Rzecznik Praw Obywatelskich o godzinie policyjnej w sylwestrową noc
fot. AdobeStock

RPO o godzinie policyjnej w sylwestra: „To jest absolutne naruszanie naszej konstytucji”

Adam Bodnar odniósł się do zapowiadanej przez premiera godziny policyjnej, która ma obowiązywać w sylwestrową noc. Jego reakcja jest stanowcza. Jak uzasadnił swoje słowa?
Milena Oszczepalińska
Rzecznik Praw Obywatelskich o godzinie policyjnej w sylwestrową noc
fot. AdobeStock
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w wywiadzie udzielonym w programie „Fakty po Faktach” w TVN24 stwierdził, że „W Polsce nie mamy stanu nadzwyczajnego w postaci stanu klęski żywiołowej, w związku z czym nie można bez żadnych ograniczeń wprowadzać restrykcji dotyczących korzystania z naszych praw i wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na poziomie rozporządzeń”. Dodał też, że takie działanie rządu jest niekonstytucyjne.

Godzina policyjna w Sylwestra

Podczas czwartkowej konferencji rządu dowiedzieliśmy się, że w sylwestrową noc od godz. 19 do 6 rano w Nowy Rok będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem niezbędnych czynności służbowych wskazanych w rozporządzeniu. Zdaniem rzecznika Ministerstwa zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza, „policja będzie miała prawo zatrzymać wszystkie osoby, które w tym momencie będą na ulicy”. Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na tę decyzję. Powiedział jasno, że jest ona jawnym naruszeniem konstytucji.

RPO Adam Bodnar o zakazie przemieszczania się w sylwestra

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że zapowiedziane przez rząd obostrzenia w zakresie możliwości przemieszczania się „absolutnie nie mają żadnych podstaw prawnych. Jeżeli rząd zamierza wprowadzić godzinę policyjną, to nie ma ku temu żadnej podstawy ustawowej. Ustawa o chorobach zakaźnych może jedynie określać sposób przemieszczania się, natomiast nie może nam zakazywać wychodzenia w ogóle z domu”.

Policja czeka na tekst rozporządzenia

Policjanci na razie nie wypowiadają się na temat ewentualnych działań w sylwestra. Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, insp. Mariusz Ciarka, zapytany przez dziennikarza Onetu, przyznał: „Póki nie poznamy pełnej treści rozporządzenia, to nie będziemy się wypowiadać na temat naszych działań”. Tekst rozporządzenia zostanie opublikowany prawdopodobnie w tym tygodniu. Przynajmniej do tej pory tak to wyglądało, że po ogłoszeniu nowych restrykcji na konferencji, treść dokumentu pojawiała się na oficjalnej stronie rządu maksymalnie po kilku dniach.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy