GRY

Ruchy dziecka: wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Początkowo możesz mieć trudności z właściwym odczytaniem sygnałów, które wysyła z brzucha twoje dziecko. Szczególnie, jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy. Jednak wkrótce nie będziesz już miała żadnych wątpliwości, że to, co czujesz, to jego ruchy.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, lekarz, komputer
fot. Panthermedia

Repertuar ćwiczeń dziecka rozwijającego się w macicy jest urozmaicony i wszechstronny. To nie tylko obracanie się, kopanie nogami i machanie rękami, ale także przeciąganie się, fikanie koziołków, gładzenie ścian otaczającego dziecko worka owodniowego, kręcenie głową.
Maluch wykonuje także bardziej precyzyjne ruchy: chwyta za sznur pępowinowy, z wyraźnym upodobaniem ssie palce, dotyka własnej twarzy. Robi miny, miewa czkawkę, otwiera usta i połyka wody owodniowe, wykonuje ruchy oddechowe klatką piersiową. To niemały program gimnastyczny dla kogoś, kto ma mięśnie i kości zaledwie od kilku albo kilkunastu tygodni! 
Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj: Ciąża miesiąc po miesiącu – opowieść nienarodzonego dziecka

Pierwsze ruchy

Dla każdej mamy oczekującej dziecka jedną z najbardziej wzruszających i niezapomnianych jest ta chwila, w której po raz pierwszy poczuje ruchy swojego dziecka. Zwykle ma to miejsce między 18. a 22. tygodniem ciąży. Początkowo możesz mieć trudności z właściwym odczytaniem delikatnych sygnałów płynących z wnętrza twojego ciała i pomylić je na przykład ze skurczami jelit, ale wkrótce nabierzesz pewności, że to coś zupełnie innego.
Kobiety porównują to szczególne doznanie do trzepotania skrzydeł motyla, delikatnego drapania wewnątrz brzucha lub uczucia towarzyszącego zjeżdżaniu w dół szybkobieżną windą. Poetka, Sylvia Plath, opisując swoje wrażenia z tego okresu, używała sformułowania „uderzenia rybiego ogona”. Nowe, rozwijające się w tobie życie staje się teraz „namacalne” i dla ciebie, i dla młodego taty.
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Ale fajnie!

Gimnastyka prenatalna sprawia dziecku wyraźną przyjemność. Ono lubi ćwiczyć, o czym świadczy fakt, że robi to codziennie z niesłabnącym zapałem. Początkowo, w trzecim, czwartym miesiącu ciąży, kiedy jest „nurkiem” kilku-, kilkunastocentymetrowej długości, może swobodnie koziołkować w ciepłych wodach płodowych.
Wykonuje spontanicznie powstające „układy choreograficzne” we własnym basenie (czyli worku owodniowym). Jak dowodzą ostatnie obserwacje dokonane przez specjalistów podglądających życie prenatalne człowieka, ruchy maleństwa są harmonijne i pełne gracji.

Trochę tu ciasno...

Dziecko szybko rośnie w łonie mamy i staje się coraz silniejsze, co możesz odczuwać wielokrotnie w ciągu dnia jako energiczne „wiercenie się” czy kopnięcia. Z upływem kolejnych tygodni ma ono coraz mniej miejsca, a około 30. tygodnia ciąży zaczyna mu się robić za ciasno w macicy. Jego ruchy przestają też być amortyzowane przez do niedawna grubą, a teraz coraz cieńszą warstwę wód płodowych. Dlatego niejedna mama, znosząc mocne uderzenia stóp, kolan, łokci, pięści i pupy swojego maleństwa, odnosi wrażenie, że nosi w sobie nie jedno, ale więcej dzieci. Młody tata czuje dumę i radość, gdy w odpowiedzi na głaskanie brzucha żony czy przemawianie do potomka, stopa lub kolano malucha uwypukli się przez ścianę brzucha żony. Te pierwsze "rozmowy" mężczyzny z dzieckiem są bardzo ważne – przygotowują go do podjęcia ojcowskiej roli.
Sprawdź: co słyszy dziecko w brzuchu?

Ocena (29 ocen)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu