GRY
 
 

Skąd się biorą rude włosy u dziecka?

Rudowłose dzieci rodzą się czasem w rodzinie blondynów, a nawet brunetów. Jak to w ogóle możliwe, skoro kolor włosów przekazywany jest genetycznie? Okazuje się, że dziedziczenie koloru włosów wcale nie jest takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

dziewczynka o rudych włosach
fot. Fotolia

Naturalny rudy kolor włosów jest rzadki. Może się nim poszczycić zaledwie 1 - 2 proc. ludzi. Najwięcej rudowłosych ludzi mieszka na północy Europy, przede wszystkim w Szkocji i Irlandii. Warto wiedzieć, że:

Dziecko zawdzięcza rude włosy obojgu rodzicom

By urodziło się  dziecko o rudym kolorze czuprynki,  i mama, i tato  muszą dostarczyć mu odpowiednich genów. To dlatego, że rude włosy są cechą recesywną (tzn. gen takich  włosów nie jest dominujący, jak np. gen brązowych oczu).

Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Rodzice nie muszą być jednak rudzi

Tato może  być smagłym brunetem, a mama blondynką (lub na odwrót), oboje mogą  być szatynami itd. W ich przypadku gen odpowiadający za rudy kolor włosów mógł być uśpiony.

Zobacz też: Badania genetyczne dziecka? Zdrowie zapisane w genach!

Dziadkowie także mogą mieć inny kolor włosów

Gen warunkujący płomienną barwę włosów mógł być uśpiony w  rodzinach rodziców od pokoleń. A więc rudowłose dziecko może nie mieć także rudej babci, rudego pradziadka itd. Kolor włosów może zawdzięczać np. praprapradziadkowi ze strony mamy i prapraprababci ze strony ojca.
Podobnie jest  np.  z albinizmem - od czasu do czasu rodzi się dziecko o śnieżnobiałej skórze i białych jak mleko włosach, choć nikt w rodzinie tak nie wygląda.  

 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!