GRY
 
 

W jaki sposób liczyć ruchy dziecka?

Gdy pierwszy raz usłyszysz o tym, że trzeba liczyć ruchy dziecka w brzuchu, może wydawać ci się to jakąś tajemną sztuką. Spokojnie, zrobisz to bez trudu. Potrzebujesz tylko czasu i spokoju, by wsłuchać się w swój i nie tylko organizm.

edipresse.25125NWLRGB75.jpg
fot. Edipresse

Gdy rozpocznie się 8. miesiąc ciąży, możesz usłyszeć od lekarza, że trzeba liczyć ruchy dziecka? Wyjaśniamy, jak i po co to robić?

Po co liczy się ruchy dziecka w brzuchu?

Liczenie ruchów nienarodzonego dziecka pomoże lekarzowi ocenić jego stan i samopoczucie. Zwykle prosi on mamę o zwrócenie uwagi na liczbę ruchów dziecka, gdy upłynie termin porodu lub jeśli przebieg ciąży jest nieprawidłowy.

Polecamy: 11 najczęstszych dolegliwości przedporodowych

Redakcja poleca: Ruchy dziecka w brzuchu mamy- film
Sprawdź, kiedy możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka. Dowiedz się, od kiedy powinnaś zacząć je liczyć.

W jaki sposób liczy się ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy można liczyć w dwojaki sposób: określamy czas wystąpienia kolejnego - 10. ruchu albo liczymy wszystkie ruchy w ciągu godziny (w tym czasie powinno ich być przynajmniej 4). Należy liczyć wszystkie ruchy dziecka, nie dzieląc ich na „słabe” czy „mocne”.

Czytaj też: Ruchy dziecka - zaskakujące fakty

Czy dziecko rusza się cały czas tak samo?

Dziecko ma wyraźne okresy snu i czuwania, z których każdy trwa po 15-40 minut – trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę, żeby niepotrzebnie się nie martwić. Ale jeżeli liczba ruchów dziecka w ciągu godziny jest mniejsza niż 4 i dziecko nie reaguje poruszeniem się na bodziec z zewnątrz, którym jest np. dotknięcie brzucha, należy skontaktować się z ginekologiem.

Czytaj też: Czy to już poród - co mówi twoje ciało?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie