Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek rumianku, uczulenie na rumianek, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Rumianek

Alergię może wywoływać nie tylko sam kontakt z rośliną, która można spotkać na łąkach i w ogrodach. Uczulać mogą również kosmetyki, leki, a także napar do picia, w których jest stosowana. W niektórych produktach aptecznych można jednak spotkać wyciąg z wyhodowanej niedawno odmiany rumianku, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Rumianek często daje odczyny krzyżowe z pyłkami bylicy (popularnego chwastu) oraz mniej znanej ambrozji. Rzadziej występuje alergia krzyżowa z pyłkiem brzozy oraz traw i zbóż. Uczulenie na rumianek może objawiać się wypryskiem kontaktowym. U osób uczulonych na pyłki wielu roślin alergia na rumianek może skutkować nawet wstrząsem anafilaktycznym.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.