czy dziewczynka?

Płeć dziecka określają dwa z 46 chromosomów. Plemnik i jajeczko zawierają po jednym z nich. Komórka jajowa ma zawsze chromosom X, natomiast plemnik – X lub Y. Płeć zatem zależy od tego, jaki plemnik zapłodni komórkę jajową.
Urodzisz córkę, jeżeli jajeczko zostanie zapłodnione przez plemnik X. Według jednej z teorii większą szansę na córkę masz wtedy, gdy do stosunku doszło kilka dni przed owulacją (bo plemniki z X są większe, wolniejsze, ale żyją dłużej).
Syn przyjdzie na świat, jeśli komórka jajowa została zapłodniona przez plemnik Y. Szanse na synka zwiększają się, gdy współżyjesz w dniu owulacji albo tuż po niej (ale nie za często).

Zrób test na płeć dziecka. Sprawdź czy będzie to chłopiec czy dziewczynka?

Czy będą bliźniaki?

Są dwa rodzaje bliźnięta jednojajowe i bliźnięta dwujajowe. Na czym polegają różnice między nimi?
Bliźnięta jednojajowe rozwijają się z pojedynczego jajeczka zapłodnionego jednym plemnikiem. Jajo dzieli się na dwie komórki, które oddzielają się, tworząc dwie zygoty. Kontynuują one podziały aż do powstania dwóch płodów mających identyczne geny. Dzieci więc mają taką samą płeć, taki sam kod genetyczny, wygląd itd.
Bliźnięta dwujajowe rozwijają się, gdy dwie komórki jajowe zostaną zapłodnione przez dwa plemniki. Każdy płód ma swój zestaw genów, a dzieci po narodzinach mogą być różnej płci i nie są do siebie bardziej podobne niż rodzeństwo.

Warto przeczytać: A może to bliźniaki - jak rozpoznać i czego się spodziewać po ciąży mnogiej?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy