Jak rozpoznać i leczyć różyczkę u dziecka?
Co trzeba wiedzieć o różyczce u dzieci? Czy jest groźna, co ją powoduje, jak ją leczyć? Sprawdź!

Różyczka to choroba, którą wywołuje wirus różyczki. Kiedyś dzieci w wieku szkolnym powszechnie chorowały na różyczkę i często zdarzały się epidemie tej choroby, teraz - dzięki szczepieniom - zdarza się to rzadko. Co powinnaś wiedzieć o różyczce? Podpowiadamy!
Różyczka u dziecka - co to za choroba?
Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Różyczka pojawia się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczególne ryzyko zakażenia występuje w czasie przeziębienia. Chorobę wywołuje wirus różyczki, przed którym można się zaszczepić.
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Jak można zarazić się różyczką?
Różyczka przenosi się drogą kropelkową i występuje w organizmie już od ok. 7 dni przed pojawieniem się pierwszych objawów w postaci wysypki i utrzymuje się do 14 dni po jej zniknięciu. Przez cały ten czas chory może zarażać. Różyczka u dzieci może pojawić się również przed narodzinami, ponieważ wirus przenika przez łożysko (mówimy wówczas o różyczce wrodzonej).Szczepienia przeciw różyczce
W Polsce szczepienia przeciw różyczce są obowiązkowe i finansowane z budżetu państwa. Szczepienie dziecka powinno odbyć się w 13-14. miesiącu. Dawkę przypominającą podaje się w 10. roku życia. Nie zaleca się szczepić dzieci, które są uczulone na jeden ze składników szczepionki lub mają uczulenie na neomycynę.Szczepienie przeciwko różyczce zaleca są również kobietom, które nie otrzymały szczepionki w dzieciństwie, a planują zajść w ciążę.
Zobacz też: