Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek rumianku, uczulenie na rumianek, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Rumianek

Alergię może wywoływać nie tylko sam kontakt z rośliną, która można spotkać na łąkach i w ogrodach. Uczulać mogą również kosmetyki, leki, a także napar do picia, w których jest stosowana. W niektórych produktach aptecznych można jednak spotkać wyciąg z wyhodowanej niedawno odmiany rumianku, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Rumianek często daje odczyny krzyżowe z pyłkami bylicy (popularnego chwastu) oraz mniej znanej ambrozji. Rzadziej występuje alergia krzyżowa z pyłkiem brzozy oraz traw i zbóż. Uczulenie na rumianek może objawiać się wypryskiem kontaktowym. U osób uczulonych na pyłki wielu roślin alergia na rumianek może skutkować nawet wstrząsem anafilaktycznym.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy