Dlaczego dziecko musi rozwijać wszystkie zmysły? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)

Małe dzieci każdą zabawkę nie tylko oglądają i miętoszą, ale także wąchają ją, słuchają jej, a nawet próbują, jak smakuje. Dla rozwoju dziecka to szalenie ważne, by każdą rzecz zbadać wszystkimi zmysłami. Dlaczego? I co oznacza rozwój polisensoryczny dziecka? Zobacz film z wyjaśnieniem Doroty Zawadzkiej.

Zobacz inne z serii: Dorota Zawadzka o zabawie i zabawkach – obejrzyj! (11)

Rozwój polisensoryczny dziecka to inaczej rozwój wielozmysłowy (zmysł to inaczej sensor). Dziecko poznaje rzeczy poprzez zmysły i czerpie wiedzę o świecie, wykorzystując wszystkie zmysły. Dlatego każdą zabawkę dziecko ogląda, smakuje, wącha, słucha, nawet jeśli to tylko zwykły klocek. Robi to po to, by dokładnie ocenić, czym dana rzecz jest i odpowiednio ją sklasyfikować. 

Zabawki polisensoryczne

Im więcej dajemy dziecku zabawek, które pobudzają polisensorycznie, tym większa szansa na wielozmysłowy rozwój dziecka. Wiedzą dobrze o tym producenci, dlatego stale proponują rodzicom coraz bardziej wymyślne zabawki, np. polisensoryczne maty, w których są elementy szeleszczące, miejsca z klapkami do odkrywania itp. – wszystko po to, by stale dziecko zaskakiwać i zmuszać do uruchomienia wielu zmysłów.

Zobacz też: Jak najlepiej rozwijać zmysły dziecka przez zabawę? Propozycje fajnych zabaw

Za dużo bodźców – pora odpocząć

Rodzice czasami pytają, czy można dziecko w zabawie „przebodźcować". Zdaniem Doroty Zawadzkiej raczej nie da się tego zrobić, pod warunkiem, że rodzic uważnie dziecko obserwuje i umie interpretować jego zachowanie. Jeśli dziecko będzie uważało, że nie jest w stanie znieść więcej bodźców, po prostu się zbuntuje, czyli albo zacznie płakać, albo zaśnie, albo odejdzie w drugą stronę, albo zacznie okazywać złość. Wtedy należy przerwać zabawę i dać dziecku odpocząć. 

Najważniejsze pierwsze dwa lata życia

Uwaga! Dla rozwoju polisensorycznego najważniejsze są pierwsze 2 lata życia, choć potem też wykorzystujemy swoje zmysły, nawet jeśli czasami zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.  
Rozwiąż test: Kim jest twój dwulatek? Sprawdź profil osobowości twojego dziecka 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy