Rzecznik Praw Obywatelskich o godzinie policyjnej w sylwestrową noc
fot. AdobeStock

RPO o godzinie policyjnej w sylwestra: „To jest absolutne naruszanie naszej konstytucji”

Adam Bodnar odniósł się do zapowiadanej przez premiera godziny policyjnej, która ma obowiązywać w sylwestrową noc. Jego reakcja jest stanowcza. Jak uzasadnił swoje słowa?
Milena Oszczepalińska
Rzecznik Praw Obywatelskich o godzinie policyjnej w sylwestrową noc
fot. AdobeStock
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w wywiadzie udzielonym w programie „Fakty po Faktach” w TVN24 stwierdził, że „W Polsce nie mamy stanu nadzwyczajnego w postaci stanu klęski żywiołowej, w związku z czym nie można bez żadnych ograniczeń wprowadzać restrykcji dotyczących korzystania z naszych praw i wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na poziomie rozporządzeń”. Dodał też, że takie działanie rządu jest niekonstytucyjne.

Godzina policyjna w Sylwestra

Podczas czwartkowej konferencji rządu dowiedzieliśmy się, że w sylwestrową noc od godz. 19 do 6 rano w Nowy Rok będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem niezbędnych czynności służbowych wskazanych w rozporządzeniu. Zdaniem rzecznika Ministerstwa zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza, „policja będzie miała prawo zatrzymać wszystkie osoby, które w tym momencie będą na ulicy”. Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na tę decyzję. Powiedział jasno, że jest ona jawnym naruszeniem konstytucji.

RPO Adam Bodnar o zakazie przemieszczania się w sylwestra

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że zapowiedziane przez rząd obostrzenia w zakresie możliwości przemieszczania się „absolutnie nie mają żadnych podstaw prawnych. Jeżeli rząd zamierza wprowadzić godzinę policyjną, to nie ma ku temu żadnej podstawy ustawowej. Ustawa o chorobach zakaźnych może jedynie określać sposób przemieszczania się, natomiast nie może nam zakazywać wychodzenia w ogóle z domu”.

Policja czeka na tekst rozporządzenia

Policjanci na razie nie wypowiadają się na temat ewentualnych działań w sylwestra. Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, insp. Mariusz Ciarka, zapytany przez dziennikarza Onetu, przyznał: „Póki nie poznamy pełnej treści rozporządzenia, to nie będziemy się wypowiadać na temat naszych działań”. Tekst rozporządzenia zostanie opublikowany prawdopodobnie w tym tygodniu. Przynajmniej do tej pory tak to wyglądało, że po ogłoszeniu nowych restrykcji na konferencji, treść dokumentu pojawiała się na oficjalnej stronie rządu maksymalnie po kilku dniach.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy