Ruch to mój żywioł

Narzekasz, że twoje dziecko to żywe srebro, że nie można spuścić go z oczu. A może wykorzystasz jego pasję i poćwiczycie razem?
Gdyby maluch całymi dniami leżał spokojnie, uznałabyś, że jest chory. I słusznie. Nieustanna aktywność jest mu jednak potrzebna nie tylko do trenowania mięśni i osiągania coraz lepszej sprawności ruchowej. Tak intensywne i angażujące ćwiczenia, jak pełzanie, raczkowanie, bieganie, pobudzają do pracy również cały mózg.

Obie półkule lepiej wtedy współdziałają ze sobą, tworzy się więcej połączeń między komórkami nerwowymi. A inna dziecięca pasja – huśtanie, wirowanie czy późniejsze kręcenie się w kółko? Takie zabawy pobudzają pracę błędnika, więc polepszają koordynację ruchów i równowagę całego ciała.

Maluch, który ma okazję do swobodnego, nieskrępowanego ruchu jest nie tylko silny oraz zwinny. Umie się także dobrze skupić, lepiej się uczy i zapamiętuje. Dziecko intuicyjnie wie, co dla niego dobre. Uważaj jednak, by nie zamienić jego spontanicznych zabaw w żmudne opanowywanie kolejnych sprawności. Wyobraźnia twojej pociechy i tak podpowie, jak wspiąć się na schody, przemieścić z jednego pokoju do drugiego, otworzyć szafkę z kuchennymi skarbami,  rozpocząć koncert na łyżki i pokrywki... Twoje zadanie to znaleźć czas na wspólną zabawę. I umieć się nią cieszyć. Przekonasz się, że to niezawodny sposób, by mieć więcej energii i kapitalny humor. A jaki to relaks dla ciała i ducha! Oto podpowiedzi, kiedy i w co się bawić.
 
8.00 Poranne pieszczoty
Wystarczy odsapnąć po wczesnym śniadanku i już można zacząć beztroskie baraszkowanie z rodzicami. Doceni to nawet kilkumiesięczny smyk. Przytulanie się, turlanie, wdrapywanie na mamę i tatę, całowanie, łaskotanie to ulubione zajęcie każdego malucha i jedno z przyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa. Nie bez powodu. Pomaga doświadczać własnej siły, uczyć się zaufania do dorosłego i przede wszystkim czuć się kochanym.

10.30 Złap mnie, jeśli potrafisz
Niezależnie od tego, czy twój maluch dopiero pełza, odpychając się rączkami, raczkuje czy już zaczyna chodzić, zachęć go do nieco intensywniejszego wysiłku. Naprzemienne ruchy rączkami, nóżkami uaktywniają jednocześnie prawą
i lewą półkulę mózgu oraz usprawniają przepływ informacji między nimi. Do zabawy wykorzystaj czas przed spacerem. Schowaj się za fotelem, potem wołając: „a ku-ku, mam cię”, biegnij na czworakach do malucha. Kiedy go złapiesz, sama zacznij uciekać. Radosnym okrzykom nie będzie końca. Wyjdziecie z domu w superhumorach.
 
11.00 Fruwać na huśtawce
Najlepiej sprawdza się ta na placu zabaw, bo można jednocześnie obserwować, co dzieje się dookoła – to uczy dostosowywać patrzenie do ruchu ciała. Malucha, który jeszcze nie siedzi, możesz huśtać na leżąco na swoich udach albo gdy sama ćwiczysz brzuszki, leżąc na podłodze (unoś je na swoich nogach – pamiętaj o asekuracji). Podkreślaj głosem: „lecimy, wysoko, wysoko, a teraz spadamy”.

15.30 Slalom z przeszkodami
Jeśli chcesz nieco rozruszać swojego smyka po popołudniowej drzemce, zrób na podłodze stosiki z poduszek, tunel z koca rozpiętego między krzesłami i ustaw lekkie pudła. Spróbujcie razem przejść przez te przeszkody – technika dowolna, poczynając od pełzania. Udało się? Świetnie! Teraz usiądź na końcu tego toru przeszkód i zachęć malca, by pokonał go sam. Taka zabawa uczy, jak zaplanować ruch
i zapanować nad jego wykonaniem, poprawia równowagę.
 
17.00 Muzyczny show dance
O tej porze dnia twój maluch ma sporo energii, a ty opadasz z sił. Włącz wesołą muzykę
i dajcie się ponieść rytmowi. Półroczny szkrab będzie podrygiwał, a starszy rozbawi się na dobre. Młodszego weź na ręce i tańczcie razem. To pomaga być zwinniejszym i lepiej poznawać swoje ciało.
 
19.00 Relaks rozbujany
O tej godzinie czas wyciszyć się przed snem. Zaproponuj dziecku (nawet dużemu) łagodne kołysanie w twoich ramionach. Pomożesz mu się odprężyć, rozluźnić mięśnie
i poczuć bardzo bezpiecznie. Jeśli trudno ci malucha nosić, posadź go na swoich kolanach, oprzyj pleckami o brzuch i rozsiądź się wygodnie. Kołyszcie się razem na boki, do przodu i do tyłu. Jeśli i ty o tej porze jesteś zmęczona, możecie zrelaksować się w bujanym fotelu (o ile jest pod ręką). Czasem wystarczy krótka chwila, by poczuć ukojenie. Przyda się przed snem i kolejnym aktywnym dniem!    


Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog dziecięcy, pracuje w warszawskiej poradni Uniwersytet dla Rodziców.

td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy