kobieta, mama, ciąża, brzuszek, lekarz, komputer
fot. Panthermedia

Ruchy dziecka: wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

Początkowo możesz mieć trudności z właściwym odczytaniem sygnałów, które wysyła z brzucha twoje dziecko. Szczególnie, jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy. Jednak wkrótce nie będziesz już miała żadnych wątpliwości, że to, co czujesz, to jego ruchy.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, lekarz, komputer
fot. Panthermedia

Repertuar ćwiczeń dziecka rozwijającego się w macicy jest urozmaicony i wszechstronny. To nie tylko obracanie się, kopanie nogami i machanie rękami, ale także przeciąganie się, fikanie koziołków, gładzenie ścian otaczającego dziecko worka owodniowego, kręcenie głową.
Maluch wykonuje także bardziej precyzyjne ruchy: chwyta za sznur pępowinowy, z wyraźnym upodobaniem ssie palce, dotyka własnej twarzy. Robi miny, miewa czkawkę, otwiera usta i połyka wody owodniowe, wykonuje ruchy oddechowe klatką piersiową. To niemały program gimnastyczny dla kogoś, kto ma mięśnie i kości zaledwie od kilku albo kilkunastu tygodni! 
Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj: Ciąża miesiąc po miesiącu – opowieść nienarodzonego dziecka

Pierwsze ruchy

Dla każdej mamy oczekującej dziecka jedną z najbardziej wzruszających i niezapomnianych jest ta chwila, w której po raz pierwszy poczuje ruchy swojego dziecka. Zwykle ma to miejsce między 18. a 22. tygodniem ciąży. Początkowo możesz mieć trudności z właściwym odczytaniem delikatnych sygnałów płynących z wnętrza twojego ciała i pomylić je na przykład ze skurczami jelit, ale wkrótce nabierzesz pewności, że to coś zupełnie innego.
Kobiety porównują to szczególne doznanie do trzepotania skrzydeł motyla, delikatnego drapania wewnątrz brzucha lub uczucia towarzyszącego zjeżdżaniu w dół szybkobieżną windą. Poetka, Sylvia Plath, opisując swoje wrażenia z tego okresu, używała sformułowania „uderzenia rybiego ogona”. Nowe, rozwijające się w tobie życie staje się teraz „namacalne” i dla ciebie, i dla młodego taty.
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Ale fajnie!

Gimnastyka prenatalna sprawia dziecku wyraźną przyjemność. Ono lubi ćwiczyć, o czym świadczy fakt, że robi to codziennie z niesłabnącym zapałem. Początkowo, w trzecim, czwartym miesiącu ciąży, kiedy jest „nurkiem” kilku-, kilkunastocentymetrowej długości, może swobodnie koziołkować w ciepłych wodach płodowych.
Wykonuje spontanicznie powstające „układy choreograficzne” we własnym basenie (czyli worku owodniowym). Jak dowodzą ostatnie obserwacje dokonane przez specjalistów podglądających życie prenatalne człowieka, ruchy maleństwa są harmonijne i pełne gracji.

Trochę tu ciasno...

Dziecko szybko rośnie w łonie mamy i staje się coraz silniejsze, co możesz odczuwać wielokrotnie w ciągu dnia jako energiczne „wiercenie się” czy kopnięcia. Z upływem kolejnych tygodni ma ono coraz mniej miejsca, a około 30. tygodnia ciąży zaczyna mu się robić za ciasno w macicy. Jego ruchy przestają też być amortyzowane przez do niedawna grubą, a teraz coraz cieńszą warstwę wód płodowych. Dlatego niejedna mama, znosząc mocne uderzenia stóp, kolan, łokci, pięści i pupy swojego maleństwa, odnosi wrażenie, że nosi w sobie nie jedno, ale więcej dzieci. Młody tata czuje dumę i radość, gdy w odpowiedzi na głaskanie brzucha żony czy przemawianie do potomka, stopa lub kolano malucha uwypukli się przez ścianę brzucha żony. Te pierwsze "rozmowy" mężczyzny z dzieckiem są bardzo ważne – przygotowują go do podjęcia ojcowskiej roli.
Sprawdź: co słyszy dziecko w brzuchu?

Pożyteczny trening

Ruch spełnia wiele istotnych zadań w rozwoju młodego organizmu. Oto najważniejsze z nich:
  • maluch ćwiczy mięśnie, kości i stawy, przez co wzbogaca repertuar swoich gimnastycznych umiejętności i doskonali sprawność aparatu ruchu;
  • gimnastyka jest źródłem przyjemności;
  • ruch jest konieczny do rozwoju połączeń i dróg nerwowych, poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, służy precyzyjnemu dostrojeniu obu tych układów;
  • dziecko ćwiczy zmysł równowagi – sprzyjają temu przewroty, obracanie się, kołysanie w wodnym środowisku;
  • wyrabia się zdolność lokalizacji bodźców dotykowych w różnych okolicach ciała dziecka – zmienne ciśnienie wód płodowych podczas gimnastyki powoduje różny nacisk na poszczególne części ciała, obijanie się malucha o ściany macicy dostarcza innego rodzaju wrażeń;
  • sprzyja rozwojowi mózgu.

Kiedy malec zanadto się wierci

Czasem podczas porodu okazuje się, że na pępowinie łączącej dziecko z łożyskiem jest węzeł. Do zawęźlenia pępowiny dochodzi w początkowych miesiącach ciąży, kiedy dziecko ma wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie koziołków i jest na tyle małe, że kiedy na pępowinie utworzy się pętla, ruchliwy maluch może przypadkiem wsunąć się w nią. Wtedy powstaje węzeł, który do końca ciąży już się nie da rozwiązać, a stopniowo zaciska się. Wkrótce rosnące dziecko nie ma już szans na prześlizgnięcie się z powrotem. Powstanie takiego węzła jest zdarzeniem losowym i zdarza się bardzo rzadko. Nie zależy ono od tego, czy mama w ciąży wykonuje ćwiczenia fizyczne i nie można mu zapobiec. Zawęźlenie pępowiny na ogół nie stwarza niebezpieczeństwa dla dziecka. Częściej zdarza się, że na świat przychodzą dzieci owinięte pępowiną, co też w ogromnej większości przypadków nie jest groźne.

Ruszaj się, kochanie

Jeśli chcesz poczuć ruchy swojego dziecka, możesz zachęcić je do gimnastyki. Wypij wieczorem szklankę mleka i zjedz coś słodkiego, np. kanapkę z dżemem. Potem poleż na lewym boku. Po ok. 20 minutach cukier z posiłku dotrze do organizmu dziecka. Świeża porcja energii i późna pora (która dla dziecka w brzuchu mamy często bywa czasem największej aktywności) spowodują, że maluch poczuje ochotę na ćwiczenia. Natomiast jeśli zauważysz, że ruchy dziecka ustały na wiele godzin, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Przeprowadzi on badania, które sprawdzą stan malucha i rozwieją twój niepokój.
Zobacz, jak jeszcze zachęcić malca do ruchu: Gdy dziecko w brzuchu się nie rusza – film

Która mama poczuje ruchy wcześniej?

  • kobieta będąca w kolejnej, a nie w pierwszej ciąży – wtedy już wie, jaki to rodzaj wrażeń;
  • kobieta bardzo szczupła – cieńsze powłoki brzuszne ułatwiają identyfikację tych doznań;
  • mama bliźniąt – powoduje to podwójna liczba ruchliwych dziecięcych kończyn i większy "tłok" w brzuchu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 30 głosy

Zobacz także

Popularne tematy