ruchy dziecka przed porodem
fot. Adobe Stock

Ruchy dziecka przed porodem – co jest normą, a co nie?

Ruchy dziecka przed porodem stają się mniej wyczuwalne, ale nadal da się je obserwować. Ich monitorowanie może pomóc ocenić, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Wyraźne wzmożenie ruchów dziecka przed porodem lub ich brak to sygnały, że należy zwrócić się do lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
ruchy dziecka przed porodem
fot. Adobe Stock
Ruchy dziecka przed porodem są utrudnione, ponieważ maluch ma bardzo mało miejsca w macicy – wypełnia ją sobą niemal w 100 procentach. Nie może więc już z rozmachem kopać ani boksować. Jednak ze względu na swoje ułożenie przed porodem potrafi on nawet takimi ograniczonymi ruchami sprawić mamie ból. Lekarze zalecają, aby przed zbliżającym się porodem monitorować aktywność płodu. Sprawdź, jak liczyć ruchy dziecka przed porodem.

Spis treści:

Ruchy dziecka przed porodem

Od 39. tygodnia ciąży ruchy dziecka przed porodem najczęściej słabną. Jeśli dziecko jest duże, może nastąpić to już wcześniej. Wynika to z braku miejsca na wykonywanie gwałtownych i obszernych ruchów – dziecko nie może już swobodnie zmieniać pozycji oraz prostować rąk i nóg. Nie oznacza to, że przestaje się ruszać, a jedynie to, że charakter tych ruchów się zmienia.

Poniżej na modelu pokazano, ile miejsca w brzuchu ma dziecko przed porodem – widać, że nie daje ono maluchowi szans na swobodne wierzganie nóżkami:

ruchy dziecka przed porodem ile miejsca ma dziecko w brzuchuRuchy dziecka przed porodem. fot. Adobe Stock

Wiele mam część ruchów dziecka przed porodem odczuwa jako bolesne. Ułożone do porodu główką w dół maleństwo potrafi w nieprzyjemny sposób wyprowadzić kopniaka w żebra mamy. Wyraźna zmiana charakteru ruchów dziecka pod koniec ciąży jest jednym z objawów zbliżającego się porodu. Niektóre kobiety, przyzwyczajone do wcześniejszych gwałtownych i bardzo wyraźnie odczuwalnych ruchów dziecka, pod koniec ciąży mają wrażenie, że są one rzadsze, mniej wyczuwalne. I jest to norma, choć częstość ich raczej nie spada, ale faktycznie – mniej intensywne ruchy trudniej jest wyczuć, dlatego część z nich może być przez ciężarne niezauważona.

Obserwowanie ruchów dziecka przed porodem to ważny element monitorowania stanu dziecka. Zarówno brak ruchów, jak i wyraźne ich nasilenie są bowiem sygnałem, że z dzieckiem może dziać się coś niedobrego, coś, co wymaga interwencji lekarskiej i, być może, porodu indukowanego lub cesarskiego cięcia.

Intensywne ruchy dziecka przed porodem

Powodem do niepokoju są gwałtowne i bardzo nasilone ruchy dziecka przed porodem. Mama ma wtedy wrażenie, że dziecko się szamocze. Takie obserwacje wymagają pilnej wizyty u lekarza. Być może maluch po prostu postanowił porozrabiać, ale czasami jest to sygnał, że nie jest mu już w brzuchu mamy dobrze i bezpiecznie. Powodów takiego stanu może być wiele, a to, czy któryś z nich zaistniał, oceni lekarz, badając płód za pomocą USG oraz KTG.

Część kobiet, zamiast zmniejszenia intensywności ruchów dziecka przed porodem, ma wrażenie, że ruchy te nasilają się, a mimo to rodzą zdrowe dzieci. Jednak sytuację powinien ocenić lekarz – w końcu chodzi o to, aby mieć maksimum pewności, że z dzieckiem wszystko jest w porządku.

Słabe ruchy dziecka przed porodem

Jak liczyć ruchy dziecka przed porodem? Jeśli kobieta naliczy mniej niż 10 ruchów w ciągu dwóch godzin, powinna wypić szklankę napoju i pochodzić przez kilka minut, co u zdrowego dziecka powinno wywołać reakcję – nasilenie ruchów. Jeśli ruchy wystąpią, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. W sytuacji, gdy ruchów dziecka przed porodem nie da się w ten sposób sprowokować, trzeba pojechać do lekarza. Pilna jazda do szpitala jest konieczna, gdy kobieta wcale nie wyczuwa ruchów dziecka przed porodem.

W obu sytuacjach lekarze sprawdzą za pomocą USG, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, mogą też monitorować pracę serca dziecka, np. poprzez zapis KTG. Ocenie podlega obraz dziecka, obecność lub nie jego ruchów, czynność skurczowa serca płodu, ilość wód płodowych oraz stan łożyska i jego wydolność. Jeśli stwierdzą, że potrzebna jest interwencja, podejmą odpowiednie działania w celu przyspieszenia porodu lub przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Czy podczas skurczów porodowych dziecko się rusza?

Tak. Choć skurcze przepowiadające przyzwyczaiły je już do tego, że macica może się napinać i twardnieć, dziecko nadal potrafi reagować na napinającą się macicę. Skurcze porodowe powodują też, że do dziecka dociera nieco mniej tlenu, gdyż zaciskają się transportujące go naczynia krwionośne. Na mniejszy dopływ tlenu dziecko też reaguje. Dlatego zmienia się jego tętno, a ono samo może się niepokoić i poruszać.

Mimo tego, że w czasie skurczów porodowych dziecko się porusza, rodzące rzadko to rejestrują. Zajęte są przetrwaniem tego bolesnego etapu, koncentrują się na odpowiednim oddychaniu i szukaniu pozycji przynoszących ulgę.

Podczas końcowej fazy porodu dziecko się nie rusza – tak wynika z obserwacji. Z pewnością spowodowane jest to stresem i zmęczeniem. Pozostaje nieruchomo podczas skurczy partych, aż do przyjścia na świat.

Sprawdź także:
Redakcja poleca: Mężczyzna w ciąży - rewolucyjny pas pozwalający tacie poczuć ruchy płodu (VIDEO)
Marka Huggies z okazji Dnia Ojca stworzyła specjalny pas umożliwiający mężczyźnie czucie ruchów swojego nienarodzonego dziecka. Zobacz, jak to działa.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy